Baikal ij 18

Vasta_alkaja

Onkos tupsta kivääriatä mihinkään? Ekaksi kivääriksi meinasin jotain halpaa ja tuossahan sitä olisi jopa uutena. Ei jää harmittamaan jos mulkkaa sen jollakin tapaa hajalle. Tulisi vain rata rata käyttöön.

2

235

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ressut

      Melkein jättäsin ostamatta varsinkin, jos ratakäyttöön ajattelit. Tarkkuus, käytettävyys ja liipasu tuskin ovat kummoiset. Sen myyminenkin voi olla hankalaa, jos joskus haluat paremman.
      Melkein suosittelisin vanhan sotilaskiväärin hankkimista. Aika sohloja nekin ovat, mutta hyväkuntoisenkin saa kohtuu hintaan ja sillä voi jopa kilpailla sm tasolla,
      Minkä ikäinen olet? Kannattaisi liittyä johonkin ampumaseuraan. Itse suosittelen kaikille reserviläisseuraa, sillä monilla on laina-aseita, joten ammunnan alkuun pääsee pelkillä patruunakustannuksilla ja ressuilla on koulutusta ammuntaan. Homma on rentoa ja ressuissa voi käydä kaiken maailman kursseja, jos sattuu kiinnostamaan.

    • En_ihan_heti

      ratakäyttöön suosittelisi. Metsälle karuun käyttöön ehkä.
      Radalla olisi parempi laukaisu tarpeen. Riippuu tietysti mitä meinaat ampua... Hirvenkuvaan tuolla kyllä varmaan osuu, mutta nautinto se ei ole.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. S-kauppa nosti hintoja, K-kauppa laski

      Elintarvikkeiden arvonlisävero laski vuodenvaihteessa 13,5 prosenttiin. S-kauppa siirsi alennuksen suoraan katteisiin pi
      Maailman menoa
      191
      7858
    2. Hiihtäjä Vilma Nissisen kommentit aiheutti paniikkia

      ja hernettä vedettiin nenään. Nissinen kertoi torstaina haastattelussa, kun häneltä kysyttiin, että tykkääkö hän hiihtä
      Maailman menoa
      142
      5375
    3. Vasemmistoliiton Minja Koskela ihailee suunnattomasti Maduroa

      Minjan mukaan Suomen hallituksen pitäisi tuomita vasemmistodiktaattorin ja huumelordin tuominen oikeuden eteen. https:/
      Maailman menoa
      141
      4301
    4. Perussuomalaisten Jani Mäkelä ihailee suunnattomasti Maduroa

      Janin mukaan Suomen hallituksen pitäisi tuomita diktaattorin ja huumelordin tuominen oikeuden eteen.
      Maailman menoa
      4
      3499
    5. Huuto yltyy persujen piirissä Venezuelan johdosta.

      Kohta kakofonia yltyy kun persut tajuavat mitä Venezuelassa tapahtui. Von den Leydenki jo kipuilee kuten persut EU:ssa y
      Maailman menoa
      73
      2877
    6. Vasemmistolaiset venäjämieliset kitisee jenkkien iskusta Venezuelaan

      kuten teki Yle-ykkösen uutisetkin eilen, ja avuksi haettiin taas vasemmistoproffa Koskenniemi paasaamaan - vanha kääpä.
      Maailman menoa
      17
      2637
    7. Persuilla paniikki, kun diktaattorit yksi kerrallaan kaatuvat

      Hallapersut halusivat sivarineidostaan sotilasjuntan komentajan Suomeen, jotta persuaatteen mukaiset puhdistukset olisi
      Maailman menoa
      11
      2553
    8. Koska mennään retkeilemään?

      pusi pusi 😗
      Ikävä
      282
      2479
    9. Nyt ottaa persua pattiin: sähköauto joulukuun myydyin

      🤣 prööt prööt pakoputkellaan pörisevää persua ottaa nyt saamaristi pattiin, kun paristoilla kulkeva sähköauto on noussu
      Maailman menoa
      147
      2400
    10. Yhdysvaltain hyökkäys Venezuelaan on YK:n peruskirjan mukaan laiton hyökkäyssota

      Oman sävynsä tähän tuo vielä se, että hyökkäys kohdistettiin nimenomaan valtiojohtoa vastaan. Toki, kun tavoitteena on v
      Maailman menoa
      578
      2202
    Aihe