Heips
Lähiaikoina olen kiinnittänyt aika paljon huomiota kaloreihin. Aina kun katsoo hoikkia luokkalaisia, haluaisin olla edes 5 kiloa laihempi, että "kuuluisin joukkoon". :(
Luokallani on pari ihmistä jotka ovat minua painavempia, mutta muut ovat kauhean hoikkia. Aina kun katson ruokaa niin tulee heti mieleen kalorit, ja alan miettimään kuinka monta kaloria yhdessä riisinjyvässä oikein on, ja että jos en syö kun kerran päivässä kotona, niin syönkö yli 1000 kaloria?
Kouluruokaan en enää koskekkaan, ja aamupalan jätän välistä. Iltapalakin on jäänyt pois kyydistä, ja syön vain kerran perheen kanssa kotona. Silloinkin kalorit tulevat heti mieleen. Kiitos jos luit tänne asti :)
Kalorikammoinen???
2
302
Vastaukset
Mulla on melkein sama tilanne. Koitan välttää syömistä ja olen paranoidi kaloreista. Sanoisin että parasta mitä voisit tehdä on koittaa kertoa tästä vanhemmilesi ja ja opettajillesi, ehkäpä he voivat keksiä jonkin hyvän dieetin sinulle. Ja koita käydä tehokkailla lenkeillä mahdollisimman usein niin eiköhän siinä ala mielikin parantua ja rupeat unohtamaan tämän kammon.
Alkaa kuulostaa aika pahasti syömishäiriöltä... Ja sellainen vaatii lääkärin hoitoa.
Nykyiset hoikkuusihanteet eivät oikein ole aina enää terveitä. Se, että ihmisessä ei ole enää muuta kuin luuta ja nahkaa ei ole mitenkään normaalia.
Syö säännöllisesti,monipuolisesti ja kohtuullisia annoksia ja liiku.
Tuhat kaloria päivässä ei riitä kasvavan nuoren normaaliin kehitykseen. Näännyttämällä itseäsi nälkään saat elimistösi menemään "säästöliekille", lihasmassa katoaa ja et kohta jaksa enää yhtään mitään.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Nyt se on selvitetty: Sanna Marinin hallitus lisäsi menoja 41 miljardilla
”vasemmistohallitus oli katastrofaalisen huono”, sanoo kokoomus. Sanna Marinin (sd.) hallituksen tekemät menolisäykset22117122Purra sössi kaiken 2 vuodessa, itkee nyt Marinin perään
Nyt on taas sama vanha itkuvirsi, kun ei omat taidot riittänee. Kaikki on taas muiden syytä. No miten sen "Tunnin juna"16912184Eli persujen rääkyminen Marinin hallituksen velanotosta oli sitä itseään
"Valtiovarainministeriön mukaan Marinin hallitus lisäsi valtion pysyviä menoja 3 miljardia eikä 11 miljardia euroa." El415970Orpon hallitus runnoi Tunnin junan ilman tarvetta
Näinkö valtiontaloutta hoidetaan? Siis asiantuntijoidenkin aikoja sitten kannattamattomaksi laskema Tunnin juna tehdään644852MTV3 - Auerin poika todistaa videolla, miten Anneli pahoinpiteli lapsia!
Kello 10.04 – Ainakin kerran viikossa se löi. Löi muitakin sisaruksia, mutta ei isosiskoa. Nuorinta siskoa en ole nähny134756Orpon hallitus paskoi kaikki hommat
ja "yllätäen" ilmestyi raportti Marinin hallituksen tuhlailusta, raportti tuli kuin TILAUKSESTA.193947Lindtman ylivoimainen suosikki pääministeriksi
Lindtmania kannattaa pääministeriksi peräti 50 prosenttia useampi kuin toiseksi suosituinta Kaikkosta. https://www.ilta843575Sanna Marin - Maailman paras talousasiantuntija?
PersKeKoa pukkaa? https://www.hs.fi/politiikka/art-2000011636623.html1332997S- ryhmän Israel boikotti sai Päivi Räsäsen repimään pelihousunsa?
Räsänen vertaa S- ryhmää natseihin.2561400- 851011