Onko kellään vielä kokemusta uudesta Bonnevillesta

60vlahjaksi

1

1453

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Kokeiltu.on

      Wanhahko aihe, mutta vastaanpa silti :)
      Minulla oli Bonneville T120 yhden viikonlopun käytössä, sillä tuli ajeltua n. 900 km.

      Miellyttävä ja helppo pyörä ajaa. Kytkin on todella kevyt käyttää, ja vaihteet toimii kun ajatus.
      Pyörä on iso ja painava, mutta silti helppo käsitellä. Istuinkorkeus on yllättävän matala, jopa tällainen 180 senttinen olisi toivonut vähän korkeampaa. Jaloille ei meinannut löytyä rentoa asentoa matka-ajossa.
      Vääntöä koneessa on kuin pienessä kylässä, ei kyllä huomannut eroa ajoinko yksin vai kyytiläisen kanssa. Väännön ansiosta vaihteita ei kauheasti tarvitse vatkaka eestaas, ei ohittaessakaan.

      Ride-by-wire antaa kaksi "ajoasetusta", normaali ja sadekeli. Minusta tuo sadekelin asetus oli lopulta mukavampi, sillä kaasun vaste oli rauhallisempi ja se auttoi etenkin kaasua höllätessä. Normaaliasetuksella kaasun vähennys tahtoi katkaista syötön kerralla, ja tuli aika nykäisevä moottorijarrutus. Sadekelin asetuksella se toimi enemmän kuten perinteinen vaijerikaasu, kierrokset tippui pehmeämmin. Sama asetus vaikuttaa myös luistoneston käytökseen, mutta sille ei rauhallisessa maalaisajelussa ollut käyttöä onneksi lainkaan.

      Nakupyörähän tuo on, joten yli 80 kmh vauhdeissa ilmanvastuksen kyllä tuntee turhankin hyvin. Hitaammassa ajossa oikein mukava nautiskelupyörä. Jos tuohon saa jonkun pienen asiallisen katteen, niin varmaan nopeampikin ajo tuntuisi paremmalta. Satula on suora, joten kyytiläinen on paremmin tuulelta suojassa kuskin leveiden hartioiden takana :)
      Melko pitkä runko ja etupyörä tekevät ajosta vakaata, mutkiin taittuu nätisti kun uskaltaa kallistaa koko isoa massaa rohkeasti.

      Äänet on pyörässä mukavat, tasainen miehekäs papatus hitaassa ajossa, ja kiihdyttäessä murisee ja ärjyy näyttävästi.
      Ja ulkonäköhän on todella tyylikään retroa, nykytekniikka on onnistuttu piilottamaan vanhan ajan muotoilun sekaan.

      Kulutus oli kohtuullista, ajotietokoneen mukaan 3-4 litraa satasella, pääosin 60 ja 80 kmh vauhdissa ajetun matkan aikana.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Upea peppuisella naisella

      Upea peppuisella naisella on upea peppu.
      Ikävä
      116
      7528
    2. Nikkalassa vauhdilla nokka kohti taivasta

      Mitähän Darwin sanoisi näistä 4 suomalaisesta, jotka kävivät Haparandan puolella näyttämässä, kuinka Suomi auto kulkee t
      Tornio ja Haaparanta
      38
      4358
    3. törniöläiset kaaharit haaparannassa

      isäpapan autolla kaahatta 270 km/h metsään https://www.lapinkansa.fi/nsd-kaksi-suomalaista-kuoli-kolarissa-haaparannall/
      Tornio ja Haaparanta
      37
      3852
    4. Sitä saa mitä tilaa Perussuomalaiset!

      https://yle.fi/a/74-20160212 SDP:n kannatus se vain nousee ja Keskusta on kolmantena. Kokoomus saanut pienen osan persu
      Maailman menoa
      401
      2024
    5. Eelin, 20, itsemurhakirje - Suomalaisen terveydenhuollon virhe maksoi nuoren elämän

      Yksikin mielenterveysongelmien takia menetetty nuori on liikaa. Masennusta sairastava Eeli Syrjälä, 20, ehti asua ensi
      Maailman menoa
      72
      1579
    6. Mihin se sysipska hävisi?

      Katso Frida Kahlo elämäkerta ja opi.
      Ikävä
      32
      1477
    7. Upea peppuisella miehellä

      Upea peppuisella miehellä on upea peppu.
      Ikävä
      35
      1468
    8. Hajoaako persut kuten 2017?

      https://www.is.fi/politiikka/art-2000011217813.html Tämä on totisinta totta. Persut on murroksessa. Osa jättää puolueen
      Maailman menoa
      185
      1184
    9. Anteeksi kulta

      En oo jaksanut pahemmin kirjoitella, kun oo ollut tosi väsynyt. Mut ikävä on mieletön ja haluisin kuiskata korvaasi, hyv
      Ikävä
      12
      1138
    10. Perttu Sirviö laukoo täydestä tuutista - Farmi Suomi -kisaajista kovaa tekstiä "Pari mätää munaa..."

      Ohhoh, Farmilla tunteet alkaa käydä kuumana, kun julkkiksia tippuu jaksosta toiseen! Varo sisältöpaljastuksia: https:
      Tv-sarjat
      12
      1053
    Aihe