Onko olemassa keinoa jolla hankala perikunnan osakas saadaan häädettyä perikunnan yhdessä omistamasta asunto-osakkeesta johon hänellä ei ole vuokrasopimusta eikä muiden osakkaiden hyväksyntää asumiselle? Hän ei myöskään maksa asunnosta muuta kuin vastikkeet.
Kuinka potkaistaan?
kiire
7977
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
Eipä tuohon ole mitään kovin helppoa keinoa. Kaikkiin pakkotoimiin kuten häätäminen vaaditaan kaikkien pesän osakkaiden suostumus, myös sen jota häädetään. Kun hän ei sitä anna jää asia siihen. Samoin käy jos yritetään periä vuokraa. Ette voi vaatia häntä maksamaan vuokraa perikunnalla koska ko. päätös vaatii yksimielisyyttä jota ei saada.
Nähdäkseni ainoa keino on pesän jakaminen kokonaan tai osittain (asunto-osakkeen osalta).
Voitte hankkia lisää alivuokralaisia.
Jos pesän osakkaat ovat erimielisiä, voidaan pesään hakea pesänselvittäjä, joka voi olla yksi pesän osakkaistakin. Pesänselvittäjä edustaa pesää kolmatta tahoa vastaan ja voi tehdä päätöksiä myös vastoin erimielisten osakkaiden tahtoa.
Olisko ongelma kuitenkin rahassa eikä siinä, että yksi osakas asuu asunnossa?
Yleensä asiat selviävät puhumalla. Ensin pitää tarjota vuokrasopimusta. Joka tapauksessa yksi osakas saa perusteetonta etua. Tämä etu voidaan ottaa huomioon myöhemmin, jakokirjaa laadittaessa, jolloin hänen perintöosuutensa pienenee.
Oikeuden kautta asian pyöräyttäminen tullee kalliimaksi kuin vastikeen ja vuokran erotus usealta vuodelta on.
...
...hankala osakas on päässyt asumaan asunto-osakkeeseen? Onko kaikki pesän osakkaat olleet suostuvaisia, että ko. osakas on muuttanut perintö-asuntoon? Jos ei, niin kaipa silloin voi tämän nojalla estää asumisen ja hommata häädön?
Kyseessä on heikkolahjainen vanhapiika joka on asunut vanhempien luona ja heidän kuoltuaan jäänyt asumaan asuntoon ilman muiden suostumusta. Järkipuhe ei tehoa alkuunkaan ja yhteydenottoihin saa vastauksena vain raivokasta huutoa ja valehtelua asioiden tilasta.