Professori kommentoi Sysmän hallintomallia

Tiedustelin Itä-Suomen yliopiston rikosoikeuden professori Matti Tolvaselta, onko:

1) Sysmän hallintomalli mahdollisesti laiton (aviopari johtaa kuntaa kuin Danny ja Armi)?

2) Ovatko Sysmän kunnanviraston tietyille kunnanvaltuutetuille ilman avointa hakua annetut ketjutetut määräaikaiset työsuhteet laittomia eli korruptiota.

Tässä hänen vastauksensa:
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Laki ei näyttäisi tätä kieltävän. Esteellisyyttä ei synny esittelijän ja luottamusmiehen välisessä suhteessa. Eri asia on se, ettei kunnanhallituksen puheenjohtaja voi olla päättämässä asioista, jotka koskevat kunnanjohtajaa (työsuhteen ehdot, palkkaus). Hankala tilanne, mutta oikeuskeinoja ei taida olla käytettävissä.

Työsopimusten ketjuttaminen on eri asia, ja korruptionäkökulmasta vaikea. Sen näyttäminen, että kyseessä olisi lainvastainen suosiminen, voi olla jokseenkin ylivoimaista. Järjestely on toki varsin omituinen.
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
1) Muodollisesti homma on siis laillinen JOS kunnanhallituksen puheenjohtaja ei ole ollut päättämässä asioista jotka koskevat hänen aviopuolisonsa (kunnanjohtajan) työsuhteen ehtoja ja palkkausta - käytännössä kyseessä on kuitenkin vähintääkin HANKALA TILANNE, moraaliton suhmurointi ja vallan keskittäminen eli erittäin huono ja moraaliton hallintotapa. Joku joka tietää asiasta enemmän voisi tutkia asiaa.

2) Määräaikaisten kunnanviraston työpaikkojen osalta kyseessä voi hyvinkin olla lainvastainen suosiminen eli lahjus. Siltä toiminta ainakin ulospäin näyttää, koska kunnanvirastoon palkatut kunnanvaltuutetut toimivat kunnanjohtajan käsiohjauksessa kunnanvaltuustossa äänestäessään.

Kokonaisuutena - Sysmän hallintojärjestely on VARSIN OMITUINEN (afrikkalainen malli) eikä se siten mahdu kuntalaisten oikeustajuun eikä moraalikäsitykseen. Vastaavaa ei ole missään päin muualla Suomessa. Ja koska kunnanjohtaja ja kunnanhallituksen puheenjohtaja eivät ole itse tehneet tilanteen parantamiseksi mitään vaan päinvastoin näyttävät suhmuroinnillaan kuntalaisille keskisormea, he eivät siten ansaitse kuntalaisten luottamusta - asialle täytyy tehdä jotain.

3

434

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • hyvin-on-toiminut

      Eipä haittaa hoitaako asioita avio-, avo-, tahi sateenkaripari, pääasia että hoidetaan ja kuntatalous on kunnossa. Paskanjauhajat kyllä keksivät aina haukkumisen aihetta päättäjistä, vaikka itsellä ei ole munaa edes ehdolle asettua, saati sitten uskottavuutta niin että vaaleissa valittaisiin.

      • SaaraHyökyaalto

        Kuntatalous kunnossa ja kunta tapettu...? Miten muuten Sysmän demarit pystyvät työväebpuolueena nukkumaan rauhassa tässä mielettömässä yksityistämisvimmassa?


    • Pidänhauskoistapaidoista

      Demareiden johtoporukka ollu pihalla kehityksestä jo reilun viis vuotta. Takinkääntäjiä ja ruskeakieliä

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Lindtman I vasemmistohallitus aloittaa viimein Suomen kuntoon laittamisen

      Tässä nyt on 3 vuotta seurattu irvokasta kärsimysnäytelmää nimeltään "valtion budjetin tasapainotus by äärioikeisto", ja
      Maailman menoa
      167
      2602
    2. Missä viipyy persujen lupaama euron bensa?

      En edes muista milloin bensapumpussa olisi ollut ykkösellä alkava litrahinta. Missä siis viipyy persujen lupaama euron b
      Maailman menoa
      148
      2387
    3. Kirje, PellePelottomalle.

      Tärkeää olisi luoda ystävyys, että se, jota rakastaa, on samalla paras ystävä ja luotettavin, jolle voi ja uskaltaa luot
      Ikävä
      102
      1082
    4. Meni kyllä aika solmuun

      Meidän tutustuminen 😐
      Ikävä
      64
      901
    5. Sinua oli kiihottavaa

      Sinua nainen oli kiihottavaa katsella.
      Ikävä
      65
      849
    6. Persut jakavat tekoälyllä tehtyjä kuvia maahanmuuttajista somessa

      Eivät mainitse, että ovat tekoälyllä tehtyjä. Eivät näe asiassa mitään ongelmaa. Valehtelijapuolue taas vauhdissa. Unka
      Maailman menoa
      274
      727
    7. Mistä löytyy naisseuraa sinkkumiehelle?

      Kertokaapas kokeneemmat mistä löytyis naisseuraa sinkulle. Ihan ois eukko nyt tosissaan hakusessa. Tanssipaikat kun on a
      Kuhmo
      18
      727
    8. Martinan hevoset.

      Tämä todella kaunis ja ketterä harmaa hevonen jolla monet kilpailut voitetaan ei ole Martinan.Tytär ratsastaa sillä tait
      Kotimaiset julkkisjuorut
      209
      714
    9. Voi teitä naisia

      Suudeltiin ja nukuttiin toisissamme kiinni mutta pillua ei tullu, ei edes aamulla. t.38vmies
      Sinkut
      85
      710
    10. Hyvä meininki

      TTP:ssa väkeä tosi runsaasti paikalla. Hyvää ruokaa jälleen ja munkit ja sima erinomaista. Kiitos yrittäjälle! Hieno Vap
      Haapavesi
      22
      668
    Aihe