Ufot väistyivät enkelikokemusten tieltä

Yliopisto-lehden numerossa 3/18 on Anu Vallinkosken mielenkiintoinen artikkeli otsikolla: Ufot väis­tyi­vät en­ke­li­ko­ke­mus­ten ja eko­ka­ta­stro­fin tiel­tä.

Laitan linkin taas toiseen postaukseen jos moderointirobotti ei siitä pidä.

8

287

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • https://www.helsinki.fi/fi/uutiset/talous-yhteiskunta/ufot-vaistyivat-enkelikokemusten-ja-ekokatastrofin-tielta

      Tässä linkki avauksessa mainittuun artikkeliin. Lainaan tekstistä pienen makupalan. Käykää lukekemassa loput linkin takaa.

      "— Opiskelijoiden keskuudessa ufohommista laskettiin jatkuvasti vitsiä. Joku kysyi, saako avaruussäteilyltä suojaavan foliohatun pukea ylleen tentin ajaksi — ihan varmuuden vuoksi. Olihan se toki hämmentävääkin, että ufo-ohjelmia lähetettiin Yleisradion kanavilla. Enää sellainen ei olisi mahdollista.
      1990-luvun uutuus, internet, toi ihmisten ulottuville valtavasti tietoa. Verkossa surffailua harjoittelevien lähdekriittinen ote oli aluksi haparoivaa. Ei välttämättä mietitty tietokoneen tarjoaman tiedon luotettavuutta.
      — Ehkä taustalla vaikutti myös Neuvostoliiton kaatuminen. Iso uhka oli poistunut, ja tilalle keksittiin uusi, pelottavat ufot, Johansson pohtii."

      • Patologinenkieltäjä

        Esiinnyt taas näennäisasiallisena tiedeuutisen linkittäjänä, jonka yhdistäminen ufologiaan ei oikein nyt saanut tuulta purjeisiinsa, mutta jos ufoilija olisi ottanut kantaa uutiseesi millä tavalla tahansa, niin olisit tullut silmille, alkanut nimittelemään ja haastamaan riitaa puskista, sitten olisit kehunut itseäsi ja päästänyt salaperäiset apostolisi valloilleen sinun korkeuttasi suojelemaan. Tuttu kaava.

        Kiitos ei taaskaan, sinun taka-ajatus-skepolinkityksillesi.


    • täyttäskeponsontaa

      Olipas taas varsinainen artikkelinkukkanen, jossa käytettiin tunteita ja trendejä jonkinlaisena mittapuuna jostakin. Vanha proffa muistelee menneitä hataralla otteella tietämättä nykypäivän tilanteesta juuri mitään. Siitä voidaan olla jokseenkin samaa mieltä että popularistinen lähestymistapa on vanhanaikaista ja lapsellistakin. Nykyään haetaan kylmiä faktoja ja leikinlasku on jäänyt vähemmälle paitsi eräillä ikuisesti varhaisteini-ikää elävillä.

      Yleä ja Maikkaria siteerattiin myös. Ne kun valitettavasti ovat tänä päivänä vain Suomea hallitsevan eliitin äänitorvia ja äärimmäisen puoluesidonnaisia. Ohjeet uutisointiin tulee suoraan Arkadianmäeltä ja ohjelmatarjonta on joko turhaa hömppää, sumutusta tai poliittista propagandaa jonka suurin tarkoitus on koettaa vaientaa kantaväestön soraäänet ja täyttää maa mahdoillisimman huonosti sopeutuvilla uudisasukkailla. Putin sitä ja Trump tätä ja myrkkyisku ja blaa blaa blaa.

      Artikkeli sisälsi otsikosta lähtien tuttua ylimielisyyttä ja ihmisten oman ajattelun ja älyn aliarviointia hekottelevaan sävyyn. Kun valtamediakonsernit saavat itse poliitikkojensa kanssa päättää sataprosenttisesti mitä he ulos suoltavat, niin ei se tietenkään edusta kansalaisten valintoja vaan heidän omia valintojaan.

      Jos olisin kanavajohtaja ja sanoisin että "nyt en näytä teille enää salkkareita lällällää", niin enhän minä voi sen jälkeen julistaa ihmeissäni että "ihmiset eivät enää katso salkkareita".

      Olipa kertakaikkisen typerä artikkeli, mutta eräiden agendan tuntien täysin normi settiä.

      • Peter H. Johansson on syntynyt 1978 ja väitellyt tohtoriksi 2006 joten ufohömelön on ihan turha ulista vanhasta proffasta.


      • tosi.hassua
        VCO kirjoitti:

        Peter H. Johansson on syntynyt 1978 ja väitellyt tohtoriksi 2006 joten ufohömelön on ihan turha ulista vanhasta proffasta.

        Taidat sortua samaan mistä toisia kirjoittajia useasti syytät:
        "tohtori" mies eli sitä auktoriteettia tuon henkilön uskottavuudesta.


      • binäristi

        Ufojen arvoitus ratkeaa silloin, kun Pennistonin binäärit osataan tulkita.
        Puolueisiin sitoutumaton ja oikeauskoinen kantaväestö luottaa vain
        binäärien sanomaan !


      • tosi.hassua kirjoitti:

        Taidat sortua samaan mistä toisia kirjoittajia useasti syytät:
        "tohtori" mies eli sitä auktoriteettia tuon henkilön uskottavuudesta.

        Sinulta se edelleen puuttuu tuo lukutaito tai sitten et vain ymmärrä lukemaasi. Palataan asiaan kun olet opetellut lukemaan. Otin kantaa vain kaverin ikään.


    • fhfghfgh

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. S-kauppa nosti hintoja, K-kauppa laski

      Elintarvikkeiden arvonlisävero laski vuodenvaihteessa 13,5 prosenttiin. S-kauppa siirsi alennuksen suoraan katteisiin pi
      Maailman menoa
      67
      5927
    2. Vilma Nissinen pyytää anteeksi rasistisia lausuntojaan

      Nöyrtyi kuten persut yleensäkin. On kyllä noloa tuollainen vätystely, kun ei ole miestä seisoa omien lausuntojensa takan
      Maailman menoa
      349
      5749
    3. Hiihtäjä Vilma Nissisen kommentit aiheutti paniikkia

      ja hernettä vedettiin nenään. Nissinen kertoi torstaina haastattelussa, kun häneltä kysyttiin, että tykkääkö hän hiihtä
      Maailman menoa
      93
      4731
    4. Huuto yltyy persujen piirissä Venezuelan johdosta.

      Kohta kakofonia yltyy kun persut tajuavat mitä Venezuelassa tapahtui. Von den Leydenki jo kipuilee kuten persut EU:ssa y
      Maailman menoa
      12
      2235
    5. Ikävä uutinen uudesta Unelmia Italiassa kaudesta - Iso pettymys tv-katsojille!

      Unelmia Italiassa -sarja kertoo Ellen Jokikunnaksen perheen elämästä Suomessa ja Italiassa. Nyt Ellen on kertonut tuleva
      Tv-sarjat
      18
      2048
    6. Nyt ottaa persua pattiin: sähköauto joulukuun myydyin

      🤣 prööt prööt pakoputkellaan pörisevää persua ottaa nyt saamaristi pattiin, kun paristoilla kulkeva sähköauto on noussu
      Maailman menoa
      52
      1952
    7. Ovatko Perussuomalaiset kommunisteja?

      Toiset sanovat että ovat, toiset sanovat että eivät. Ainakin heillä on paljon sen aatteen piirteitä, koska haluavat kont
      Maailman menoa
      43
      1870
    8. Martina vuokraa yksiötä

      Nyt on tarkka'ampujan yksiö vuokrattavana 800 e. Toivottavasti löytyy hyvä asukas.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      251
      1211
    9. Jokaisella tytöllä on supervoimansa

      Millaisia ajatuksia artikkeli herättää? Mainos: Dove | ”Itsetuntoni oli ihan romuttunut” – Peppina Rosén haastaa tavan
      Sinkut
      203
      1114
    10. Voi kauhiaa: keikkapaikat keikahtavat juopottelun puutteessa!

      Vai ei tule rahaa artistille viinanmyynnin vähennyttyä. Missähän muualla kannattavuus korreloi myrkyn imemismäärän ka
      Maailman menoa
      64
      1061
    Aihe