Uusi ihan Mint tulee kohta

18322
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 18

Vanhimmat

Minkälaista apua aloittelija on tällä kertaa vailla? Noista kuudesta merkistä ei oikein tiedä mitä ne tarkoittavat? Onko se nuorison käyttämä lyhenne jostain?

Äänestä

Emme toivo noin kaitaista työpöytää kuin linkin kuvassa.

Äänestä
  • Kuvassa oli tarpeeksi leveä mutta matala työpöytä, tuo tietysti riippuu siitä millainen näyttö on.

    Robotti on vähän pöljä koska roskis kelpasi ajoneuvoksi!

    Äänestä

  • Uusiubuntu tuli juuri

    Äänestä

Ei sovellu kannettavalle, jos on lisänäyttö HDMI:llä , koettu on ja aina sama lopputulos, toimimaton yhdistelmä. Äänet,skaalaus ja kunnollinen näyttönäppäimistö, mikä ei olisi jokaisen käynnistyksen jälkeen hukassa.

Äänestä
  • Kuka muka tarvitsee näyttönäppäimistöä?

    Äänestä

  • Kannattaa myöskin hankkia sellainen kunnollinen kannettava, jossa on kunnollinen näyttö, niin mitään lisänäyttöjä ei tarvitse. Ei myöskään lisähiiriä tai lisänäppäimistöjä.

    Äänestä

  • Toimii mainiosti! että äläpä trollaa!

    Äänestä

  • Vastaustrollille kirjoitti:

    Toimii mainiosti! että äläpä trollaa!

    Juu tääwinhihhuli laitaa muka linuxjakeluille ongelmaksi windowsin omat ongelmat!
    Ubuntussa ja Mintissä toimii HDMI mainiosti! Myös skaalaa! myös äänet!
    Näiden wlan kirjautuu paljon windowsia nopeammin eikä katko!

    Winhihhuli purkaa vaan windowsin toimimattomuutta!

    Äänestä

  • ihmettelen-kyllä kirjoitti:

    Kuka muka tarvitsee näyttönäppäimistöä?

    Ehkä sellainen, kuka kirjoittaa langattomalla hiirellä?

    Äänestä

  • ei-lisiä kirjoitti:

    Kannattaa myöskin hankkia sellainen kunnollinen kannettava, jossa on kunnollinen näyttö, niin mitään lisänäyttöjä ei tarvitse. Ei myöskään lisähiiriä tai lisänäppäimistöjä.

    On myös kiva katsoa elokuvia ja videoita 40 tuuman TV:stä full HD:nä kuin 15,6 HD:nä.

    Äänestä

  • Vastaustrollille kirjoitti:

    Toimii mainiosti! että äläpä trollaa!

    Eipä+vaan+toimi,+kun+pistät+HD+kannettavan+HDMI:llä+kiinni+full+HD+TV:hen,+niin+peilinä+näyttää+hyvin,+siis+HD:nä,+mutta+full+HD:nä+skaalaus+on+päin+_elvettiä+ja+alkaa+se+_elvetinmoinen+säätäminen+/+apuohjelmien+hakeminen,+niin+kuin+uudessa+Ubuntu+18.04:ssa+joutui+tekemään.+Miten+voi+käyttöjärjestelmä+tunnistaa+40+tuuman+TV:n+72+tuumaiseksi?+Mint+18.3+sama+homma.+Skaalaus+vaihtoehdot+100%+ja+200%.....just+joo.+++++On+se+kumma+homma,+kun+se+_aska+Windows+10+tunnistaa+TV:n++skaalauksen+ja+muuttaa+automaattisesti.+Älä+tule+syyttämään+trolliksi,+josta+et+tiedä+yhtään+mitään,+trolli!

    Äänestä

  • kuraatuleesolkenaan kirjoitti:

    Eipä+vaan+toimi,+kun+pistät+HD+kannettavan+HDMI:llä+kiinni+full+HD+TV:hen,+niin+peilinä+näyttää+hyvin,+siis+HD:nä,+mutta+full+HD:nä+skaalaus+on+päin+_elvettiä+ja+alkaa+se+_elvetinmoinen+säätäminen+/+apuohjelmien+hakeminen,+niin+kuin+uudessa+Ubuntu+18.04:ssa+joutui+tekemään.+Miten+voi+käyttöjärjestelmä+tunnistaa+40+tuuman+TV:n+72+tuumaiseksi?+Mint+18.3+sama+homma.+Skaalaus+vaihtoehdot+100%+ja+200%.....just+joo.+++++On+se+kumma+homma,+kun+se+_aska+Windows+10+tunnistaa+TV:n++skaalauksen+ja+muuttaa+automaattisesti.+Älä+tule+syyttämään+trolliksi,+josta+et+tiedä+yhtään+mitään,+trolli!

    Antaakohan TV väärän kuvan tuumista... Siis kun käyttis tai tietokone kysyy kokoa niin sieltä tulee väärä informaatio. Ubuntussa nuo skaalaukset on kyllä toimineet ihan ok. siis jo oletuksilla. Ubuntu 18.04 sai niitä skaalauksien asteita muistaakseni lisää komennolla tai lisäämällä ne graafisesti käsin. Voi olla että komponettisi ei ole ns. "linux-sopiva" ja joudut säätämään.

    Äänestä

Harrasteviritelmä. Aukkoinen ja tietoturva puuttuu, joka on totta joka sana, vaikka mint-trolli toisin väittää. Totuuden voimme kaikki kuitenkin todeta netistä lukemalla näitä "ylläpidon" korjauksista tietoturva-aukkoihin...

Äänestä

Toivottavasti ottavat wlan-ajurin Fedorasta, jossa pikaisesti kokeiltuna wlan ei pätkinyt. Fedoran ongelma on ettei sitä voi asentaa kiintolevylle custom-asennuksena. Ubuntut ja sen johdannaiset toimivat asentaessa paremmin. Harmi ettei Ubuntussa toimi wlan.

Äänestä

Onko tässä vielä näin 2010 luvullakin sellainan vanhanaikainen, 90-lukulainen valikkohelvetti?

Äänestä

Kommentoi aloitusta


MintKoneeseen kirjoitti:

wauuuu
https://www.mikrobitti.fi/2018/05/tallainen-tulee-olemaan-seuraava-linux-mint-emme-keraa-kayttajatietoja/

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu