0stin vesiputkea, kyse oli 25mm eli tuuman putkesta. Toimitus tuli,putki oli 25mm päältä vain 20mm sisämitta. Myyjä vakuuttti olevan käytäntö ,että näin ilmitellaan yleisesti. Milloin standardeja on muutettu, koko ikäni olen tottunut siihen ,että putkesta puhuttaessa hakaisija tarkoittaa sisämittaa. SDehän putkessa tärkein mitta on.
putkiemitat
7
1360
Vastaukset
- TuumitaanTuumia
Ainakin 1960/luvulla tuuman putki oli päältä noin 25,4 millistä.
En ole kymmeniin vuosiin tarvinnut, mutta kyllä aikoinaan putkien mitoilla tarkoitettiin nimenomaan sen reiän halkaisijaa. Viis ulkomitoista.
Miksi systeemiä olisi muutettu? Kirvesmies voisi olla kiinnostunut läpivientejä tehdessään putken ulkomitoista, mutta ei me ihmiset. ; )- Metusa
Kannattaa ostaa dn kokona niin saa sisämitaltaan oikeaa olipa kyse muovi,kupari tai rautaputkesta.
- strdc
Putkea tarvittaessa selvitetään tietenkin sisä- ja ulkomitat. Ja ostaessa selvitetään molemmat mitat. Täytyyhän putki liittääkin johonkin.
https://www.taloon.com/kupariputki-cupori-110-18x3000/LVI-1581017/dp?openGroup=3454Wanhaan hyvään aikaan tosiaankin kaikille liittimille ja jatkeille tehdyt kierteet ilmoitettiin putken sisämitan mukaan. Jopa putkikierteiden mitat (tuumina tietysti) ilmoitettiin sopivan putken sisämittana. Esimerkiksi 3/8" putkikierre ilmaisee 3/8" sisämittaisen putken (n. 9,5 mm) liitinkierteen, jonka todellinen mitta kierteen harjasta harjaan on reilusti suurempi kuin 9,5 mm, kai jotain 17 mm luokkaa.
Putken ulkomitta oli mitä oli.
- Putkiaminähii
Aika monta puristusliitosta jäisi tekemättä jos ’ulkomitta on mitä on’. Ja ulkokierteiden teko putken päähän on aika kranttu putken halkaisijasta.
Milloin standardi on muuttunut?
Onko se muuttunut? Putkien mitat ovat muuttuneet, mutta se 1960-luvun 17mm kupariputki oli ulkomitaltaan 17mm, nykyään se on 18mm. Meinasi tulla tuskanhiki kun sahasin epähuomiossa tuon vanhan mitan putken poikki, tämän päivän 18mm puserrushelmi jää väljäksi. Paikallinen pienen pieni putkiliikkeen omistaja kaivoi hyllystä muunnoshelmen, jolla sai vedet takaisin taloon. Juotosvehkeiden käyttö ei tullut kyseeseen, putki kulkee lattiassa purujen seassa.
Jos diy-putkaria kiinnostaa alan standardit, ne löytyvät netistä pienen haeskelun jälkeen. - NickNailer
Vielä ikävämpää on se, että Suomessa käytetään eri putkikokoja kuin EU-maissa yleensä.
Minun mielestäni ideaalista olisi esimerkiksi se, jos sekä lattialämmitys että vesijohto olisivat samaa putkikokoa. Pärkkele, kun ei ole.
Suomessa pitää kaikki asiat sössiä omilla standardeilla.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 937708
- 403712
Lähetä terveisesi kaipaamallesi henkilölle
Vauva-palstalta tuttua kaipaamista uudessa ympäristössä. Kaipuu jatkukoon 💘1021866- 241130
Taas ryssittiin oikein kunnolla
r….ä hyökkäsi Viroon sikaili taas ajattelematta yhtään mitään https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011347289.html32993Valtimon Haapajärvellä paatti mäni nurin
Ikävä onnettomuus Haapajärvellä. Vene hörpppi vettä matkalla saaren. Veneessä ol 5 henkilöä, kolme uiskenteli rantaan,28953Rakastuminenhan on psykoosi
Ei ihme että olen täysin vailla järkeä sen asian suhteen. Eipä olis aikoinaan arvannut, että tossa se tyyppi menee, jonk53827Olisinko mä voinut käsittää sut väärin
Nyt mä kelaan päässäni kaikkea meidän välillä tapahtunutta. Jos mä sit kuitenkin tulkitsin sut väärin? Se, miten sä käyt31762Tähän vaivaan ei auta kuin kaksi asiaa
1. Tapaaminen uudestaan tai 2. Dementia Anteeksi kun olen olemassa🙄60739TÄSTÄ TAITAA TULLA SUOMEN HISTORIAN SUURIN USKONNONVAPAUDEN OIKEUDENKÄYNTI.
Sinun täytyy hyväksyä se että jos sinä vetoat uskonnonvapauteen, silloin sinun tulee antaa myös muille vastaava vapaus o268703