Mitä minä kirjoitin

näin

Attendo myy terveyspalvelun pois,nyt alkaa Sysmässä alahuulet väpättää.Hinnat nousee uuden toimijan takia varmasti,no 20v menee nopeasti.

11

641

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • turhaan-iloitset

      Yrityskaupoissa sopimukset siirtyy uusille omistajille sellaisinaan.

      • Sopimukset kyllä siirtyy mutta niitä voidaan uuden sopimusosapuolen toimesta pyrkiä neuvottelemaan uudelleen, joka on erittäin todennäköistä, jopa tavallista.

        Jos Sysmän kunta ei ole valmis neuvottelemaan sopimuksen muuttamisesta, niin Terveystalo voi aloittaa siitäkin huolimatta toimintojen saneerauksen ja YT-neuvottelut.

        Tippuuko jo pariin kertaa tyhjiin puristetusta (alasajetusta) Sysmän terveydenhoidosta vielä lisää mehuja pihalle? Kai sieltä jotain saa vielä puristettua, mutta se tarkoittaa taas palvelun laadun ja saatavuuden heikkenemistä parilla pykälällä. Kuinka alas terveydenhoidon laadun voi antaa vajota - kuinka monen mummon saa antaa kuolla lääkärijonoon kuukaudessa??

        Narulla on huono työntää peruspalvelujen kehittämistä eteenpäin - olisiko aika palkata 2 kunnallista lääkäriä, 1 hammaslääkäri ja muutama hoitsu - ja perustaa oma kunnan (kuntalaisten) omistama terveysasema/minisairaala? Liiallisista kunnajohtajan "taloustalkoista" viis kunhan homma toimii niinkuin pitää.

        Parempi pitää tärkeimmät peruspalvelut omissa näpeissä - eihän me täällä Sysmässä koulujakaan oltaisi yksityistämässä - eihän? Vai mitä Sysmän Kokoomuksen, Kepun ja SDPn ääriliberaalit tästä tuumailee - hehän myy omat mummonsakin kaikenlaisten "Terveystalojen" lypsylehmiksi. AMMUUUUUUU.


      • hyvin-on-toiminut

        Hyvin on täällä homma hoitunut, aina olen saanut akuutissa tapauksessa lääkäriin ajan jo samalle päivälle ja kiireettömissäkin muutaman viikon sisään. Yrittäppäs samaa esimerkiksi Helsinki-Vantaa-tai muualla ruuhkasuomessa. Ilman Attendo sopimusta meillä olisi lähin terkkari kohta Heinolassa, että ihan turha provota.


    • Googlenheim

      Attendo myy terveyspalvelut Terveystalolle. Ei nyt varmaan kannata olla kovin huolissaan

      • mottiman

        TODELLA kannattaa ,jos sinä olet vaikka kunnan ainoa plapien tekijä ja myyjä niin etkö käyttäis tilaisuutta hyödyksi ja nostaisit hintaa kun muita myyjiä ei ole.Tai sitten et ole bisnesmies.


      • jalässynlässyn
        mottiman kirjoitti:

        TODELLA kannattaa ,jos sinä olet vaikka kunnan ainoa plapien tekijä ja myyjä niin etkö käyttäis tilaisuutta hyödyksi ja nostaisit hintaa kun muita myyjiä ei ole.Tai sitten et ole bisnesmies.

        Sopimus sitoo molempia osapuolia eikä sopimuksen siirtyminen liiketoiminnan myynnissä uudelle toiminnanharjoittajalle oikeuta millään tavalla muuttamaan yksipuolisesti sopimusehtoja. Jos ja kun toinen osapuoli eli Sysmän kunta pysyy sopimuksessa eikä epäedullisiin muutoksiin tule suostumaan.


      • Kunhankyselen

        Meillä on tällä hetkellä könttäsopimus terveys- ja hoivapalveluista. Mitenköhän tuo sopimus jaetaan kun homma jakautuu kahdelle firmalle?


    • nimimerkkiepätietoinen

      MInä muistelen, että kunnan tekemässä sopimuksessa ei kunnalla/maakunnalla ole irtisanomisoikeutta, mutta Attendo/Terveystalo voi irtisanoa sopimuksen. Terveyspalvelut eivät ole Attendolle kannattavia, joten se myy ne pois. Olisi mukava kuulla kunnan johdolta, onko asia todellakin näin? Jos Terveystalo irtisanoo sopimuksen niin Sysmän terveyspalvelut ovat maakunnan/Hykyn hoidettavana ja silloinhan täältä häipyvät kaikki palvelut ainakin Heinolaan, elleivät kauemmaksi. Taisi olla turha operaatio tämä ulkoistaminen.

      • kus.es.a

        Sysmän asioden hoitaminen on ollut että päättäjät ei tiedä mitä on sopineen,epäilen ettei kaikkia pykäliä ole ymmäretty sopimuksessa.


    • Deloitte

      Kyllä näin on. Kunnan ja Attendon väliseen sopimukseen ei ole kirjattu kunnalle irtisanomisoikeutta juuri siitä syystä, että maakuntakaan, jolle sopimus siirtyy, ei sitä tulevaisuudessa pystyisi irtisanomaan. Se miten tässä nykyisenkaltaisessa tilanteessa, jossa Attendo vaihtaa omistajaa ja maakunnat syntyy, ei varmaankaan ole osattu ottaaa huomioon.

      • tuomariviemäri

        Attendo ei vaihda omistajaa. Attendo luopuu terveydenhuoltoliiketoiminnasta keskittyessään hoivapalveluihin. Tämä ei ollut maailman kahdeksanneksi ihmeeksi luokiteltava yllätys, joten asia on varmaankin mielessä käynyt sopimuksia tehdessäkin.
        Sitäpaitsi isoja sopimuksia tehtäessä käytetään tarvittaessa ulkoista lakiasiaintuntemusta. Ei mitään sopimuksia ilman luetun ymmärtämistä tehdä.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä on loppuelämäsi suunnitelma

      Kaivattuasi kohtaan? Olet päättänyt jotain?
      Ikävä
      112
      1226
    2. Sinkkumiehet hukkaavat tärkeän ässän hihastaan kun

      ...eivät suostu kavereiksi naisten kanssa. Mikä voi olla heillä syynä? Hyväksyvät vain naisen, joka suorastaan anelee sa
      Ikävä
      120
      1081
    3. Uskaltaisitko vielä

      Lähestyä vai et kaivattuasi?
      Ikävä
      136
      979
    4. Keitä täällä on??

      Kertokaa nimenne!! 🤔
      Ikävä
      96
      812
    5. "Kaikkien miesten asia" - kampanja on alkanut

      Miehillä on naisiin kohdistuvan väkivallan lopettamisessa merkittävä rooli. Ei riitä, ettei itse tee väkivaltaa. Miesten
      Maailman menoa
      303
      777
    6. Tiedät, että en voi enää laittaa viestiä

      Aikaa kulunut. Eikä se näyttäisi enää luontevalta vastata näin pitkän ajan jälkeen. Tiedän myös, että sinä et enää lait
      Ikävä
      81
      686
    7. Lautakunta käsittelee Iisalmen kulttuuri- ja vapaa-aikajohtajan virkasuhteen purkua koeajalla:

      Lautakunta käsittelee Iisalmen kulttuuri- ja vapaa-aikajohtajan virkasuhteen purkua koeajalla: "Aina valinta ei mene nap
      Iisalmi
      54
      616
    8. Lienee aika luopua siitä kaikesta

      mitä meillä ikinä olikaan. Hassua, koska juuri mitään ei ole edes ollutkaan. En vaan jaksa tätä mahdotonta juttua enää j
      Ikävä
      64
      592
    9. Kun kohtaatte rakkauden, tarttukaa siihen

      Toimisinko jälkiviisaana toisin? Varmasti. Vaikka silloin kuvittelin tekeväni, niin kuin on oikein. Mahdollisimman siist
      Ikävä
      48
      579
    10. Mitä toivot

      Kaivattusi suhteen?
      Ikävä
      75
      514
    Aihe