Onko kellään vielä kokemusta uudesta Bonnevillesta

60vlahjaksi

1

1461

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Kokeiltu.on

      Wanhahko aihe, mutta vastaanpa silti :)
      Minulla oli Bonneville T120 yhden viikonlopun käytössä, sillä tuli ajeltua n. 900 km.

      Miellyttävä ja helppo pyörä ajaa. Kytkin on todella kevyt käyttää, ja vaihteet toimii kun ajatus.
      Pyörä on iso ja painava, mutta silti helppo käsitellä. Istuinkorkeus on yllättävän matala, jopa tällainen 180 senttinen olisi toivonut vähän korkeampaa. Jaloille ei meinannut löytyä rentoa asentoa matka-ajossa.
      Vääntöä koneessa on kuin pienessä kylässä, ei kyllä huomannut eroa ajoinko yksin vai kyytiläisen kanssa. Väännön ansiosta vaihteita ei kauheasti tarvitse vatkaka eestaas, ei ohittaessakaan.

      Ride-by-wire antaa kaksi "ajoasetusta", normaali ja sadekeli. Minusta tuo sadekelin asetus oli lopulta mukavampi, sillä kaasun vaste oli rauhallisempi ja se auttoi etenkin kaasua höllätessä. Normaaliasetuksella kaasun vähennys tahtoi katkaista syötön kerralla, ja tuli aika nykäisevä moottorijarrutus. Sadekelin asetuksella se toimi enemmän kuten perinteinen vaijerikaasu, kierrokset tippui pehmeämmin. Sama asetus vaikuttaa myös luistoneston käytökseen, mutta sille ei rauhallisessa maalaisajelussa ollut käyttöä onneksi lainkaan.

      Nakupyörähän tuo on, joten yli 80 kmh vauhdeissa ilmanvastuksen kyllä tuntee turhankin hyvin. Hitaammassa ajossa oikein mukava nautiskelupyörä. Jos tuohon saa jonkun pienen asiallisen katteen, niin varmaan nopeampikin ajo tuntuisi paremmalta. Satula on suora, joten kyytiläinen on paremmin tuulelta suojassa kuskin leveiden hartioiden takana :)
      Melko pitkä runko ja etupyörä tekevät ajosta vakaata, mutkiin taittuu nätisti kun uskaltaa kallistaa koko isoa massaa rohkeasti.

      Äänet on pyörässä mukavat, tasainen miehekäs papatus hitaassa ajossa, ja kiihdyttäessä murisee ja ärjyy näyttävästi.
      Ja ulkonäköhän on todella tyylikään retroa, nykytekniikka on onnistuttu piilottamaan vanhan ajan muotoilun sekaan.

      Kulutus oli kohtuullista, ajotietokoneen mukaan 3-4 litraa satasella, pääosin 60 ja 80 kmh vauhdissa ajetun matkan aikana.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Poliisi: Kymmenhenkinen pohjalaisperhe ollut vuoden kateissa kansainvälinen etsintäkuulutus Poliis

      Poliisi: Kymmenhenkinen pohjalaisperhe ollut vuoden kateissa – kansainvälinen etsintäkuulutus Poliisi pyytää yleisön apu
      Maailman menoa
      394
      3278
    2. Tässä totuus jälleensyntymisestä - voit yllättyä

      Jumalasta syntyminen Raamatussa ei tässä Joh. 3:3. ole alkukielen mukaan ollenkaan sanaa uudestisyntyminen, vaan pelkä
      Jälleensyntyminen
      315
      1536
    3. En kadu sitä, että kohtasin hänet

      mutta kadun sitä, että aloin kirjoittamaan tänne palstalle. Jollain tasolla se saa vain asiat enemmän solmuun ja tekee n
      Ikävä
      84
      1322
    4. Mitään järkeä?

      Että ollaan erillään? Kummankin pää on kovilla.
      Ikävä
      108
      1311
    5. Noniin rakas

      Annetaanko pikkuhiljaa jo olla, niin ehkä säilyy vienot hymyt kohdatessa. En edelleenkään halua sulle tai kenellekään mi
      Ikävä
      99
      1305
    6. Oisko mitenkään mahdollisesti ihan pikkuisen ikävä..

      ...edes ihan pikkuisen pikkuisen ikävä sulla mua??.. Että miettisit vaikka vähän missähän se nyt on ja oiskohan hauska n
      Ikävä
      59
      1255
    7. Lapuan sanomissa käy rytinä

      Pistivät sitten päätoimittajan pihalle
      Lapua
      48
      1165
    8. Helena Koivu : Ja kohta mennään taas

      Kohta kohtalon päivä lähestyy kuinka käy Helena Koivulle ? Kenen puolella olet? Jos vastauksesi on Helenan niin voisi
      Kotimaiset julkkisjuorut
      80
      1072
    9. Au pair -työ Thaimaassa herättää kiivasta keskustelua somessa: "4cm torakoita, huumeita, tauteja..."

      Au pairit -sarjan uusi kausi herättää keskustelua Suomi24 Keskustelupalvelussa. Mielipiteitä ladataan puolesta ja vastaa
      Tv-sarjat
      26
      965
    10. Oot ihana

      Toivottavasti nähdään sattumalta jonain kesäpäivänä♥️🥺🫂
      Ikävä
      33
      857
    Aihe