Kylppärin viemäreistä hajua oleskelutiloihin päin

Yöksyöks

Muutettiin kerrostalohuoneistoon. Täällä on koneellinen tulo- ja poistoilma lämmön talteenotolla. Ilmanvaihdon tehoa ohjaillaan liesikuvusta ja säätönappuloita on 1-4.
Kylppärin lattiakaivot on pesty ja kaikenlainen hiusmoska edellisen asukkaan jäljiltä poistettu. Tästä huolimatta ruokaa laittaessa kun poiston kääntää liesikuvusta ulos ja liesikuvun tehoa lisää asennosta 2 asentoon 3 tai 4 niin kylppäristä päin alkaa tulla todella kuvottava ja kurkkuun käyvä "pesuainemainen" voimakas haju.
Ilmoitettiin asiasta huoltoon ja isännöitsijälle mutta koska tähän yhtiöön on tulossa vuoden kuluttua ilmanvaihtokanavien nuohous ja siinä yhteydessä tarkistetaan venttiilien säädöt niin ei kuulemma tarvitse tulla varta vasten meille erikseen mitään kenenkään tekemään!?
Onkohan tuo vuosi terveyden kannalta liian pitkä aika odotella? Varmaan uskaltaa jotain säätöä tehdä itse, kun on jo valmiiksi pielessä? Mutta mitä venttiiliä pitää säätää ja pienemmälle vai isommalle? Suihkun yllä on poisto, samoin lauteiden alla. Kiukaan yläpuolella on tuloventtiili.

4

173

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • InsinööriX

      Kun kerran pystyt itse säätämään ilmanvaihdon tehoa (1-4) niin sinulla on todennäköisesti asuntokohtainen IV-kone. Näin ollen voisit tarkistaa, ja tarvittaessa vaihtaa (tai imuroida) IV-koneen suodattimet.Tai jos et itse pääse noita vaihtamaan, niin kysy huoltoyhtiöltä milloin viimeksi vaihdettu.

      Mutta ihan ensiksi tarkista ja tarvittaessa puhdista sen kylppärin poistoventtiili. Ruuvaa irti kauluksesta ja poista ilmavälistä kaikki moska.

    • näintein

      Lavuaarin hajulukko ja putket puhdistus saattaa auttaa, ja lattiakaivoista hajulukot auki, siis ne kaivon sisuskalut ulos ja sitten perusteellinen puhdistus.

    • asumisenlaatua

      Viemärin ilmanvaihto ei toimi oikein, toimii väärään suuntaan, jokin tukos jossain..
      En ymmärrä/tiedä miten nuo toimii mutta tietysti niin että viemärin pitäisi hengittää samaan suuntaan kuin vesikin menee :)

      Voitko avata lisää wc poistoilman säädintä katosta, kokeile avata sitä kiertämälläreippaasti lisää auki.. poistuisi ainakin se pahailma sitä kautta eikä tulisi asunnon puolelle.

      Nopea ratkaisu asiaan voisi kokeilla peittää se lattiankaivon aukko ilmatiiviistä eli koskea pyyhe siihen päälle ja ehkä vielä vaikka ämpäri missä on vettä painoksi.

    • kaasut_sisään

      Ilmanvaihto varmaankin säädetty perinteisellä tyylillä varman päälle "alipaineiseksi" = asunnon alipaineisuus on sitä suurempi, mitä isommalla teholla konetta käyttää. Alipaine kasvaa myös liesikuvun tehostusta käytettäessä (tehostuspelti auki).

      Ja sitten kun on tehty sitä alipainetta, niin selvästikin jostain pääsee viemärikaasut tulemaan sisään. WC tai pesualtaan viemäriliitos vuotaa (esim tiivistekumi kutistunut/hapertunut vanhuuttaan), lattiakaivossa jos on irrotettavissa oleva vesilukko, niin se ei ole kunnolla paikoillaan tms. Ny vaan konttaamaan pitkin kylppäriä ja nuuskimaan vian paikantamiseksi!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Putin lähti takki auki sotaan....

      Luuli, että kolmessa päivässä hoidetaan, nyt on mennyt 3,5 vuotta eikä voitosta tietoakaan. Kaiken lisäksi putin luuli,
      Maailman menoa
      187
      4107
    2. Näitä venäjä-faneja tuntuu edelleen vaan riittävän - kummallista

      ja lähinnä siis ihan suomalaisia. Mitä hienoa ja hyvää he näkevät maassa joka on diktatuuri, maassa jossa ei ole sananv
      Maailman menoa
      397
      3027
    3. Ulkoistin makuaistini Yleisradiolle

      Nyt voimme luottaa siihen, että Virallinen Totuus tekee maistelutyön puolestamme. Me persulandiassa arvostamme priimaa,
      Maailman menoa
      1
      2269
    4. Sanna on pakottaja, domina

      Pakotti sadistisessti työttömät hakemaan töitä, josta seurasi hirmuinen työttömyys. Näin on asia, jos uskomme Hesarin k
      Maailman menoa
      61
      2209
    5. Skodan hankintaan painostaminen toi potkut

      Kylläpä on kovat keinot käytössä, kun on yritetty pakottaa hankkimaan Skoda painostuskeinoilla. Kyllä valinnan pitää oll
      Skoda
      17
      1897
    6. No onneks ei tartte sit olla

      Mustis ku se ootki sinä itte 😂😂 Oon pelännyt että ehkä teille kehkeytyy jotain enemmän ku niin paljon yhteistä mut....
      Ikävä
      11
      1875
    7. Niinistö neliraajajarrutteli Natoon liittymistä vielä sodan alettua

      Myöntää nyt itsekin, mikä jo aikaisemmin tiedettiin. Marin vei Suomen ja Ruotsin Natoon. "”Myönnän auliisti jarruttelle
      Maailman menoa
      167
      1411
    8. Harmittaa ettei paluuta entiseen enää ole

      Paluuta entiseen ei ole koska pilasit kaiken.
      Ikävä
      93
      1283
    9. Kokoomus on Suomen kommunistisin puolue

      "Hallituksessa on erimielisyyttä siitä, kuinka suuri osa veronkiristyksestä hyvitetään datakeskuksille uudella erillisel
      Maailman menoa
      2
      1276
    10. Lahden kolarisuma ja automaattinen hätäjarrutusjärjestelmä

      Olisiko uudehkojen autojen automaattinen hätäjarrutusjärjestelmä vähentänyt kolareiden määrää tuolla Lahden tiellä? Sumu
      Yleistä autoilusta
      98
      1166
    Aihe