Itsensä kehittäminen/eheyttöminen

Shakespeare31

Mitä mieltä palstalaiset ovat
itsetunnon kehittämisestä, tunnelukkojen purkamisesta jne?

Hengen tasolla olemme täydellisiä, mutta jokin osa meissä on kerännyt tuskaa sisäänsä elämisen myötä samaistuessaan kokemuksiinsa.

IOK:n mukaan tarvitaan vain anteeksiantoa... Parantaako se haavamme?

7

371

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anteeksianto on toisella tavoin ilmaistuna "halukkuus mielen muutokseen"
      Eli haluan tästä kokemuksesta nähdä toisenlaisen mielipiteen. Anteeksiannon.
      Kurssi käyttää sanasta itse kahta eri merkitystä. Kirjoitustavan mukaan Isolla alkukirjaimella Itse tarkoittaa totuutta minussa=minun Itseni
      Pienellä itse tarkoittaa egoani.

      Kun nyt kysyt itsensä kehittämisestä, sitä Isoa Itseä eli pyhyyttä minussa/ sinussa ei tarvitse kehittää koska se on joka hetki täydellinen. Kun vain muistamme sen

      Taas se pikku-itse, pelko eli ego eli itsekkyys kaikissa muodoissaan joutaa mennä. Sen mielentilan "kehittäminen" eli egon unohtaminen on parantaa haavamme.
      joku toinen jatkakoon..

    • Shakespeare31

      Sain samantapaisen oivalluksen taannoin, ettei mun tarvitse kehittää omaa tseäni, koska todellisudessa olen jo täydellinen. rakastan itseäni koska olen tuo rakkaus.
      Suurehko haaste on unohtaa pienen itsen mielentila. Anteeksianto ei ole onnistunut minulta ilman tunteiden (raivon, vihavn.) läpikäyntiä.

    • Anonyymi

      Miten annetaan anteeksi, siis aktiivisesti? Ajatuksen tasolla onnistu, mutta sieltä se ajstus taas putkahtaa esiin uudestaan ja uudestaan.

    • Anonyymi

      Samoja fiiliksiä kuin kahdella kommentoijalla.
      Tunteet on läpikäytävä, ei niitä vaan voi lakaista maton alle.
      Alussa tulkitsin IOK:ta niin, että vain totean kaiken olevan harhaa. Samaan aikaan mulla oli meneillään vaikea ihmissuhdetilanne, joka nosti sisimmästä raivoa jne tunnetta pinnalle. -Totesin vain, ettei tämä ole totta eli en rupea edes käsittelemään tunteitani. =lopputuloksena masennus. Koska nielin sen ulospyrkivän paskan takaisin sisimpääni.
      Ilmeisesti IOK opettaa oman osansa. Mielen muuttamisen. Ja meidän vastuuseen jää tunnekehon parantaminen. Se on vaan totuus, että tunnekeho on meidän vastuullamme eheyttää. Tunteet tulee vapauttaa ja tunnustaa, niiden lakaiseminen maton alle vaan luo masennusta.
      Tämä on oma kokemukseni, muilla saattaa olla omansa.
      Olen IOK:n myötä löytänyt tuon Itsen, josta muut puhuu. Mutta samalla tämä pieni itse, ego, tunteva osa minussa on tullut yhä äänekkäämmäksi. Todellinen itse ei varmastikaan tarvitse parannusta, Mutta erillinen itse kaipaa rakkautta ja hyväksyntää. Ei maton alle lakaisua. Sillä siellä se on, kunnes sen tunnustaa ja eheyttää tunteet.

    • Anonyymi

      "Ajatuksen tasolla onnistu, mutta sieltä se ajstus taas putkahtaa esiin uudestaan ja uudestaan."

      Huom tämä on oma näkemykseni asiasta. Mutta. Ehkäpä ne ajatukset kielii siitä, että vielä on parannettavaa.
      Kumpi oli ensin muna vai kana? Tunne vai ajatus?
      Tunne vaikuttaa ajatteluun. Ja ajattelu tunteeseen, jos otamme ajatuksen tosissamme.
      Itselläni on sama, yritän antaa anteeksi ja sama ajatus ja tilanne vain nostaa päätään yhä uudelleen ja uudelleen.
      Tajuan, että taustalla on syvää itseni mitätöintiä. Mutta sen eheyttäminen onkin mentaali tason parantamista syvällisempi juttu.

      IOK on loistava teos. Ottaa vain aikaa ymmärtää se syvällisesti.

      Tsemppiä meille <3

    • Eheytyminen on jeesuksen aron kautta kun on synnit poissa omalta tunnolta, ihminen on terve, synnissä ei voi kehitää mitään itse tuntoa koska ei puhdistu synnin saastasta omin neuvoin.
      On päästävä puhdistus lähteelle, oman tunno puhtaaksi saa ristin juurella kauta syntejään.

    • Anonyymi

      Tunnelukkoja joudutaan usein purkamaan ennen kuin ihminen saadaan aivopestyksi manipulointiin perustuviin terveyslahkoihin. Pitää oppia luottamaan, vaikka oma mieli olisikin sitä mieltä että uusi terveyslahko on hullun hommaa ja tuntuukin ihan kammottavalta. Ihmistä ohjaa oma elämänvaisto pysymään itselle sopivalla elämänpolulla ja joillakin on oma johdatus elämässä läsnä. Ennen kuin ihminen pystyy lähtemään mukaan itsetuhoiseen toimintaan, itsesuojeluvaisto pitää poistaa eli se on sama kuin tunnelukkojen poistaminen. Ennen kuin haluaa joutua ikuiseen helvettiin, niin tunnelukkoja on siinä vaiheessa poistettava monta. Amerikkalaiselta pitää poistaa 30 tunnelukkoa ennen kuin amerikkalainen päätyy ikuiseen helvettiin. Sieluista taistellaan ja lopussa on taivas tai helvetti.

      Itsetunnon kehittämisestäkin on monta terveyslahkoa. Hulluimmat ihmiset ovat yleensä niitä, joiden itsetuntoa on kehitetty huippuluokkaan. Järkevä ihminen ei opettele olevansa kauniimpi kuin missit, jos ei ole. Ulkonäkö varsinkin on sellainen itsetuntoaihe.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. IS - Tapani Kansa kuoli leikkauspöydälle!

      Puoliso kertoo Tapani Kansan viimeisistä hetkistä – kuoli leikkauspöydälle – Hänelle tuli kovia kipuja alavatsaan. Yhtä
      Maailman menoa
      434
      5734
    2. Sofian hieno auto

      Seiskassa on juttua Sofian instassa olleesta kalliista ökyautosta. Jutussa kerrotaan Sofian ajavan autoaan, siis : onko
      Kotimaiset julkkisjuorut
      204
      2557
    3. Kaivatulla on asiaa

      kirjoita asiasi kaivatulle tähän ketjuun
      Ikävä
      163
      2019
    4. Eihän asia minulle kuulu...mutta

      Ketä sinä mies odotat?
      Ikävä
      84
      1585
    5. Hannu Karpo

      Kiitos sinulle kun lausuit lopuksi vielä painavaa asiaa terveydenhuollosta. Tästä me kärsimme joka päivä. Kipuja on mutt
      Kotimaiset julkkisjuorut
      98
      1372
    6. Lapsiporno sallittava sanoo persuehdokas

      Kyllä, luit oikein. Vaaleissa ehdolla oleva persu haluaa sallia lapsipornoa: https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/932
      Perussuomalaiset
      175
      1101
    7. Se vaan on faktaa että kepun ehdokas Sami Mäkinen poistettiin riparilta isosena

      Miksi yritettiin vaieta? Tapauksesta jo ainakin kaksi tai kolme viikkoa. Sami Mäkinen on kuntavaaliehdokas ja tällainen
      Haapavesi
      31
      1092
    8. Keksitkö mies

      mistä biisistä tulee sä ja mä mieleen?
      Ikävä
      97
      1027
    9. Ihanaa aurinkoista

      Huomenta päivää tiistaina. 🌞☺️ Kesän kukkasia odotellessa 💛🌱
      Ikävä
      313
      984
    10. Suomessa miesten työttömyys on korkeinta koko EU:ssa. Hienoa Orpo-Purra

      Työttömyys lisääntyi helmikuussa – Suomen miesten tilanne synkin EU:ssa Tilastokeskuksen mukaan työttömiä 15–74-vuotiai
      Maailman menoa
      146
      954
    Aihe