Olen siis 16-vuotias poika, 170cm pitkä ja noin 73kg painoa. Kaikki muut luokan pojat ovat pidempiä ja kevyempiä ja tästä tulee minulle vähän epävarma olo. Mitä voisin koittaa painon pudottamiseen? Kaikki sanovat että ei kannattaisi tässä iässä vielä laihduttaa, mutta painoni nakertaa mieltä. Se saa minulle huonon mielen aika usein ja peili on pahin viholliseni.
Miten pudottaa painoa teininä?
8
426
Vastaukset
- Hennuska
Ikäsi puolesta voisin kuvitella, että saatat vielä venähtää pituutta, jolloin painosi tasaantuu.
Millaiset ruokailu-ja liikuntatottumukset sinulla on?
Tässä nyt vinkkejä, joilla muuttaa tapoja oikeaan päin:
-Kävele/pyöräile kouluun auton/mopon sijasta
-Kävele n. tunnin lenkki päivässä, voi olla myös hyötyliikuntaa.
-Älä kiellä itseltäsi mitään ruokia, niistä tulee kielletty hedelmä joka pyörii ajatuksissasi 24/7.
-Syö kasviksia! Kasvisruokavalio on kevyempi kuin sekaruokavalio. Lisää arkeesi siis kasvisruokia.
-Hedelmät ovat oiva välipala nälän yllättäessä.
-Ruokarytmi on tärkeä! Mikäli väli venyy liian pitkäksi, syöt kiljuvan nälkäisenä enemmän, kuin olisi tarpeen.
-Älä skippaa aamupalaa. Lounaalla olet vielä nälkäisempi.
-Ja ennen kaikkea: ÄLÄ NÄLKIINNYTÄ ITSEÄSI!
Tsemppiä matkallesi, muista, että kyseessä ei ole kuuri vaan elämäntapamuutos, johon ryhtyä pienin askelin.Kävelen kyllä kouluun, mutta ei se matka ole kuin 1km suuntaansa. Liikunta on sellane 30 min hölkkä ja vähä intervallia noin joka toinen päivä salilla.
- tyran.banksit
Minä olen 2xvanhempi ja aika lailla samaa kokoa. En usko että mitenkään hömelölktä tahi silmiinpistävältä näytät. Jos olo tuonkokoisena tuntuu itestä vyysisesti kelvolta niin maksaako se vaivaa alkaa itestään eripituista tai painoista muokkaamaan. Ei ne muutkaan ikäisesi taia tuosa iäsä katella muita kuin itsejään ja huolehtia olenko ny liian pitkä jne. Eli häiriiköhän se ulkomuotosi nyt kuitenkaan tosiasiassa muita lainkaan...
- en-saarnaa-
Jättäkää nuoret makeat limpparit ja karamellit pois, niin paino-ongelmat vähenee kovasti. Ne sekoittaa kaiken elimistössä.
- skfhbd
Tuppen sahatut tuppipotut ja läskisoosi miestä hoikkana piteelevät. Törkeen tärkeää myöski reippailla pitkin sysisaloja ja saniaisisissa aarniolehdoissa temmeltää kuuraisin tuohivirsuin. Otaksuttavasti perinteellinen härski maalainen kotiruoka, eritotisesti limppisoopa, pettuleipä ja naurishauvikkaat ynnäkä kotisahti niiren perään tuottavat vetreyttä ja terveyttä
- asdfgh45
samoin kaikki roskaruoka tutustu kirjastossa paula joku xx nainen kirjoihin terveellisestä ruoasta
Sanot, että peili on pahin vihollisesi. Mitä sellaista siellä peilissä näet, joka saa sinut tuntemaan näin?
Numeroiden valossa kuulostat olevan ihan järkevissä mitoissa. Kuulostat liikkuvan aktiivisesti, joten kannattaa muistaa, että lihas näkyy myös puntarissa.
Btw aina ei tarvitse olla samanlainen, kuin muut.- Tarpee
Sulla ei oo yhtään liikaa painoa. Hommaa lihasta ja niistä luokan pillijalka pojista ei kannata ottaa mallia millä ei oo ees persettä..
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Useita puukotettu Tampereella
Mikäs homma tämä nyt taas on? "Useaa henkilöä on puukotettu Tampereen keskustassa kauppakeskus Ratinan lähistöllä." ht2053833Kuka rääkkää eläimiä Puolangalla?
Poliisi ampui toistakymmentä nälkiintynyttä eläintä Puolangalla Tilalta oli ollut karkuteillä lähes viisikymmentä nälkii622426Asiakas iski kaupassa varastelua tehneen kanveesiin.
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/33a85463-e4d5-45ed-8014-db51fe8079ec Oikein. Näin sitä pitää. Kyllä kaupoissa valtava3912296- 472213
Meneeköhän sulla
oikeasti pinnan alla yhtä huonosti kuin mulla? Tai yhtä huonosti mutta jollain eri tyylillä? Ei olisi pitänyt jättää sua321521Muutama kysymys ja huomio hindulaisesta kulttuurista.
Vedakirjoituksia pidetään historiallisina teksteinä, ei siis "julistuksena" kuten esimerkiksi Raamattua, vaan kuten koul5151295Jos ei tiedä mitä toisesta haluaa
Älä missään nimessä anna mitään merkkejä kiinnostuksesta. Ole haluamatta mitään. Täytyy ajatella toistakin. Ei kukaan em931271- 561247
- 701157
Jumala puhui minulle
Hän kertoi sinusta asioita, joiden takia jaksan, uskon ja luotan. Hän kuvaili sinua minulle ja pakahduin onnesta kuulles1251126