tee-itse matkakolvi

touko_pouko

7

244

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Hyvinskulaa

      Olen käyttänyt sellaista paksua kuparimötikkää joka lämmitetään
      ahjossa tai tarpeen vaatiessa nuotiossa.

      • Isoisälläni oli muistaakseni sellainen, ja hän kutsui sitä tinavasaraksi. Ei sellaisella ollut mitään asiaa mikropiireihin, mutta hänen aikanaan niitä taisi vähemmän näkyvillä, noin 70-vuotta sitten.


    • Miksi tehdä asiasta noinkin vaikeaa, kun kaasulla toimivia juottimia on saatavilla melkein joka kulmakaupasta.

      • Haminaattori

        Joskus pitää tehdä aaiasta vaikea sillä tekemällä oppii. Luovuus tahtoo kuihtua kun kaiken saa valmiina ja vielä olemattomalla hinnalla. Tekemisen kautta näkee myös laajemmin mitä ongelmia on mahdollisesti toteutuksessa tulossa ja oppi niiden ennakoimiseen. "Mäk kaivereita" Suomi tarvitsee tarvitsee sillä pelkkä insinöörikoulutus sitä ei tee. Virike, oli se sitten millainen hyvänsä, opettaa ajattatelemaan omilla aivoilla.


      • Haminaattori kirjoitti:

        Joskus pitää tehdä aaiasta vaikea sillä tekemällä oppii. Luovuus tahtoo kuihtua kun kaiken saa valmiina ja vielä olemattomalla hinnalla. Tekemisen kautta näkee myös laajemmin mitä ongelmia on mahdollisesti toteutuksessa tulossa ja oppi niiden ennakoimiseen. "Mäk kaivereita" Suomi tarvitsee tarvitsee sillä pelkkä insinöörikoulutus sitä ei tee. Virike, oli se sitten millainen hyvänsä, opettaa ajattatelemaan omilla aivoilla.

        Siinä olet täysin oikeassa, että tekemällä oppii. mutta joskus on paikallaan sanonta "vähän tietoa on vahingollisempi kuin ei tietoa ollenkaan"


      • tiedon_vapauttaminen

        No tuo on tuota IPR-tuubaa(intellectual property rights) jonka varjolla käytännössä estetään ihmisiä saamasta selville, miten asiat toimivat. Verukkeena se, että yksi ihminen on oivaltanut jotakin, jonka kuka tahansa olisi voinut oivaltaa ilman IPR-säädäntöä.
        Jos tarkoituksena olisi säästää vaivaa, niin tuon saattaisi ymmärtääkin, mutta nyt aiheutetaan mentaali lobotomiaa ihmisille aivan turhaan: Pitää joko keksiä asia itse tai tyytyä myynnissä olevaan ratkaisuun. Kehitys on tavallaan pysäytetty, koska IPR-säädöstö estää muita saamasta asioita tietoonsa.
        Onneksi ongelmaan on keksitty ratkaisu, nimittäin reverse-engineering. Sen avulla IPR-suojatuista laitteista saadaan selvitettyä se olennainen ja julkaistua tiedot open source:na, joskaan ei koskaan samassa formaatissa vaan hiukan erissä, jotta IPR:ää ei vahingoiteta! Hirveän turhaa touhua, tuo kuitenkin on vaivan näön kannalta, joka pitää suorittaa asian selvittämiseksi..


    • Reworkkeri

      Hienosti irtosivat juotostäpitkin printistä SMD-piirien irrotuksen yhteydessä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikan perintö: ennätysvelka, ennätystyöttömyys ja ennätysverotus

      Tavallisen keskituloisen suomalaisen verotus on kireintä vuosikymmeniin, ja ensi vuonna palkansaajien käteen jää vieläki
      Maailman menoa
      191
      3507
    2. Mies, näen sinua hetken

      ja olet mielessä ikuisuuden. Toisia näen ikuisuuden ja he eivät jää mieleen hetkeksikään. Muistan jokaisen kohtaamisen
      Ikävä
      12
      3100
    3. Riikka Purra on ihana, jämpti

      Hän yrittää saada Suomen taas kuntoon. Sanoo asiat suoraan, eikä piiloudu kapulakielen taakse. Riikan kaltaisia päättä
      Maailman menoa
      63
      2489
    4. Antti Lindtman kiitti valtiovarainministeri Purraa

      Ministeri Purra kertoi ottavasa vastuun EU:n alijäämämenettelyyn joutumisesta. Hän myös sanoi tietävänsä, että Lindtman
      Perussuomalaiset
      9
      2125
    5. Henkilökohtaisia paljastuksia Dubaista - Kohujulkkis Sofia Belorf on äitipuoli ja puoliso!

      Tiesitkö, että Sofia on äitipuoli ja rakastava puoliso? Sofia Belorf saa oman sarjan, jossa seurataan hänen Bling Bling
      Kotimaiset julkkisjuorut
      41
      1910
    6. Suomalaisten enemmistö on (ateisteja / fiksuja / sosialisteja)

      Tai jokin noiden yhdistelmä, koska S-ryhmän markkinaosuus päivittäistavarakaupasta on yli 50 prosenttia.
      Maailman menoa
      6
      1858
    7. Sorsa: kuvaputki - Lipponen: kaasuputki - Marin: ryppyputki

      Nuo kolme demaria ovat poikkeuksia Suomen poliittisessa historiassa. Ovat ainoita, jotka ovat kyenneet nostamaan puolue
      39
      1682
    8. Mitä ajattelet

      Siitä henkilöstä jota kaipaat? Sana vapaa!
      Ikävä
      90
      1571
    9. Mikä kaivatussasi

      kolahti? 💥
      Ikävä
      72
      1123
    10. Kenen luo menisit nyt

      jos se olisi mahdollista?
      Ikävä
      74
      1110
    Aihe