parketin vahaus

kiillottaja

vahasin parketin parkettivahalla ja odotin saavani kiiltävän lattiapinnan vaan ihan niin ei käynyt.Kiiltoa tuli kyl jonkin verran mut samalla lattiasta tuli vähän niinku tahmean tuntuinen jossa näkyy kaikki jäljet.Eli olisiko pitänyt vanha vaha poistaa ensin vai mitä olisi pitänyt tehdä?

4

3137

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ammattilainen

      ..pitänyt tietää mitä tulee tehdä.

    • selanne

      olen käyttänyt johnsonin tuotteita jo vuosia, (toki muitakin)ja niissä ainakin vahaus tuo kiiltoa pintaa, nihkeys lattiassa kuuluu tuoreeltaan asiaan, mutta katoaa ajan kanssa,

      veikkaan että olet levittänyt liian paljon vahaa kerralla..?
      kokeileppa uudestaan maltilla ja ns. koepalalla
      nämä hoitoaineet ovat todella herkkiä esim maidolle ja vesi muuttuu valkoisiksi täpliksi jos aurinko paistaa juuri vahatulle pinnalle..

      Varsinainen parketin vahanpoisto vaikeaa, koska työssä tarvitaan vettä ja sehän poksauttaa parketin aivan uuteen uskoon...

      Jos parkettia ei tahdo saada hyväksi, tilaa suosista parketin hioja ja käytä öljyä uuden pinnan suojaamiseksi, erittäin hyvä vaihtoehto,

      • jos ette varmaksi tiedä

        Soveltuuko vahaus kyseiselle parketille. Parlan parketeissa ei ainakaan asennus ja hoito ohjeen mukaan suositella minkään näköistä vahausta. Ainoastaan nihkeällä rätillä pyyhkiminen hyvin mietoja pesunesteitä käyttäen .


      • tumma parketti
        jos ette varmaksi tiedä kirjoitti:

        Soveltuuko vahaus kyseiselle parketille. Parlan parketeissa ei ainakaan asennus ja hoito ohjeen mukaan suositella minkään näköistä vahausta. Ainoastaan nihkeällä rätillä pyyhkiminen hyvin mietoja pesunesteitä käyttäen .

        Mutta entä sitten ku vahaus on tehty


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ikävä sinua

      Onkohan sulla ollut sama tunne kuin mulla viimeisten parin päivän aikana, eilen varsinkin. Ollaan oltu ihan lähellä ja k
      Ikävä
      37
      5106
    2. Oletko sä oikeesti varattu?

      Että sen takii ei voida olla tekemisissä?
      Ikävä
      82
      3636
    3. Horoskooppikysely

      Oma ja ikävän kohteen horoskooppi? Sopivatko yhteen?
      Ikävä
      35
      3026
    4. Rakas, kerro mulle

      Miltä se tuntuu?
      Ikävä
      61
      2995
    5. Suuri tulipalo

      Missä mikä palaa?
      Kiuruvesi
      10
      2916
    6. Kesäseuraa

      Kesäseuraa mukavasta ja kauniista naisesta. Viesti tänään mulle muualla asiasta jos kiinnostaa Ne ketä tahansa huoli, t
      Ikävä
      56
      2353
    7. Miksi haluat pitää estettynä mutta täällä puhut?

      Eikö olisi parempi puhua ihan kasvotusten?
      Ikävä
      41
      1838
    8. Tuksu on edelleen sinkku - nuori Joonas jätti!

      Hihhahihhahhaahheee Joonas keksi hyvän syy. : Tuksu on liian Disney-prinsessa hänelle. (Mikähän prinsessa lie kyseessä….
      Kotimaiset julkkisjuorut
      9
      1780
    9. Mies! Lupaatko

      enskerral kertoo mis mennään..? :D <3
      Ikävä
      18
      1721
    10. Kiusaaja otti yhteyttä, mitä tekisit?

      Minulle kävi näin pari kk sitten. Olin aluksi todella ystävällinen. Sanoin, että olin jo unohtanut jne. Asia jäi vai
      Sinkut
      139
      1698
    Aihe