Uusi The Sims -blogi

Simatilda

Anteeksi mainostus, mutta ollaankohan täällä kiinnostueita lukemaan suomenkielistä The Sims 4 - blogia? Pyrin postaamaan viikon tai kahden välein - blogini on tosin vielä alkukuopissaan, mutta sisältöä on tulossa! http://marionettisim.blogspot.nl/

1

409

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Jos tuo on mainos, niin onpa ainakin mainosten mukavimpia. *) Blogisi näytti oikein kivalta ja pidin tyylistäsi. Kuvat olivat minusta vähintään hyvää keskitasoa.

      Se, mitä yhtäältä ihailin ja toisaalta mielessäni hieman arvostelin, oli esittämäsi lukijoiden demokraattinen panos legacyn pääroolissa esiintyvien simien valinnan suhteen. Ei niin ettenkö uskoisi demokratian periaatteeseen ja yhteisöllisyyteen, vaan niin että en esimerkiksi itse hevin antaisi muiden kuin itseni vaikuttaa pelaamiseeni liittyviin yksityiskohtiin. "Sinä hallitset, sinä määräät" - tai ainakin kuvittelet niin tekeväsi - ja niin on useimmiten hyvä pelaamismotivaatiosi kannalta. Jos vaikkapa antaisit minun valistumattoman mielipiteeni vaikuttaa yhdenkin sukupolven ajan, se voisi kukaties haitata Sinun visiosi toteutumista ja sitä kautta viedä pohjaa koko legacylta.

      Ei myöskään niin, että pelillisesti olisi käytännössä mitään eroa sillä kuka tai mikä on legacyn talouden keulakuva. Käsittääkseni pelaaja tekee legacyn toiminnalliset ratkaisut siitä riippumatta onko ns. talouden vastuuhenkilö isäntä, emäntä, lapsi tai vaikkapa talon lemmikki. Tarkoitan sitä, että mielikuva "järkevästä" tai ainakin hauskasta on tarpeellinen siinä vaiheessa, kun blogin pitäjä harkitsee palaako bloginsa pariin, vai tekeekö jotain muuta.

      Pitkän selostukseni tarkoitus EI ole arvostella mielenkiintoista ja luovaa ideaasi, joka minun mielestäni on järkevä ja todella aidosti sympaattinen. Esitin vain yhden mielipiteen aiheen tiimoilta, ei sen enempää. Kaiken kaikkiaan toivon sivullesi paljon myötämielisiä kävijöitä ja hyviä kommentteja!


      ---
      *) Paljon mukavampi kuin esimerkiksi Googlen evästeiden perusteella kohdistetut mainokset. En erityisesti toivo niitä näkeväni, joten en "varmuuden vuoksi" kirjaudu sivullesi muuta kuin korkeintaan anonyyminä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka runnoo: datakeskuksille tulee UUSI yritystuki

      "Suomen valtio erikseen tukee esimerkiksi kryptovaluuttaan tai aikuisviihteeseen tai muuhun keskittyviä datakeskuksia."
      Maailman menoa
      67
      2297
    2. Eläkeläiset siirrettävä muuttotappioalueille

      Joutoväki pois ruuhkauttamasta elättäjien arkea. Samalla putoaa jokaisen asumiskulut ja rahaa jää enemmän kuluttamiseen.
      Maailman menoa
      228
      2210
    3. Onko kivaa jättää

      elämän suurin rakkaus hiljaisuuteen?
      Ikävä
      120
      1498
    4. Jopa Espanjassa talous kasvaa, Purra vain irvistelee

      Huomaa kuinka Purra on Suomen historian huonoin miniseteri, joka ei ole saanut aikaiseksi kuin tuhoa, Siis jopa vasemmis
      Maailman menoa
      23
      1308
    5. Kauppalehti - Törkeä skandaali paljastui: Espanja käytti EU-rahoja ihan muuhun kuin piti

      Espanja on käyttänyt miljardeja euroja EU:n elpymisavustuksia eläkkeisiin ja sosiaalimenoihin – ja pyytää lisää. Espanj
      Maailman menoa
      21
      1252
    6. En kerro nimeäsi nainen

      Sillä olet nyt salaisuus jota kannan sydämessäni. Tämä mitä tunnen ja kuinka sinuun vahvasti ihastuin on jo niin erikoin
      Ikävä
      71
      1210
    7. Mitä haluaisit sanoa hänelle tänään?

      Kerro tähän viestisi. 🍭🍡🍦
      Ikävä
      124
      1208
    8. Olet kiva ihminen

      En kiellä sitä yhtään. Sinussa on hyvin paljon erinomaisia puolia, enemmän varmasti kun meissä muissa. Sitten on puoli
      Ikävä
      73
      969
    9. Uuden upotuskasteen vaiettu ongelma

      Alkuseurakunnan kaste oli useamman vuosisadan upotuskaste, joka toimitettiin joko ulkona luonnon vesistöissä tai kasteki
      Kaste
      102
      969
    10. Auta mua mies

      Ota vielä yhteyttä, keksi oikeat sanat että vuosien ajan kasvanut muuri murtuu meidän väliltä vaikka aluksi vain vähän.
      Ikävä
      77
      922
    Aihe