Ufot väistyivät enkelikokemusten tieltä

Yliopisto-lehden numerossa 3/18 on Anu Vallinkosken mielenkiintoinen artikkeli otsikolla: Ufot väis­tyi­vät en­ke­li­ko­ke­mus­ten ja eko­ka­ta­stro­fin tiel­tä.

Laitan linkin taas toiseen postaukseen jos moderointirobotti ei siitä pidä.

8

296

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • https://www.helsinki.fi/fi/uutiset/talous-yhteiskunta/ufot-vaistyivat-enkelikokemusten-ja-ekokatastrofin-tielta

      Tässä linkki avauksessa mainittuun artikkeliin. Lainaan tekstistä pienen makupalan. Käykää lukekemassa loput linkin takaa.

      "— Opiskelijoiden keskuudessa ufohommista laskettiin jatkuvasti vitsiä. Joku kysyi, saako avaruussäteilyltä suojaavan foliohatun pukea ylleen tentin ajaksi — ihan varmuuden vuoksi. Olihan se toki hämmentävääkin, että ufo-ohjelmia lähetettiin Yleisradion kanavilla. Enää sellainen ei olisi mahdollista.
      1990-luvun uutuus, internet, toi ihmisten ulottuville valtavasti tietoa. Verkossa surffailua harjoittelevien lähdekriittinen ote oli aluksi haparoivaa. Ei välttämättä mietitty tietokoneen tarjoaman tiedon luotettavuutta.
      — Ehkä taustalla vaikutti myös Neuvostoliiton kaatuminen. Iso uhka oli poistunut, ja tilalle keksittiin uusi, pelottavat ufot, Johansson pohtii."

      • Patologinenkieltäjä

        Esiinnyt taas näennäisasiallisena tiedeuutisen linkittäjänä, jonka yhdistäminen ufologiaan ei oikein nyt saanut tuulta purjeisiinsa, mutta jos ufoilija olisi ottanut kantaa uutiseesi millä tavalla tahansa, niin olisit tullut silmille, alkanut nimittelemään ja haastamaan riitaa puskista, sitten olisit kehunut itseäsi ja päästänyt salaperäiset apostolisi valloilleen sinun korkeuttasi suojelemaan. Tuttu kaava.

        Kiitos ei taaskaan, sinun taka-ajatus-skepolinkityksillesi.


    • täyttäskeponsontaa

      Olipas taas varsinainen artikkelinkukkanen, jossa käytettiin tunteita ja trendejä jonkinlaisena mittapuuna jostakin. Vanha proffa muistelee menneitä hataralla otteella tietämättä nykypäivän tilanteesta juuri mitään. Siitä voidaan olla jokseenkin samaa mieltä että popularistinen lähestymistapa on vanhanaikaista ja lapsellistakin. Nykyään haetaan kylmiä faktoja ja leikinlasku on jäänyt vähemmälle paitsi eräillä ikuisesti varhaisteini-ikää elävillä.

      Yleä ja Maikkaria siteerattiin myös. Ne kun valitettavasti ovat tänä päivänä vain Suomea hallitsevan eliitin äänitorvia ja äärimmäisen puoluesidonnaisia. Ohjeet uutisointiin tulee suoraan Arkadianmäeltä ja ohjelmatarjonta on joko turhaa hömppää, sumutusta tai poliittista propagandaa jonka suurin tarkoitus on koettaa vaientaa kantaväestön soraäänet ja täyttää maa mahdoillisimman huonosti sopeutuvilla uudisasukkailla. Putin sitä ja Trump tätä ja myrkkyisku ja blaa blaa blaa.

      Artikkeli sisälsi otsikosta lähtien tuttua ylimielisyyttä ja ihmisten oman ajattelun ja älyn aliarviointia hekottelevaan sävyyn. Kun valtamediakonsernit saavat itse poliitikkojensa kanssa päättää sataprosenttisesti mitä he ulos suoltavat, niin ei se tietenkään edusta kansalaisten valintoja vaan heidän omia valintojaan.

      Jos olisin kanavajohtaja ja sanoisin että "nyt en näytä teille enää salkkareita lällällää", niin enhän minä voi sen jälkeen julistaa ihmeissäni että "ihmiset eivät enää katso salkkareita".

      Olipa kertakaikkisen typerä artikkeli, mutta eräiden agendan tuntien täysin normi settiä.

      • Peter H. Johansson on syntynyt 1978 ja väitellyt tohtoriksi 2006 joten ufohömelön on ihan turha ulista vanhasta proffasta.


      • tosi.hassua
        VCO kirjoitti:

        Peter H. Johansson on syntynyt 1978 ja väitellyt tohtoriksi 2006 joten ufohömelön on ihan turha ulista vanhasta proffasta.

        Taidat sortua samaan mistä toisia kirjoittajia useasti syytät:
        "tohtori" mies eli sitä auktoriteettia tuon henkilön uskottavuudesta.


      • binäristi

        Ufojen arvoitus ratkeaa silloin, kun Pennistonin binäärit osataan tulkita.
        Puolueisiin sitoutumaton ja oikeauskoinen kantaväestö luottaa vain
        binäärien sanomaan !


      • tosi.hassua kirjoitti:

        Taidat sortua samaan mistä toisia kirjoittajia useasti syytät:
        "tohtori" mies eli sitä auktoriteettia tuon henkilön uskottavuudesta.

        Sinulta se edelleen puuttuu tuo lukutaito tai sitten et vain ymmärrä lukemaasi. Palataan asiaan kun olet opetellut lukemaan. Otin kantaa vain kaverin ikään.


    • fhfghfgh

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.

      Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse
      Maailman menoa
      86
      4660
    2. Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"

      Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky
      Maailman menoa
      109
      3857
    3. Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"

      Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä
      Maailman menoa
      189
      3694
    4. Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen

      Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.
      Maailman menoa
      69
      2108
    5. Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä

      Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575
      Maailman menoa
      75
      1941
    6. Mitä on tullut

      Entisen abcn rakennuksen tilalle se oli tyhjillään monta vuotta siellä oli jo nyt valot onko huoltoasema? 5:30.
      Haapavesi
      79
      1298
    7. Harmi nainen kun

      olet niin elähtäneen näköinen. Miestä et koskaan löydä itelles. j
      Ikävä
      130
      1172
    8. Palosta selvinnyt 18 vuotias munira tarvitsi tulkin kun puhui Iltalehdelle

      Suomessa asuva 18 vuotias tarvii tulkin !!! Tää Suomea puhumaton on palossa kuolleen naisen veli ja asui perheen kanssa.
      Vantaa
      153
      1127
    9. Minne pyydän sut?

      Jotta saan nähdä 🤨
      Ikävä
      51
      1034
    10. Mikä homma?

      https://share.google/NvruSS4P4EzjTWPov Poliisilla oli keskiviikkona 4. maaliskuuta yksityisasunnossa Saarijärvellä tehtä
      Saarijärvi
      30
      914
    Aihe