Kyllä tuubi aina palkitsee, kun etsii jotakin mielenkiintoista:
https://www.youtube.com/watch?v=bfku1lMPP1k
Tässä tehdään siis 5W kolvi, jota voi käyttää usb-varavirtapakilla.
Ja kun kolvista tulee sitten tarpeeton, voi sille tehdä puolestaan näin:
https://www.youtube.com/watch?v=RchFwCALl9c
tee-itse matkakolvi
7
238
Vastaukset
- Hyvinskulaa
Olen käyttänyt sellaista paksua kuparimötikkää joka lämmitetään
ahjossa tai tarpeen vaatiessa nuotiossa.Isoisälläni oli muistaakseni sellainen, ja hän kutsui sitä tinavasaraksi. Ei sellaisella ollut mitään asiaa mikropiireihin, mutta hänen aikanaan niitä taisi vähemmän näkyvillä, noin 70-vuotta sitten.
Miksi tehdä asiasta noinkin vaikeaa, kun kaasulla toimivia juottimia on saatavilla melkein joka kulmakaupasta.
- Haminaattori
Joskus pitää tehdä aaiasta vaikea sillä tekemällä oppii. Luovuus tahtoo kuihtua kun kaiken saa valmiina ja vielä olemattomalla hinnalla. Tekemisen kautta näkee myös laajemmin mitä ongelmia on mahdollisesti toteutuksessa tulossa ja oppi niiden ennakoimiseen. "Mäk kaivereita" Suomi tarvitsee tarvitsee sillä pelkkä insinöörikoulutus sitä ei tee. Virike, oli se sitten millainen hyvänsä, opettaa ajattatelemaan omilla aivoilla.
Haminaattori kirjoitti:
Joskus pitää tehdä aaiasta vaikea sillä tekemällä oppii. Luovuus tahtoo kuihtua kun kaiken saa valmiina ja vielä olemattomalla hinnalla. Tekemisen kautta näkee myös laajemmin mitä ongelmia on mahdollisesti toteutuksessa tulossa ja oppi niiden ennakoimiseen. "Mäk kaivereita" Suomi tarvitsee tarvitsee sillä pelkkä insinöörikoulutus sitä ei tee. Virike, oli se sitten millainen hyvänsä, opettaa ajattatelemaan omilla aivoilla.
Siinä olet täysin oikeassa, että tekemällä oppii. mutta joskus on paikallaan sanonta "vähän tietoa on vahingollisempi kuin ei tietoa ollenkaan"
- tiedon_vapauttaminen
No tuo on tuota IPR-tuubaa(intellectual property rights) jonka varjolla käytännössä estetään ihmisiä saamasta selville, miten asiat toimivat. Verukkeena se, että yksi ihminen on oivaltanut jotakin, jonka kuka tahansa olisi voinut oivaltaa ilman IPR-säädäntöä.
Jos tarkoituksena olisi säästää vaivaa, niin tuon saattaisi ymmärtääkin, mutta nyt aiheutetaan mentaali lobotomiaa ihmisille aivan turhaan: Pitää joko keksiä asia itse tai tyytyä myynnissä olevaan ratkaisuun. Kehitys on tavallaan pysäytetty, koska IPR-säädöstö estää muita saamasta asioita tietoonsa.
Onneksi ongelmaan on keksitty ratkaisu, nimittäin reverse-engineering. Sen avulla IPR-suojatuista laitteista saadaan selvitettyä se olennainen ja julkaistua tiedot open source:na, joskaan ei koskaan samassa formaatissa vaan hiukan erissä, jotta IPR:ää ei vahingoiteta! Hirveän turhaa touhua, tuo kuitenkin on vaivan näön kannalta, joka pitää suorittaa asian selvittämiseksi..
- Reworkkeri
Hienosti irtosivat juotostäpitkin printistä SMD-piirien irrotuksen yhteydessä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
IL - Patteriauto syttyi parkkihallissa Tampereella - 50 autoa LUNASTUKSEEN!
"Palon aikaan parkkihallissa oli 90 autoa, joista noin 50 tuhoutui palossa korjauskelvottomiksi. Lisäksi palo vaurioitti24745359Kristillisistä Siionisteista asiallista tietoa Hesarissa.
KD ja Persut ovat kaiken takana avoimesti!3111240Persut JYTKYTTÄÄ ylös, ohi kepun! +2,1 %
Persut palasi kolmen suurimman joukkoon ja on matkalla kohti kevään 2027 eduskuntavaalivoittoa. Sosialistit ovat syöksy20710873Sanna Marin saa ylistystä Hillary Clintonilta
Jos joku ei tiedä kuka tämä rouva Hillary Clinton on, niin kerrottakoon "fun fact", eli hän on se keneltä Donald Trump369711Ja jälleen uusi latauksessa olleen sähköauton palo! Nyt Keravan Prisman parkkihallissa.
IS 3.10.2025 Latauksessa ollut sähköauto syttyi yöllä tuleen Keravan Prisman parkkihallissa, Keski-Uudenmaan pelastusla858528Gallup, PS:lle JÄRISYTTÄVÄ nousu, SDP suurin laskija
https://yle.fi/a/74-20186114 PS kovaa vauhtia nousemassa ennen 2027 vaaleja suurimmaksi puolueeksi. Nyt mennään jo etua2236511Pirjo sanoi Esalle
Painu sinä Esa hevonvittuun... johon Esa? Laittakaapa ehdotuksia. # ==================== # APUFUNKTIO: satunnainen kok03210Jos mä joisin
Itteni känniin nyt, voi olla että mä tunnustaisin sulle kuinka ihastunut oon ollu suhun viimeiset 2 vuotta. Eikä mua pys302239- 371639
Koulu-uhkaus.
Meinaatteko päästää lapsenne kouluun, niin kauan kun tämä uhkaaja siellä myös on? Tekijä on kaikilla tiedossa.261510