Mutta en minä sotkenut ainakaan, en ikinä pudottaisis vesistöihin roskia einkä jäetttä.
Eikä moni muukaan tavallinen ihminen.
Keitä ne oikeastaan olivat jotka pudottaneet jätteitä ja saasteita ja roskia luonnonvesiin?
Lapsemme sanovat te sotkitte meret he siivoaa
33
465
Vastaukset
- tahatonta
Montako kertaa olet paskaviemäriin vessasi vetänyt elämäsi aikana?
Montako kertaa ulkomaan matkoilla käyttänyt ns vessaa jonka putki johti suoraan mereen.
On turha näytellä pyhimystä tässäkin!
En ole aina tiennyt mihin jätevedet menevät, enkä mihin lumikuormat kaupungissa kipataan (Hesassakin meren jäälle!)
Että ollaan sitten tässä pestyllä naamalla!Oletan, että aloittaja tarkoitaa kuitenkin sitä muovijätettä, jota tosi harva vetää vessanpöntöstä ja sekin menee puhdistamolle, mikäli menee, paitsi laivoista lasketaan luvatta ne suoraan mereen.
Kukas´se sitten kakkaa uimahallien altaaseen? Ilmeisesti se saadaan kiinni, mutta tuskin on 70 , tai pitäisikö luvata, että syön hatulisen....en syökkään!D
- Pertikk
Roskaamme tietoisesti tai tai huomaamatta mutta tosi on että roskaamme liikaa suomessakin, jos ihmisiä on 7 miljardia ni kyllä se näkyy merissäkin.
On alettava siivoomaan, merien siivoomista suunnitellaan, kehittyneissä valtioissa jätteistä huolehditaan jotenkuten en usko että ihmiset haluavat nähdä jätteitä ympärillään kehitysmaissakaan, mutta tapojen muuttaminen vie aikansa.Unohtuuko tuuli ? Irtonainen roska tuulten kuljettamana päätyy mereen, vesistöjenkin kautta.
Kaikki roskaaminen maalla ja merellä on lisännyt merten kuormaa,..joten ollaan siivolla niinkuin meidän kuuluu. 🙂
- neharvatt
ei tavallinen ihminen tahallaan heitä mitään varmaan koskaan luontoon vesistöön, joku ne laivan säännöt määrännyt että ja muuta säännöt ett niin tapahtuu ei se tavallinen tallaaja, ei sitä pidä syyttää, tottakai se käyttää vessaa kun pitää kerta käyttäävessaa. Kuka siellä se ratakaseva henkilö, joka tähän asian vienyt, ei se tavan tallaaja voi mitää ett laivan jätökset mereen menee, ei ole sen idea. Kenen idea se on?
- hups-hei
Muovistahan on kyse! Paperit ja ulosteet lisää toki ravinteita, mutta hajoaa helposti. Muovipusseista, muovitetuista papereista & kankaista ja, - pikku muoviankoista 🐥 on haittaa mikro-osiin liuenneina !
- vanha.tukkijätkä
Lapsemme ovat oikeassa, meidän ikäluokkamme on nauttinut muovin monipuolisuudesta ja etenkin pakkausmateriaalina sen käytännöllisyydesta, vasta viime vuosina on huomioitu muovin aiheuttamat ongelmat. Valitettavasti haitat ilmenevät pahahimmin alueilla, joille meidän neuvovat sormemme eivät yllä.
- juostenkustu
Monet lapset taas kuseskelevat mereen tai järveen
joka on 10 kertaa suttaavampaan kuin maahan
kosteikko on maailman tärkein ulosteen puhdistusmekanismi - Erkkkilä
Kyllä tiedettiin jo kauna sitten mutta jatkettiin sotkemista ja kuka jatkoi en minä ainakaan. en heitä luontoon sinne kuulumatonta. en voi mitään kun päättäjä tai joku vallassa paremin oleva järjestänyt nämä infrastruktuurit siten että laivojenkin ulosteet pannaan mereen, mitä minä siinä voin, ja ei sitä tavallinen ihminen tiennytkään ett niin tyhmästi järjestetty ne. Kun olin nuori luin uutisen että muovipussi ja muovi ei häviä luonnosta vuosikymmeniin.
- info
hopi hopi
Itämeren laivojen kaikki jätevedet on tuotu jo vuodesta 1996 satamien viemäreihin sekä Tukholmassa että Helsingissä. Ennen sitä oli matkustaja-aluksilla oma kemiallinen puhdistmonsa.
Pienveneiden osalta on maamme satamissa jätesäiliöt joihin kaikki vierailevat veneilijätin saavat tyhjentää jätevesisäiliönsä.- errkkkiniemi
Hei muitakin maita olemassa kuin Suomi, joitakuita. Info!
- vireitä
errkkkiniemi kirjoitti:
Hei muitakin maita olemassa kuin Suomi, joitakuita. Info!
Kiva kun sinäkin tiedät jotakin :)
- kalansuomu
Ihan lisäinffoa faffaffaa. 70-80 luvulla laivoihin hankittiin järjestelmä joka muussasi roskat tiiviimpään muotoon ja ne tuotiin satamaan, sillä silloin tehtiin päätös, ettei laivoista enää päästetä mitään roskaa mereen. Eli kysymys kuuluu kuka on se rikollinen joka sai tämän säännön muilta unohtumaan ja alkoi taas mättäämään roskia meriin? Olin itseasiassa katsomassa tätä tekniikan uutta ihmettä, se muussasi aivan kaiken, metallinkin tiiviimpään muotoon, taisi pitää melkoista meteliä. Niin mitenkä on mahdollista, että tämä nyt TAAS on uusi juttu? Kuka on heikoin lenkki? Miksi se ei istu vankilassa, kun sinne kuuluisi. Onko se kenties narsisti?
- Virheäope
Opettajan suusta siepattua...
- Saastuttajat
"Roskaamme tietoisesti tai tai huomaamatta mutta tosi on että roskaamme liikaa suomessakin, jos ihmisiä on 7 miljardia ni kyllä se näkyy merissäkin.
On alettava siivoomaan, merien siivoomista suunnitellaan, kehittyneissä valtioissa jätteistä huolehditaan jotenkuten en usko että ihmiset haluavat nähdä jätteitä ympärillään kehitysmaissakaan, mutta tapojen muuttaminen vie aikansa."
Huonot tavat, koiralta putoo kakka ja hihnasta pitelevältä putoo tupakan sätkä kaiken aikaa.
Tupakan myrkyt valuvat vesiin, pohjavesiinkin saakka.
NUUSKA on ruotsista tuotua myrkkyä
ja nuuskassahan on 31 syöpää aiheuttavaa ainesosaa. Ne valuvat pohjavesiin.- torvi
Just just, usotaan usotaan jo!
- Herätkää-
ja opettakaa jälkipolvienne nuoremmille!
" Huonot tavat, koiralta putoo kakka ja hihnasta pitelevältä putoo tupakan sätkä kaiken aikaa.
Tupakan myrkyt valuvat vesiin, pohjavesiinkin saakka.
NUUSKA on ruotsista tuotua myrkkyä
ja nuuskassahan on 31 syöpää aiheuttavaa ainesosaa. Ne valuvat pohjavesiin."
Pohjavesistä virtaa vesi meidän vesijohtoihimme. - talon-mies
Herätkää- kirjoitti:
ja opettakaa jälkipolvienne nuoremmille!
" Huonot tavat, koiralta putoo kakka ja hihnasta pitelevältä putoo tupakan sätkä kaiken aikaa.
Tupakan myrkyt valuvat vesiin, pohjavesiinkin saakka.
NUUSKA on ruotsista tuotua myrkkyä
ja nuuskassahan on 31 syöpää aiheuttavaa ainesosaa. Ne valuvat pohjavesiin."
Pohjavesistä virtaa vesi meidän vesijohtoihimme.Heitä huiviis vaan, saat rokotteet ja matolääkkeet ihan ilmaiseksi!
- e.lä.mä
Suomestakin tulee roskaa Ruotsin länsirannikolle. Merissä on paikkoja jonne roskat kasaantuvat.
- Mrs.W
Me täällä Suomenmaassakin ilman epäröintiä ostamme vaatteita, huonekaluja yms. joiden kaikkien materiaalitiedoissa selvästi lukee POLY... eri muodoissaan.
Eikö pitäisi jo pikkuhiljaa omilla hankintatottumuksilla alkaa ohjata paitsi omaa kulutusta myös sitä kautta kaikken luonnossa hajoamattoman materiaalin tuottamista? Vaatteisiin viskoosia (ja tietysti villaa, puuvillaa, bambua...) ja huonekaluihin puuta eri muodoissaan. Siitä se lähtee.
Nyt keväällä huonekalukaupat ovat tulvillaan säänkestäviä pöytiä ja tuoleja ja me ostamme kilvan. Ei kannattaisi. Ne on kaikki poly-jotain. Ja sitähän on maailman meret täynnänsä jo, haitaksi asti. Onneksi jopa maailmanlaajuisesti yritetään nykyisin rajoittaa mm. muovipussien tuotantoa ja käyttöä. Onhan sekin sentään jotain :)- vanha.tukkijätkä
Onneksi ne ovat vaan naapurin kakaroita, jotka lakittavat Amandan ja käyvät roskaamassa
Hesan kadut ja puistot taiteiden yön sekä likaavat festaripaikat, onneksi meidän lapsemme tietävät, että me torumme likaajia,
- H.Kelle
Peltojen lannoitteet valuvat vesiin/meriin saatuttaen pohjavedet, vedet, meret ja levät leviää.
- huh.riepuja
Heh heh, luetelkaa nyt kaikki mitä kurjimmat kohdat näin suven ihanana iltana. Emme me ole muovia keksineet, emme suuria arkkeja pyytäneet kaupassa kalamme ympärille. Päinvastoin, joutuu sanomaan
1 kääre riittää!
Kamalia ämmänläyskiä saastetuskissaan ja syyllistämisissään kiemurtelevia , ihan kaheleita! Onko tuommonen enää normaaliakaan ?Ihan kun ne asiat sillä paranisi, synkistytte vaan entisestänne! - 645354
huh.riepuja kirjoitti:
Heh heh, luetelkaa nyt kaikki mitä kurjimmat kohdat näin suven ihanana iltana. Emme me ole muovia keksineet, emme suuria arkkeja pyytäneet kaupassa kalamme ympärille. Päinvastoin, joutuu sanomaan
1 kääre riittää!
Kamalia ämmänläyskiä saastetuskissaan ja syyllistämisissään kiemurtelevia , ihan kaheleita! Onko tuommonen enää normaaliakaan ?Ihan kun ne asiat sillä paranisi, synkistytte vaan entisestänne!On se ilmoja juu pielly, ja taas on arkipyhä lusittu. Ukko teki ruuat, maksaa paistoi ja kermalla höystöi. Minä muussin väsäsin ja sitten syötiin.
- Jayhävaintyhmenee
Ihminen on luonnon turhin ja tyhmin eläin.
- banoskiainen
Sontiihan ne merimetsotkin Niiden uloste on niin tanakkaa tavaraa, etteivät sitkeät pohjoisetkaat puut ja kasvit niitä voi sietää. Ne kuolevat.
Kuitenkin vain itikan sonnan verran. Yksi tulivuorenpurkaus voi nostaa saasteita ilmakehään niin että se näkyy punertavina aamu-ja iltaruskoina suomenkin taivaalla.
Merien muovijätepyörteet kilometrien syvyydeltä ovat häpeällisintä ihmisten jättämää perintöä. Olen ihminen siis paskiainen - Paksahomma
Luonnon tuotteet maatuvat tai 'maisemoituvat' muuten luontoon. Ihmisen tekemät jätökset eivät, lukuunottamatta ihmisrodunkaan aineenvaihdunnan lopputuotetta.
- katt..leija
Joskus vuosikausia esillä ollut iskulause PIDÄ SUOMI SIISTINÄ jäi itselleni pysyvästi sekä korvien väliin että selkäytimeen, että en suurin surminkaan heitä roskia luontoon.
Silloin oli siistimpääkin. Säästösyistä roskiksia on vähennetty liikaa, kai jotkut ottavat sen luvaksi heittää roskansa menemään.
Mutta muutoksia on tapahtunut totisesti myös hälläväliä tyylin suuntaan. Nuo aloituksen sanat toivottavasti ilmaisevat nuorten havahtumista tähän asiaan. - missäjärki
Nuoret on paljon fiksumpia ympäristöasioissa kuin vanhat kalkkikset. Roskiksia on ihan tarpeeksi, ja niiden tyhjennys maksaa. Retkeltä tuodaan kaikki roskat mukana asianmukaisiin paikkoihin, kukaan muu kuin kat. ei luontoon halua roskalaatikoita.
- kesäriemu.ja
Missähän päin asutte te jotka roskia näette ympärillänne. Täällä on asuinalueeni aivan siisti, isot teräksiset roskikset on tavaratalojen ulko ja sisäpuolella, monet , savukepöntöt kauppojen sivulla, eikä kadunvarsilla ole lumien sulattuakaan mitään kasoja. Rantakahviloiden terasseilla ei juuri kukaan savuttelekaan nykyään, ihanaa ja raitista!
Ikäviähän roskat ovatkin lojumassa. - Käsittämätöntä
"Kesäriemun" kandee kulkea kesäistä Suomea hieman laajemmalti kuin omissa nurkissaan. Mm. teiden tauko- / kääntymispaikat ovat ainakin täällä meillä päin (Uusimaa - Etelä-Häme) poistettu käytöstä eli ts. kaivettu sen verran ojaa ettei autolla pääse. Siksi, kun sivistyneet suomalaiset kantavat kaiken jätteensä kotitalouskoneita ja huonekaluja myöten metikköön.
- Per-kel
Muistan hyvin ekareissun skönellä Kristiansand - Newcastle 1971, jossain puolessavälissä lillui sitä roinaa kilometritolkulla :( ....... Siit aikaa on niin paljon jo kun maihin saavuttiin :)
- Ruususelta
Syyllistäminen on oikotie vältellä kulloisenkin ajanjakson vaatimuksia . Laiska kykenemätön persoona piiloutuu kehittelemään tekosyyn välttyäkseen aiakjakson vastuulta . Heidät on kasvatettu ja koulutettu ottamaan vastuu yhteiskunnasta ! Näyttää että eivät kykene siihen .
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Eutanasia - miksi eläimelle sallitaan armokuolema, mutta ihmiselle ei?
Olen pitkään ihmetellyt yhtä asiaa Suomessa. Kun koira kärsii parantumattomasta sairaudesta ja kovista kivuista, eläinlä1311315Veli Sofia teki urosmehiläisen työn
Paljastaessaan kuinka TPS:ssä ei joukkuehenki toimi sooloilijoiden vuoksi, jonka takia koko seura ei pärjää kilpailussa373843Unisex-vessat
Ahdistaa. Miksi kaikki pitää tasapäistää tasa-arvon nimissä? Tasa-arvo on sitä, että kunnioitetaan sukupuolien erilaisu1093009Sosiaalidemokratia romahtanut kautta maailman
nuoret eivät enää kannata järjetöntä aatetta, joten demarien täytyy hakea kannattajia mamuista. Ruotsin sos.demit jo kie1072347Miksi Seta ja Sofia Virta ei vaadi muslimeita kunnioittamaan priden-arvoja?
Kuten tiedetään niin islam ei hyväksy sitä mitä pride edustaa. Seta-pomo Mikkonen nosti hirveän äläkän kun yksi tepsin762022Vastuun ottaminen omasta hyvinvoinnista
Olen huomannut tuttavapiirissäni ihmisiä, joilla on mt-diagnooseja. Sen sijaan, että millekään asialle yritettäisiin teh1961751Sofia Virralle täydet 12 pistettä!
Kun ei jäänyt mukaan vähemmistöjen sortamista epäsuorasti tukevaan joukkueeseen. Urheilijoiden pitäisi olla esikuvia.299996Miksi Hotelli Kainuuta dissataan?
Ihmetyttää tämä jatkuva yhden yrityksen arvosteleminen. Ikäänkuin mikään ei olisi hyvin. Kuitenkin yritys työllistää, ta17770Toisten elämän moralisointi
Eikö kukin voisi keskittyä lähinnä omaan elämäänsä? Jos jollakulla muulla on tunteita, ajatuksia, tai tekoja oman suhte143715- 53699