Pirun tylsää kun en ole koulussa

Tässä viime kuukausien aikana tapahtunut jännä muutos. Tällä hetkellä päivän kohokohta on koulu kun pääsee juttelemaan luokkalaisten kanssa ja on vähän jotain mielenkiintoista tekemistäkin. Niin sitten kun tulen kotiin niin on vaan kuolettavan tylsää. Pläräilen nettiä, pelaan ja käyn lenkillä tai salilla ja sit onki aika mennä nukkumaa. Mitä voin tehdä tämän tylsyyden tappamiseksi? Olen 16-vuotias poika.

9

443

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Kaisa.Räkämäinen

      Kuolisko tylsyys huutamalla alastomana lattialla?

      • Enpä ole kokeillu. Miten olis huutaminen vaatteet päällä?


      • Yrjö.Hämäräinen

        Toni Helpshit Wirtasen mukaan ainakin kipu kuolee jos ilikosillaa älisee kamarin lattialla. En tieä pädeekö sama tylsyyteen


    • Ehkä sinun pitäisi vaan säätää vähän oletusasetuksiasi. Ei arkielämä suinkaan ole koko ajan mitään jeejeeäksöniä ja päiväohjelmasi kuulosti ihan järkevältä arkielämästä.

      Haistan kuitenkin, että ratkaisu asiaan voisi olla jonkinlainen koulupäivän jälkeen tapahtuva toiminta, jota tehdään muiden ihmisten kanssa. Uusia ihmisiä elämään? Uusi harrastus ehkä?

      Kuulostat sosiaalisesta ihmiseltä, joka ei erityisen hyvin viihdy yksin.

      • Olen miettinyt uuden harrastuksen aloittamista, mutta en ole varma mitä. Olisiko jotain ehdotuksia jostain? Mielellään sellaista jossa on edes kevyttä liikuntaa.


      • weleho kirjoitti:

        Olen miettinyt uuden harrastuksen aloittamista, mutta en ole varma mitä. Olisiko jotain ehdotuksia jostain? Mielellään sellaista jossa on edes kevyttä liikuntaa.

        No maailmahan on täynnä urheiluharrastuksia... Jos joukkuelajit ei kiinnosta, niin miten olisi vaikka sulkapallo? (Jos löytyy pelikaveri ja -paikka). Tai uinti?

        Kun edelleen olet huolissasi painostasi (mielestäni turhaan), niin sinun tulisi tehdä asioita, joissa se liikuntasuoritus on tarpeeksi pitkäkestoinen ja myös rauhallinen, ja siihen menee aikaa. Tunti on silloin suorutiskerralle aika minimi.

        Tykkäätkö luonnosta? Miten olisi joku "eränkäynti" / retkeily?

        Jos oikeasti haluat kevyttä liikuntaa, niin liity metsästysseuraan. Tämä ei tietysti ole vaihtoehto, jos eettinen vakaumus tai asuinpaikka on esteenä - tai jos et viihdy meidän vanhojen jorisevien ukkojen seurassa. :D

        On todella vaikeaa heitellä hatusta ehdotuksia, kun en yhtään tiedä, millaisessa ajanvietossa viihdyt...


      • Metsästys voisi olla hankalaa säännöllisesti kun kaupungissa asun, mutta voisihan sitä koittaa joskus kun mahdollista. Sukulainen kuitenkin harrastaa metsästystä.


      • awsf
        weleho kirjoitti:

        Metsästys voisi olla hankalaa säännöllisesti kun kaupungissa asun, mutta voisihan sitä koittaa joskus kun mahdollista. Sukulainen kuitenkin harrastaa metsästystä.

        Kaupunkissa taitetaan metsästää lähinnä punkkeja koirien turpeista turkeista


      • weleho kirjoitti:

        Metsästys voisi olla hankalaa säännöllisesti kun kaupungissa asun, mutta voisihan sitä koittaa joskus kun mahdollista. Sukulainen kuitenkin harrastaa metsästystä.

        Jos se yhtään kiinnostaa ja osallistuminen on järkevästi mahdollista, niin kannattaa jutella sen sukulaisen kanssa.

        Mietin myös sitä, että kerrot viihtyväsi koulupäivän aikana kavereidesi kanssa, mutta menet sitten loppupäiväksi kotiin tai muihin omiin puuhiisi. Minne koulukaverisi menevät? Harrastaako heistä kukaan mitään sellaista, josta sinäkin olisit kiinnostunut?

        Tuli muuten mieleen, että onko se Pokemon go jo ihan lääst siisonia? Siinähän ainakin tulee käveltyä.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Persujen VigeIius noIasi taas itsensä

      Kun uhriutui vuonna 2024 (siis persujen "vahtivuorolla") Tampereella aloittaneen perheryhmäkodin toiminnasta. ”Leviää k
      Maailman menoa
      222
      3865
    2. Joko alkaa menemään tajuntaan tämä yliluonnollinen yhteys?

      Varmaan pikkuhiljaa. Muista olla kiltisti ❤️
      Ikävä
      32
      3195
    3. Oli kiva nähdä sut

      vaikkakin kaukaa ja nopeasti. Tiedän kyllä tasan tarkkaan missä mennään, joten anteeksi jos pilasin päiväsi, ei ollut mi
      Suhteet
      33
      3174
    4. Kohtalokas laukaus

      IL 20.9.25 "Ihminen kuoli baarin edustalla Kajaanissa Poliisi ei epäile tapauksessa rikosta." "Kajaanin keskustassa on k
      Kajaani
      22
      3068
    5. Työeläkkeen saamiseksi olisi tehtävä töitä

      Meillä on Suomessa iso joukko ihmisiä, joilla olisi vielä työkykyä jäljellä, mutta joilta puuttuu arjesta mielekäs tekem
      Maailman menoa
      100
      3030
    6. Joulukinkku NYT

      Sian kankuista tulee vielä pula. Nyt on oikea aika hankkia joulukinkku.
      Maailman menoa
      7
      2887
    7. Kotihoito suomussalmella

      Mitämieltä ootte suomussalmen kotihoidosta?
      Suomussalmi
      9
      2368
    8. Jos voisit kysyä

      Kaivatultasi vielä yhden kysymyksen, mikä se olisi? Aloitan: Mitä sinä halusit minusta?
      Ikävä
      230
      2268
    9. Vasemmistoliitto peruisi sosiaaliturvan heikennykset

      He palauttaisivat työttömyysturvan ja asumstuen suojaosat, eli saisi jälleen tienata 300 euroa kuukaudessa ilman tukien
      Maailman menoa
      87
      2216
    10. Linux Mint asennus kaatuu heti alkuun

      Tulee kernel panic BIOS-tekstin jälkeen. Yritän ensimmäistä kertaa asentaa Linux Minttiä vanhalle Windows 10 -läppärill
      Apua aloittelijalle
      9
      2078
    Aihe