Kaksoistutkintoon vaihtaminen lukiosta

Moi.
Olen pian 1.vuosikurssin lopettava lukiolainen ja mietin että pystyykö kesken lukion vaihtamaan kaksoistutkintoon?
Ja miten ensimmäisen lukio vuoden asiat vaikuttaisivat kaksoistutkintoon?
2179
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

Varmaankin onnistuu, mutta yhteisvalinta ammattikouluihin ja sitä myötä kaksoistutkintoihin meni jo tältä keväältä. Joudut opiskelemaan vielä ensi vuoden lukiossa, joten olisiko fiksumpaa käydä koko lukio ensin, kirjoittaa ylioppilaaksi ja vasta sitten hankkia se ammattikoulututkinto?

Äänestä
  • Saat luultavasti myös ammattikoulututkintoon hyväksilukuja, jos suoritat ensin lukion oppimäärän.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Juuu kirjoitti:

Moi.
Olen pian 1.vuosikurssin lopettava lukiolainen ja mietin että pystyykö kesken lukion vaihtamaan kaksoistutkintoon?
Ja miten ensimmäisen lukio vuoden asiat vaikuttaisivat kaksoistutkintoon?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu