Zafira mittarit eivät toimi

Timbe1957

Onko kellään kokemusta, mistä alkaa etsiä vikaa, kun Zafiran mittarit ja merkkivalot ovat mykkänä? Mittariston valo toimii, vilkut toimivat ja niiden merkkivalo, mikään muu ei toimi.

5

948

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • GFC-XXX

      Samanlainen vika oli minulla tänä keväänä. Muistaakseni otin hetkeksi akun johdot irti ja sillä vika korjaantui itsestään.

    • astra1.6-99

      Vastaavanlainen vika. Mittariston liitin taulun takaa rikki. Mittaritaulun puolelta. Jouduttiin vaihtamaan koko taulu. Se oireili jo paljon aikaisemmin (mm. kierroslukumittari) kunnes hyytyi sitten kokonaan.

    • joskysfiat

      oikeanpuolesen viiksen päässä oleva painokykintä painaen voi valita näyttötilan valinnan.

    • aijaa

      Tarkoitatko että viiksen päässä olisi joku nappi josta valitaan mikä merkkivalo toimii ja mikä ei ?

    • kädetönautonkorjaaja

      Tuskin keneltäkään täälllä suomi24-palstalla onnistuu kaukoparannus. Joudut ottamaan mittariston käteen tai jos ei taidot riitä, vie huoltoon.
      Jos innostut itse korjaamaan, samalla kannattaa laittaa kaikki polttimot uusiksi. Osa niistä voi olla ledejä, joten niiden suhteen pääsee helpommalla. Varsinkin Ooppelin matkamittarin kontaktit on herkkä hapettumaan ja mittari menee pimeäksi. Epäilen, että jotkut tahallaan näpräävät mittaristoa, jotta saavat sen pois pelistä. Myyntiä ei helpota, jos mittariston muistissa on 450 000 km.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. No nytkö tuli lähtö Orpolle?

      Pieniä oli Marinin aamupalasilakat joulukaloiksi vrt. Orpon 35 miljoonan euron kähmintä johonkin Vapaavuoren urheiluhall
      Maailman menoa
      217
      1582
    2. Mikä teidän jutussa on ongelmana?

      Missä meni pieleen?
      Ikävä
      186
      1571
    3. Kauhavan häiriköijistä

      Juttua Iltalehdessä. Pakko sanoa että noi nuoret on kyllä ihan pimeitä. Putkin peltoja jupksevat kiusaamaan kun ei tietä
      Kauhava
      44
      1164
    4. Haluan sinut, kuuletko minua.

      Haluan sinut. Toivon, että voisimme olla yhdessä. Mietin pystynkö täyttämään toiveesi, olemaan arvoisesi. Voisitko saad
      Ikävä
      46
      858
    5. Auto ajoi päälle?

      Ja pakeni luin iltapäivälehdestä. ! Ken on kuski joka tuollee teki
      Kuusankoski
      14
      730
    6. Miksi Lapset kiusaa yöllä

      Miksi Lapset kiusaa yöllä ihmisiä? Miksi vanhemmat antaa tämän tapahtua? Eikö ne huomaa ettei lapset ole kotona vai eivä
      Kauhava
      30
      721
    7. Sama ransetti taas!

      Keikkui tällä kertaa Honkavaaran tien varressa muutaman sadan metrin päässä Louhenkoskelta.. Otin rekisterin ylös ja ver
      Hyrynsalmi
      21
      720
    8. Hän on tosi

      hyvännäköinen. Ei edes ryppyi oo. :D
      Ikävä
      36
      691
    9. Viimeinen lankafest

      Käykää viimeisessä lanka festissä. Ensivuonna sitä ei enää ole. Rahat on loppu. Harmi .
      Puolanka
      20
      656
    10. Tehdäänkö tänään toiveista totta?

      Poikkea tänä illasta siinä lähellä ja annetaan silmien puhua ja sen jälkeen puhu sinä lopulta mitä ajattelet..
      Ikävä
      46
      617
    Aihe