Heips
Lähiaikoina olen kiinnittänyt aika paljon huomiota kaloreihin. Aina kun katsoo hoikkia luokkalaisia, haluaisin olla edes 5 kiloa laihempi, että "kuuluisin joukkoon". :(
Luokallani on pari ihmistä jotka ovat minua painavempia, mutta muut ovat kauhean hoikkia. Aina kun katson ruokaa niin tulee heti mieleen kalorit, ja alan miettimään kuinka monta kaloria yhdessä riisinjyvässä oikein on, ja että jos en syö kun kerran päivässä kotona, niin syönkö yli 1000 kaloria?
Kouluruokaan en enää koskekkaan, ja aamupalan jätän välistä. Iltapalakin on jäänyt pois kyydistä, ja syön vain kerran perheen kanssa kotona. Silloinkin kalorit tulevat heti mieleen. Kiitos jos luit tänne asti :)
Kalorikammoinen???
2
280
Vastaukset
Mulla on melkein sama tilanne. Koitan välttää syömistä ja olen paranoidi kaloreista. Sanoisin että parasta mitä voisit tehdä on koittaa kertoa tästä vanhemmilesi ja ja opettajillesi, ehkäpä he voivat keksiä jonkin hyvän dieetin sinulle. Ja koita käydä tehokkailla lenkeillä mahdollisimman usein niin eiköhän siinä ala mielikin parantua ja rupeat unohtamaan tämän kammon.
Alkaa kuulostaa aika pahasti syömishäiriöltä... Ja sellainen vaatii lääkärin hoitoa.
Nykyiset hoikkuusihanteet eivät oikein ole aina enää terveitä. Se, että ihmisessä ei ole enää muuta kuin luuta ja nahkaa ei ole mitenkään normaalia.
Syö säännöllisesti,monipuolisesti ja kohtuullisia annoksia ja liiku.
Tuhat kaloria päivässä ei riitä kasvavan nuoren normaaliin kehitykseen. Näännyttämällä itseäsi nälkään saat elimistösi menemään "säästöliekille", lihasmassa katoaa ja et kohta jaksa enää yhtään mitään.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kadonnut poika hukkunut lietteeseen mitä kalajoella nyt on?
Jätelautta ajautunut merelle ja lapsi uponnut jätelautan alle?1024639- 272415
Kalajoen hukkuneet pojat olivat tummaihoisia
Jälleen kerran, hukkuneet tai heikon uimataidon vuoksi vaaraan joutuneet olivat muita kuin suomalaisia. Turha viisastell1102312- 2002199
PoIiisi jahtasi mopopojan hengiltä
Toivottavasti on s i n i v u o k k o nyt ylpeä itsestään, kun ajatti teinin päin lyhtypylvästä. https://w4261997- 1751545
Emme voi elää velaksi, sanoi Riikka
Valtionvelan odotetaan nousevan 86,3 prosenttiin bruttokansantuotteesta vielä kuluvan vuoden aikana. https://www.iltale1001279Et halua kohdata niitä tunteita ja asioita, joita minä herätän sisälläsi
Vastustelet. Yrität esittää, että kaikki on hyvin. Leikit perhettä.331087Miksi epäilit kaivattusi kiinnostuneen
Juuri sinusta? Mihin piirteisiin hän aikanaan saattoi sinussa ihastua? Olivatko ne yhtään samoja asioita joihin itse iha72986Minkä asian haluaisit muuttaa kaivatussasi?
Mikä kaivattusi luonteessa tai ulkonäössä ärsyttää sua?79870