Luin lävitse Lumon / VVO:n vuokrasopimuksen ja sielä oli selvästi vuokralain vastaisesti muuttopäivä, kuun viimeinen.
"Poismuuttopäivä on vuokrasopimuksen päättymispäivä, jolloin vuokralaisen on luovutettava huoneisto kokonaan vuokranantajan hallintaan"
Kun laissa sanotaan että se pitäisi olla vasta seuraava päivä:
"Lain mukaan muuttopäivä on vuokrasopimuksen päättymispäivän jälkeinen arkipäivä. "
(lainattu toiselta nettisivulta)
Miten täältä nyt pois muutan kun pitäisi olla taivasalla yksi päivä ja kamat ei mahdu kerralla peräkärrylle? Uuden asunnon muuttopäivä on 1.
Lumo / VVO muuttopäivä
tiina99
2
265
Vastaukset
- iherb_alekoodi_mop737
Avainkysymys: Koskeeko laki vain tilanteita, joissa vuokrasopimuksessa ei erikseen lue poismuuttopäivää?
Hyvä huomio! Ota yhteyttä iltalehteen, iltasanomiin, Hesariin tai Yleen, jotta saadaan oikealta lakimieheltä tai juristilta mitä miltä lie kommentti. - Peräkärryyy
Kysymys ei oo vain peräkärrystä. Jos tilaa muuttofirman ja muuttofirman auto on poissa pelistä yön yli, tai pahimmas tapauksessa pe-ma viikonlopun yli, laskuttavat tuhansia euroja.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Nyt tajusin mitä haet takaa
En epäile etteikö meillä olisi kivaa missä vaan. Se on iso hyppy henkisellä tasolla sinne syvempään päätyyn, kuten tiedä433593- 362224
Naiselle mieheltä
Huomasin tuossa, että jääkaapissani on eräs sinun ostamasi tuote edelleen avaamattomana. Arvaatko mikä?321865- 171609
- 151565
- 231558
- 241407
- 141277
Ihmetteletkö, mihin sinussa ihastuin?
Pikkuhiljaa huomasin, että olet ainutlaatuinen luonne, plussana tietysti ulkoiset avut. Toista ei taida löytyä koko maai801263Mitä yhteistä on sulla ja kaivatulla?
Onko teillä samantyyppinen olemus tai luonne? Vai muistuttaako vartalonne toisiaan? Tai kasvot? Entä pukeutuminen? Onko881222