Professori kommentoi Sysmän hallintomallia

Tiedustelin Itä-Suomen yliopiston rikosoikeuden professori Matti Tolvaselta, onko:

1) Sysmän hallintomalli mahdollisesti laiton (aviopari johtaa kuntaa kuin Danny ja Armi)?

2) Ovatko Sysmän kunnanviraston tietyille kunnanvaltuutetuille ilman avointa hakua annetut ketjutetut määräaikaiset työsuhteet laittomia eli korruptiota.

Tässä hänen vastauksensa:
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Laki ei näyttäisi tätä kieltävän. Esteellisyyttä ei synny esittelijän ja luottamusmiehen välisessä suhteessa. Eri asia on se, ettei kunnanhallituksen puheenjohtaja voi olla päättämässä asioista, jotka koskevat kunnanjohtajaa (työsuhteen ehdot, palkkaus). Hankala tilanne, mutta oikeuskeinoja ei taida olla käytettävissä.

Työsopimusten ketjuttaminen on eri asia, ja korruptionäkökulmasta vaikea. Sen näyttäminen, että kyseessä olisi lainvastainen suosiminen, voi olla jokseenkin ylivoimaista. Järjestely on toki varsin omituinen.
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
1) Muodollisesti homma on siis laillinen JOS kunnanhallituksen puheenjohtaja ei ole ollut päättämässä asioista jotka koskevat hänen aviopuolisonsa (kunnanjohtajan) työsuhteen ehtoja ja palkkausta - käytännössä kyseessä on kuitenkin vähintääkin HANKALA TILANNE, moraaliton suhmurointi ja vallan keskittäminen eli erittäin huono ja moraaliton hallintotapa. Joku joka tietää asiasta enemmän voisi tutkia asiaa.

2) Määräaikaisten kunnanviraston työpaikkojen osalta kyseessä voi hyvinkin olla lainvastainen suosiminen eli lahjus. Siltä toiminta ainakin ulospäin näyttää, koska kunnanvirastoon palkatut kunnanvaltuutetut toimivat kunnanjohtajan käsiohjauksessa kunnanvaltuustossa äänestäessään.

Kokonaisuutena - Sysmän hallintojärjestely on VARSIN OMITUINEN (afrikkalainen malli) eikä se siten mahdu kuntalaisten oikeustajuun eikä moraalikäsitykseen. Vastaavaa ei ole missään päin muualla Suomessa. Ja koska kunnanjohtaja ja kunnanhallituksen puheenjohtaja eivät ole itse tehneet tilanteen parantamiseksi mitään vaan päinvastoin näyttävät suhmuroinnillaan kuntalaisille keskisormea, he eivät siten ansaitse kuntalaisten luottamusta - asialle täytyy tehdä jotain.

3

394

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • hyvin-on-toiminut

      Eipä haittaa hoitaako asioita avio-, avo-, tahi sateenkaripari, pääasia että hoidetaan ja kuntatalous on kunnossa. Paskanjauhajat kyllä keksivät aina haukkumisen aihetta päättäjistä, vaikka itsellä ei ole munaa edes ehdolle asettua, saati sitten uskottavuutta niin että vaaleissa valittaisiin.

      • SaaraHyökyaalto

        Kuntatalous kunnossa ja kunta tapettu...? Miten muuten Sysmän demarit pystyvät työväebpuolueena nukkumaan rauhassa tässä mielettömässä yksityistämisvimmassa?


    • Pidänhauskoistapaidoista

      Demareiden johtoporukka ollu pihalla kehityksestä jo reilun viis vuotta. Takinkääntäjiä ja ruskeakieliä

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Israel aloitti 3. maailmansodan

      https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011297979.html Israel se sitten aloitti näköjään kolmannen maailmansodan.
      Maailman menoa
      502
      3992
    2. Kaksi vuotta

      Sitten mä ihastuin suhun päätä pahkaa, kun meillä klikkasi heti ekasta päivästä lähtien. Et varmasti tunne samoin ja tek
      Ikävä
      15
      2996
    3. Nainen, meidän talossa on säännöt

      1. Mies on aina oikeassa. 2. Ei vastaväitteitä. 3. Mäkättäminen kielletty. 4. Suhde on tärkein. 5. Ei salaisuuksia. 6. E
      Ikävä
      279
      2208
    4. Raamatun kiroukset ja uhkaukset osoittavat sen ihmisperäisyyden

      "Se sanotaan galatalaiskirjeessä, että jos joku levittää väärää evankeliumia: "...jos joku julistaa teille evankeliumia
      Hindulaisuus
      457
      2075
    5. Miksi me ei mies voida edes viestitellä irl?

      En odota enkä vaadi mitään, voitaisiin vain olla yhteyksissä jollain tapaa ihan oikeasti.
      Ikävä
      84
      1394
    6. Tekisin mitä vaan että

      Pääsisin eroon susta.
      Ikävä
      157
      1313
    7. Oliko Farmi-finaalitehtävät mielestäsi tasaveroisia Lloydin ja Johannan välillä?

      Onnea Farmi-voitosta, Lloyd. Et tainnut olla ihan kaikkien suosikki, mutta puskit voittoon! Oliko finaalitehtävät miel
      Tv-sarjat
      63
      1188
    8. Mies haluaisin sinun kanssa

      Rakkauslapsen. Hänestä tulisi tosi söpö ja fiksu.
      Ikävä
      81
      1085
    9. Onko hän elämäsi rakkaus?

      Itse olen sitä mieltä että kyllä se näin taitaa nyt olla
      Ikävä
      61
      1079
    10. Rakennetaanko yhdessä?

      Haluaisin rakentaa sun kanssa yhteistä tulevaisuutta❤️ Onko meistä siihen? Huomaan että sulta puuttuu se joku tärkeä elä
      Ikävä
      41
      1048
    Aihe