Ei varmaan pelkällä kielipolitiikalla.
Vastaukset 40
- fazer-pulla
Ei pääse, tyvärr, lilliputiksi on jäänyt ja pian on edessä the End
- nnnbbyy
RKK ei yritä "pelkällä kielipolitiikalla", vaan toimii politiikassa ruotsinkielisten asioita ajaen ja monessa muussakin asiassa.
Yrittikö Siniset "pelkällä kielipolitiikalla" nostaa kannatustaan? Ehkä, ja kuinkas kävi... - Jarl_Karl
RKP : tä äänestää myös suomenkielisiä. Yleensä hyvin toimeentulevia.
- tunnen44
Minä tunnen myös suomenkielisiä, jotka äänestävät RKP:tä.
- Uussuomi
tunnen44 kirjoitti:
Minä tunnen myös suomenkielisiä, jotka äänestävät RKP:tä.
Jos ruotsinkielisiä on maassamme 5% ja RKP:n kannatus on n. 5% (vähän vaihdellen), niin on päivänselvää että äänestäjissä on myös suomenkielisiä. Ruotsinkieliset kun itse äänestävät kautta linjan kaikkia puolueita (persuja lukuunottamatta). RKP:n kannattajissa on myös uussuomalaisia.
- saamme.nauraa
tunnen44 kirjoitti:
Minä tunnen myös suomenkielisiä, jotka äänestävät RKP:tä.
Hheheheheee...että oikein tunnet. Totuus on että sellaisia suomenkielisiä jotka äänestää RKP:tä on erittäin vähän, minimaalisesti todellakin. Ja heilläkin on jokin kytkös suomenruotsalaisuuteen.
- blaaah
Höpö höpö 75% ruotsinkielisistä äänestävät rkp:tä, jokunen ääni menee muualle. En ymmärrä, miksi suomenkielinen äänestää rkp:tä, hullun hommaa
- samakoskeemyösmuita
Ihan samalla tavalla joku voi todeta: En ymmärrä miksi joku äänestää Persuja, KD:ta jne.
- bvbgbfvbvbv
samakoskeemyösmuita kirjoitti:
Ihan samalla tavalla joku voi todeta: En ymmärrä miksi joku äänestää Persuja, KD:ta jne.
RKP ei vaan ole suomalainen puolue, nimikin sen jo sanoo.
- joodååå
bvbgbfvbvbv kirjoitti:
RKP ei vaan ole suomalainen puolue, nimikin sen jo sanoo.
Paha mennä kiistämään kun nimi on "Ruotsalainen kansanpuolue".
- ketkä.suomalaiset
bvbgbfvbvbv kirjoitti:
RKP ei vaan ole suomalainen puolue, nimikin sen jo sanoo.
Persut on aina väittänyt olevansa "suomalaisten asialla". Miten puolue, jonka kannatus kipuilee 8-9% tietämillä, voi ajaa "suomalaisten" asiaa?
Sivistysvaltioissa kuten Saksa ja Ruotsi ei höpö höpö puolueet pääse parlamenttiin.
Joten Siniset viisine ministereineen ja vielä toistaiseksi 19 kansanedustajineen olisi lakaistu luiskaan?
- sinne
Peppu-Reino kirjoitti:
Joten Siniset viisine ministereineen ja vielä toistaiseksi 19 kansanedustajineen olisi lakaistu luiskaan?
Veikkaan, että ensi vaaleissa RKP tulee hallitukseen sinisten tilalle.
- äänikynnysNYT
Korvataan yksi 1.5% puolue siis toisella. Nämä takiaispuolueet pitäisi äänikynnyksellä tuomita elinikäiseen oppositioon kehittämään oikeita agendoja joilla saa ihan oikeasti ääniä. Näitä asioita ei voi olla sen enempää pelkkä pakkoruotsin vaatiminen kuin pakkoruotsin vastustaminenkaan.
- Henrikssons.kiss
Rkp vaati aikoinaan perustuslakiin lisäystä, että Svenska folkpartiet i Finland, on etuoikeutettu aina saamaan hallituspaikan muodostettavassa hallituksessa.
- vuutinen
Valeuutisista hyvää päivää.
- 32514711
RKP joutuu tukemaan Sote uudistusta maksuksi kielikokeilun lässähtämisestä.
No nyt rupeaa ymmärtämään politiikan mädännäisyyden. Hallitus uhrasi Siniset ja Persut kosti Terholle. No asia on tuskin haudattu!
- 12356
Jörn Donner kokosi suomalaisten ääniä, samoin Elisabet Rehn. Ei johtunut kielipolitiikasta - moni ei aikanaan edes tiennyt, että Rehn on ruotsinkielinen. Persoonallisuus ratkaisi heidän kohdallaan.
- hyvätyyppi
Puhumattakaan siitä, että Elisabeth Rehn oli hilkulla päätyä presidentiksi!
Media nosti turhanpäiväisen Elisabethin kansan suosikiksi. Samoin on nostettu Li Andersson.
Yle voi nostaa periaattessa kenet tahansa.- oma.apu
DonaldTruth kirjoitti:
Media nosti turhanpäiväisen Elisabethin kansan suosikiksi. Samoin on nostettu Li Andersson.
Yle voi nostaa periaattessa kenet tahansa.Elisabeth Rehn nosti itsensä kansan suosikiksi ihan omilla avuillaan. Hän on fiksu, kokenut, ammattitaitoinen ja tehnyt hienon uran. Hän on esikuva kenelle vain.
oma.apu kirjoitti:
Elisabeth Rehn nosti itsensä kansan suosikiksi ihan omilla avuillaan. Hän on fiksu, kokenut, ammattitaitoinen ja tehnyt hienon uran. Hän on esikuva kenelle vain.
Oletko lukenut Elisabethin gradun?
- elämäkerta
DonaldTruth kirjoitti:
Oletko lukenut Elisabethin gradun?
En ole, mutta hänen elämäkertansa olen lukenut. Suosittelen sinullekin.
"Pääseekö RKP koskaan yli 5% kannatuksen?"
Kun katsoo vaikkapa YLE:n pakkoruotsi-iltaa, niin toteaa nopeasti, että aika tyhjää kuminaa RKP:n päästä kuuluu.- tettu
Nyt on niin, että nimim. kusettava_kirkko on kusettanut itseään pahasti.
- Jynkky
Rasistinen yhdenasian(Ruotsinkieli) puolue jota sisäsiittoset äänestää
- Omakuoppa
Fennon kootut viimeiset viisaudet kertovat kaiken fennosta mutta ei mitään muista.
- svekodelaa
Omakuoppa kirjoitti:
Fennon kootut viimeiset viisaudet kertovat kaiken fennosta mutta ei mitään muista.
No te olette sisäsiittoisia, asiasta vaan ollaan hyvin hiljaa.
- Sekot
svekodelaa kirjoitti:
No te olette sisäsiittoisia, asiasta vaan ollaan hyvin hiljaa.
Fennon viimeinen kortti esille ja sekin täysin arvoton. Fennon 20.000 vuotta samalla niemellä eli samoista muutamista lisääntyminen 5 miljoonaan, on tehnyt fennoista sisäsiittoisuuden ykkösmaan,. Sisäsiittoisuuden tutkimuskohteena maailman ykkönen. Sekoja riittää tutkittavaksi.
- ellun.kana
Ellu puhui lapsena suomea, sitten isäukko määräsi häet ruotsinkieliseen kouluun, koska arveli suomen olevan pahasta hänelle.
- molempi.parempi
Höpönlöpöt.
Mutta se on totta, että hän puhuu sujuvasti sekä suomea että ruotsia.
- ja.takaisin
Ellu kirjoitti suomeksi ensikielekseen tarinoita mm. Tarzanista, kuulkema olivat "sotaisia"Itse on kertonut
- Eioppi
Fenno opetteli samanikäisenä kirjoitusta.
- outokommentti
Miksi RKP:n pitäisi päästä yli 5%:n kannatukseen?
- Pakkolisäys
Pakkofennomaanien asenteet lisäävät RKP:n kannatusta!
- Anneli.Anmääli
Rkp pääsee 3% kannatukseen
- Tasokkaat
Pakkofennojen kannatus onkin 0-tasolla.
- jhjhjnjhjbbjbjb
Tasokkaat kirjoitti:
Pakkofennojen kannatus onkin 0-tasolla.
Pakkoruotsi-svekojen kannatus on olematonta.
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 781459
Kai mua vähän
Masentaa tämä kaikki. Tämä koko meidän välinen juttu on niin vaikea… Voitaisiinko molemmat lopettaa tilanteen ruokkimine1391142Onko karhukanta jo liian iso? Lenkkeilijä kohtasi kontion juoksulenkillä
Rantasalmella lenkkeilijä kohtasi karhun. Kylällä karhun näkeminen on ollut tosi harvinaista. Onko karhukanta jo liian i117824Vanhat konkarit ulos Elämäni biisistä - Yle selittelee
Elämäni biisi starttaa taas tänä syksynä. Mukana on ripaus uutta, mutta poissa on iso osa vanhaa... Poissa ovat Markku21718S-ryhmän Israel-boikotti liiketalouden opintojen tapausesimerkkinä
Tätä S-ryhmän Israel-boikottitapausta käsitellään jo kauppakorkeakoulujen ja johtamiskorkeakoulujen esimerkeissä. Se ant27682Oot upea nainen, älä vähättele ittees
Ja tietojeni mukaan 2 muuta on susta kiinnostuneit mun lisäks. 👀37636Mitä tehdä kun rakastan yhtä ja olen rakastunut toiseen
Kamala tilanne. Voinko pitää molemmat? 😁67617Hyvä Kukkola! toitte tänne taas jotain uutta
Niin sitä pitää! Kehittää oikeasti tarjontaa. Nyt on maut kohdillaan! Käykäähän herkuttelemassa wingseillä ja siipiweikk69580Mitä vit,,tua!
Mikä hiivatin kommunistien teltta oli kirsikan nurkalla, olivat vähällä jäädä telttoinensa auton alle kun olivat sen kul26579Mies miksi moinen vetäytyminen?
1) Olit loukkaantunut tai suuttunut 2) Sulla oli toinen nainen 3) Luulit, etten halua jatkaa tutustumista 4) Vai joku52559