Attendo myy terveyspalvelun pois,nyt alkaa Sysmässä alahuulet väpättää.Hinnat nousee uuden toimijan takia varmasti,no 20v menee nopeasti.
Mitä minä kirjoitin
11
636
Vastaukset
- turhaan-iloitset
Yrityskaupoissa sopimukset siirtyy uusille omistajille sellaisinaan.
Sopimukset kyllä siirtyy mutta niitä voidaan uuden sopimusosapuolen toimesta pyrkiä neuvottelemaan uudelleen, joka on erittäin todennäköistä, jopa tavallista.
Jos Sysmän kunta ei ole valmis neuvottelemaan sopimuksen muuttamisesta, niin Terveystalo voi aloittaa siitäkin huolimatta toimintojen saneerauksen ja YT-neuvottelut.
Tippuuko jo pariin kertaa tyhjiin puristetusta (alasajetusta) Sysmän terveydenhoidosta vielä lisää mehuja pihalle? Kai sieltä jotain saa vielä puristettua, mutta se tarkoittaa taas palvelun laadun ja saatavuuden heikkenemistä parilla pykälällä. Kuinka alas terveydenhoidon laadun voi antaa vajota - kuinka monen mummon saa antaa kuolla lääkärijonoon kuukaudessa??
Narulla on huono työntää peruspalvelujen kehittämistä eteenpäin - olisiko aika palkata 2 kunnallista lääkäriä, 1 hammaslääkäri ja muutama hoitsu - ja perustaa oma kunnan (kuntalaisten) omistama terveysasema/minisairaala? Liiallisista kunnajohtajan "taloustalkoista" viis kunhan homma toimii niinkuin pitää.
Parempi pitää tärkeimmät peruspalvelut omissa näpeissä - eihän me täällä Sysmässä koulujakaan oltaisi yksityistämässä - eihän? Vai mitä Sysmän Kokoomuksen, Kepun ja SDPn ääriliberaalit tästä tuumailee - hehän myy omat mummonsakin kaikenlaisten "Terveystalojen" lypsylehmiksi. AMMUUUUUUU.- hyvin-on-toiminut
Hyvin on täällä homma hoitunut, aina olen saanut akuutissa tapauksessa lääkäriin ajan jo samalle päivälle ja kiireettömissäkin muutaman viikon sisään. Yrittäppäs samaa esimerkiksi Helsinki-Vantaa-tai muualla ruuhkasuomessa. Ilman Attendo sopimusta meillä olisi lähin terkkari kohta Heinolassa, että ihan turha provota.
- Googlenheim
Attendo myy terveyspalvelut Terveystalolle. Ei nyt varmaan kannata olla kovin huolissaan
- mottiman
TODELLA kannattaa ,jos sinä olet vaikka kunnan ainoa plapien tekijä ja myyjä niin etkö käyttäis tilaisuutta hyödyksi ja nostaisit hintaa kun muita myyjiä ei ole.Tai sitten et ole bisnesmies.
- jalässynlässyn
mottiman kirjoitti:
TODELLA kannattaa ,jos sinä olet vaikka kunnan ainoa plapien tekijä ja myyjä niin etkö käyttäis tilaisuutta hyödyksi ja nostaisit hintaa kun muita myyjiä ei ole.Tai sitten et ole bisnesmies.
Sopimus sitoo molempia osapuolia eikä sopimuksen siirtyminen liiketoiminnan myynnissä uudelle toiminnanharjoittajalle oikeuta millään tavalla muuttamaan yksipuolisesti sopimusehtoja. Jos ja kun toinen osapuoli eli Sysmän kunta pysyy sopimuksessa eikä epäedullisiin muutoksiin tule suostumaan.
- Kunhankyselen
Meillä on tällä hetkellä könttäsopimus terveys- ja hoivapalveluista. Mitenköhän tuo sopimus jaetaan kun homma jakautuu kahdelle firmalle?
- nimimerkkiepätietoinen
MInä muistelen, että kunnan tekemässä sopimuksessa ei kunnalla/maakunnalla ole irtisanomisoikeutta, mutta Attendo/Terveystalo voi irtisanoa sopimuksen. Terveyspalvelut eivät ole Attendolle kannattavia, joten se myy ne pois. Olisi mukava kuulla kunnan johdolta, onko asia todellakin näin? Jos Terveystalo irtisanoo sopimuksen niin Sysmän terveyspalvelut ovat maakunnan/Hykyn hoidettavana ja silloinhan täältä häipyvät kaikki palvelut ainakin Heinolaan, elleivät kauemmaksi. Taisi olla turha operaatio tämä ulkoistaminen.
- kus.es.a
Sysmän asioden hoitaminen on ollut että päättäjät ei tiedä mitä on sopineen,epäilen ettei kaikkia pykäliä ole ymmäretty sopimuksessa.
- Deloitte
Kyllä näin on. Kunnan ja Attendon väliseen sopimukseen ei ole kirjattu kunnalle irtisanomisoikeutta juuri siitä syystä, että maakuntakaan, jolle sopimus siirtyy, ei sitä tulevaisuudessa pystyisi irtisanomaan. Se miten tässä nykyisenkaltaisessa tilanteessa, jossa Attendo vaihtaa omistajaa ja maakunnat syntyy, ei varmaankaan ole osattu ottaaa huomioon.
- tuomariviemäri
Attendo ei vaihda omistajaa. Attendo luopuu terveydenhuoltoliiketoiminnasta keskittyessään hoivapalveluihin. Tämä ei ollut maailman kahdeksanneksi ihmeeksi luokiteltava yllätys, joten asia on varmaankin mielessä käynyt sopimuksia tehdessäkin.
Sitäpaitsi isoja sopimuksia tehtäessä käytetään tarvittaessa ulkoista lakiasiaintuntemusta. Ei mitään sopimuksia ilman luetun ymmärtämistä tehdä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Eroa Orpo! Orpo eroa!
Suomen kansa vaatii viimein ottamaan meidät huomioon, eikä vain ulkomaalaisia pääomasijoittajia. Koska täällä Suomessa1272832SDP esti Suomen luisumisen kohti 1984 Orwell -yhteiskuntaa
Äärioikeistohallitus olisi halunnut Stasin tapaan mikrofonit jokaisen kansalaisen kotiin, mutta SDP esti tuon siirtymän531847Odottavan aika on pitkä, Lindtmanin hallitusta tule jo!
Eilisen perusteella nykyinen hallitus epäonnistui kaikissa vaalilupauksissaan, joten olemme ansainneet uudet eduskuntava711776Naiset ei halua kilttejä miehiä
Näin se vaan on..jos olet ilman tatskoja, et rähjää, sinulla ei ole rikosrekisteriä, olet liian kiltti, et sano pahasti,2941711Wille Rydman (ps) osoitti olevansa kommunisti
Hän toistaa Neuvostoliiton virhettä. Haluaa pitää palveula yllä maksoi mitä maksoi, vaikkei ole maksavia asiakkaita. --201624Seiska: Helmi Loukasmäki paljastaa - Näin Danny ja Helmi tapasivat
Helmi Loukasmäki, 25, ja Ilkka Danny Lipsanen, 83, ovat seurattuja julkkiksia. Mutta tiesitkö, miten he tapasivat? Lue291312Ainoastaan 10 aloitusta ekasivulla yhdeltä henkilöltä
Kovasti on vaivaa, ei oo muuta tekemistä tällä henkilöllä päivisin ja öisin... Taas märehtimistä ja samaa jankutusta.291269Menettämisestä
Ajatteletko, että olet menettänyt mahdollisuutesi häneen? Osaatko sanoa miksi niin tapahtui?1041149Kiinteistökauppoja
Onko totta ettö haapaveden kaupunki on ostanut vanhan kesoilin kiinteistön? Kuulemma siihen muuttaa autokorjaamo vanhan411092RAAMATULLINEN KASTE ON SAPATTI-LAUANTAI, EI SUNNUNTAI
Aihe, josta ehkä on eniten kiistaa kristillisten seurakuntien piirissä, on kysymys oikeasta raamatullisesta pyhäpäivästä4041052