Luin lävitse Lumon / VVO:n vuokrasopimuksen ja sielä oli selvästi vuokralain vastaisesti muuttopäivä, kuun viimeinen.
"Poismuuttopäivä on vuokrasopimuksen päättymispäivä, jolloin vuokralaisen on luovutettava huoneisto kokonaan vuokranantajan hallintaan"
Kun laissa sanotaan että se pitäisi olla vasta seuraava päivä:
"Lain mukaan muuttopäivä on vuokrasopimuksen päättymispäivän jälkeinen arkipäivä. "
(lainattu toiselta nettisivulta)
Miten täältä nyt pois muutan kun pitäisi olla taivasalla yksi päivä ja kamat ei mahdu kerralla peräkärrylle? Uuden asunnon muuttopäivä on 1.
Lumo / VVO muuttopäivä
8
1761
Vastaukset 8
- jämptionnäin
Sanokoon muut mitä vaan, laki sanoo näin:
"68 §
Muuttopäivä vuokrasopimuksen päätyttyä
Muuttopäivä on vuokrasopimuksen päättymisen jälkeinen arkipäivä. Muuttopäivänä vuokralaisen on jätettävä puolet asuinhuoneistoa vuokranantajan käytettäväksi sekä seuraavana päivänä luovutettava huoneisto kokonaan vuokranantajan hallintaan." - TietoOnValtaa
Kannattaa vielä tarkistaa siitä samaisesta asuinhuonevuokralaista 1. luvun 3. pykälä. Ihan vain näin vinkkinä ennen kuin paasaat.
- smxx
9. luku, 68 §, on yksiselitteinen.
- Eipakottava
Tuo pykälä ei ole pakottavaa lainsäädäntöä, joten siitä voidaan sopimuksessa poiketa.
- otavi
Jos voisi, siitä olisi laissa maininta.
- Eipakottava
Kuten tuolla edellä "tieto on valtaa" kertoi, lue 1 luvun 3. pykälä.
- vuokralaki
Tiina99, muuttopäivä on seuraavan kuukauden ensimmäinen arkipäivä, vaikka Lumo väittää muuta.
- kysynpävain
Onko kokemusta jos varaa 3kk ajaksi Lumo asunnon niin onko pakko muuttaa pois 3kk jälkeen vai voiko saada jatkoa jos pitääkin asunnosta vielä 3kk jälkeen? tästä ei löydy tietoa?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 2342027
Nanna hakkasi Martinan aivot tuusan nuuskaksi!!!
Ihme jos Martina pystyy muodostaa järkeviä lauseita tämän nyrkkisateen jälkeen. Ottelupalkkio tuli, tajunta meni.2601184- 201035
- 38719
Vaikea löytää samantyylistä miestä
Nyt on pakko avautua. Onko ketään muuta jonka on yksinkertaisesti todella vaikeaa löytää samanhenkistä kumppania kuin i125706Martina ja Muhis
Aamulenkillä yhdessä valmistautumassa suuren päivään,toivottavasti heräsivät toistensa viekusta.Ihana pariskunta❤225668Rasismi ahdistaa.
Tapasin baarissa oikein lupsakan oloisen miehen, mutta arvomaailma on hyvin erilainen omani kanssa. Hän käyttää n-sanaa202610- 51465
- 38438
Olenkohan tunteideni kanssa yksin?
Salaa toivon, että sinä nainen luotat minuun niin paljon, että uskaltaisit lähentyä kanssani, vaikka tämä on vähän kiell42422