Uusi The Sims -blogi

Simatilda

Anteeksi mainostus, mutta ollaankohan täällä kiinnostueita lukemaan suomenkielistä The Sims 4 - blogia? Pyrin postaamaan viikon tai kahden välein - blogini on tosin vielä alkukuopissaan, mutta sisältöä on tulossa! http://marionettisim.blogspot.nl/

1

404

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Jos tuo on mainos, niin onpa ainakin mainosten mukavimpia. *) Blogisi näytti oikein kivalta ja pidin tyylistäsi. Kuvat olivat minusta vähintään hyvää keskitasoa.

      Se, mitä yhtäältä ihailin ja toisaalta mielessäni hieman arvostelin, oli esittämäsi lukijoiden demokraattinen panos legacyn pääroolissa esiintyvien simien valinnan suhteen. Ei niin ettenkö uskoisi demokratian periaatteeseen ja yhteisöllisyyteen, vaan niin että en esimerkiksi itse hevin antaisi muiden kuin itseni vaikuttaa pelaamiseeni liittyviin yksityiskohtiin. "Sinä hallitset, sinä määräät" - tai ainakin kuvittelet niin tekeväsi - ja niin on useimmiten hyvä pelaamismotivaatiosi kannalta. Jos vaikkapa antaisit minun valistumattoman mielipiteeni vaikuttaa yhdenkin sukupolven ajan, se voisi kukaties haitata Sinun visiosi toteutumista ja sitä kautta viedä pohjaa koko legacylta.

      Ei myöskään niin, että pelillisesti olisi käytännössä mitään eroa sillä kuka tai mikä on legacyn talouden keulakuva. Käsittääkseni pelaaja tekee legacyn toiminnalliset ratkaisut siitä riippumatta onko ns. talouden vastuuhenkilö isäntä, emäntä, lapsi tai vaikkapa talon lemmikki. Tarkoitan sitä, että mielikuva "järkevästä" tai ainakin hauskasta on tarpeellinen siinä vaiheessa, kun blogin pitäjä harkitsee palaako bloginsa pariin, vai tekeekö jotain muuta.

      Pitkän selostukseni tarkoitus EI ole arvostella mielenkiintoista ja luovaa ideaasi, joka minun mielestäni on järkevä ja todella aidosti sympaattinen. Esitin vain yhden mielipiteen aiheen tiimoilta, ei sen enempää. Kaiken kaikkiaan toivon sivullesi paljon myötämielisiä kävijöitä ja hyviä kommentteja!


      ---
      *) Paljon mukavampi kuin esimerkiksi Googlen evästeiden perusteella kohdistetut mainokset. En erityisesti toivo niitä näkeväni, joten en "varmuuden vuoksi" kirjaudu sivullesi muuta kuin korkeintaan anonyyminä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Silmienvääntelijä-persut pääsivät Japanissa sarjakuvaan

      Torille! https://www.hs.fi/kulttuuri/art-2000011943173.html
      Maailman menoa
      187
      5075
    2. Nato kaatamassa Petterin haaveileman Tunnin junan?

      Nato edellyttää pohjoisessa Jäämereltä Rovaniemelle saakka kapearaitesta suoraa rautatieväylää, joka maksaa paperirahaa,
      Maailman menoa
      24
      4465
    3. Donald Trump pääsi samalle listalle Sanna Marinin kanssa

      Eli vasemmistolaisen Time-median top 100 jännäihmisten listalle. https://time.com/collections/time100-next-2021/5937699
      Maailman menoa
      9
      3137
    4. Älkää vaan sairastuko syöpään Suomessa

      Tilaston mukaan Suomi, Slovakia ja Latvia lääkitsee aivan pohjamudissa syöpää. Sairastunutta hoidetaan edelleen vanhana
      Maailman menoa
      259
      3039
    5. Kyllä, maata ei halua puolustaa nimenomaan punavihreän puolen edustajat

      "Esimerkiksi maanpuolustushenki on keskimääräistä alempana naisten, arvoliberaalien, heikossa taloustilanteessa olevien
      Maailman menoa
      144
      2934
    6. Sä veit mun sydämen ihan totaalisesti

      Aivan totaalisesti..
      Ikävä
      52
      2531
    7. Oot se sinä

      Ihan varmasti oot, tuo olemus ei valehtele 😘💓🪅 🏡 ihana 😍🙏
      Ikävä
      27
      1939
    8. Vieläkö olet

      Rakastunut minuun? Minä sinuun
      Ikävä
      56
      1873
    9. Toivotko vielä kohtaamista

      Kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      77
      1814
    10. Ei siinä kauan

      Menisi jos olisimme kahden
      Ikävä
      22
      1787
    Aihe