Uusi The Sims -blogi

Simatilda

Anteeksi mainostus, mutta ollaankohan täällä kiinnostueita lukemaan suomenkielistä The Sims 4 - blogia? Pyrin postaamaan viikon tai kahden välein - blogini on tosin vielä alkukuopissaan, mutta sisältöä on tulossa! http://marionettisim.blogspot.nl/

1

367

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Jos tuo on mainos, niin onpa ainakin mainosten mukavimpia. *) Blogisi näytti oikein kivalta ja pidin tyylistäsi. Kuvat olivat minusta vähintään hyvää keskitasoa.

      Se, mitä yhtäältä ihailin ja toisaalta mielessäni hieman arvostelin, oli esittämäsi lukijoiden demokraattinen panos legacyn pääroolissa esiintyvien simien valinnan suhteen. Ei niin ettenkö uskoisi demokratian periaatteeseen ja yhteisöllisyyteen, vaan niin että en esimerkiksi itse hevin antaisi muiden kuin itseni vaikuttaa pelaamiseeni liittyviin yksityiskohtiin. "Sinä hallitset, sinä määräät" - tai ainakin kuvittelet niin tekeväsi - ja niin on useimmiten hyvä pelaamismotivaatiosi kannalta. Jos vaikkapa antaisit minun valistumattoman mielipiteeni vaikuttaa yhdenkin sukupolven ajan, se voisi kukaties haitata Sinun visiosi toteutumista ja sitä kautta viedä pohjaa koko legacylta.

      Ei myöskään niin, että pelillisesti olisi käytännössä mitään eroa sillä kuka tai mikä on legacyn talouden keulakuva. Käsittääkseni pelaaja tekee legacyn toiminnalliset ratkaisut siitä riippumatta onko ns. talouden vastuuhenkilö isäntä, emäntä, lapsi tai vaikkapa talon lemmikki. Tarkoitan sitä, että mielikuva "järkevästä" tai ainakin hauskasta on tarpeellinen siinä vaiheessa, kun blogin pitäjä harkitsee palaako bloginsa pariin, vai tekeekö jotain muuta.

      Pitkän selostukseni tarkoitus EI ole arvostella mielenkiintoista ja luovaa ideaasi, joka minun mielestäni on järkevä ja todella aidosti sympaattinen. Esitin vain yhden mielipiteen aiheen tiimoilta, ei sen enempää. Kaiken kaikkiaan toivon sivullesi paljon myötämielisiä kävijöitä ja hyviä kommentteja!


      ---
      *) Paljon mukavampi kuin esimerkiksi Googlen evästeiden perusteella kohdistetut mainokset. En erityisesti toivo niitä näkeväni, joten en "varmuuden vuoksi" kirjaudu sivullesi muuta kuin korkeintaan anonyyminä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Sannan kirja USA:n bestseller!

      "Congratulations to Sanna Marin's HOPE IN ACTION, officially a USA TODAY bestseller!" Kertoo Scribner. Mitäs persut tä
      Maailman menoa
      151
      11426
    2. Oikeistolainen luki Med mod att leda : en biografi

      ...ei tykänny Sanna Marinista
      Maailman menoa
      28
      8112
    3. Metsäalan rikolliset

      Jokohan alkaa vähitellen kaatua kulissit näillä ihmiskauppaa harjoittavilla firmoilla.
      Sotkamo
      56
      5914
    4. Ruotsalaistoimittaja: "Sanna Marinin saunominen saa minut häpeämään"

      Sanna Marinin kirja saa täyslaidallisen ruotsalaislehti Expressenissä perjantaina julkaistussa kolumnissa.....voi itku..
      Maailman menoa
      164
      4870
    5. Hyvää syntymäpäivää Sanna 40 vee!!!!

      ᕼᗩᑭᑭY ᗷIᖇTᕼᗞᗩY Sister ❣️🥰 🎉🎂✨🍰🥳 🥳🎂🥂 🎉🎊🎁🎈🎂
      Maailman menoa
      16
      4697
    6. Suomen kaksikielisyys - täyttä huuhaata

      Eivätkö muuten yksilöt pysty arvioimaan mitä kieliä he tarvitsevat? Ulkomaalaiselle osaajalle riittää Suomessa kielitai
      Maailman menoa
      36
      4345
    7. Työeläkeloisinta 27,5 mrd. per vuosi

      Tuo kaikki on pois palkansaajien ostovoimasta. Ja sitten puupäät ihmettelee miksei Suomen talous kasva. No eihän se kas
      Maailman menoa
      84
      4213
    8. Missä vaiheessa

      Päätit luovuttaa suhteeni?
      Ikävä
      85
      3512
    9. Juuri muiston ne

      Rakastuneet katseesi. Huh
      Ikävä
      80
      3260
    10. Miten paljon

      Olet halunnut mun kanssa?
      Ikävä
      48
      1761
    Aihe