Tiedustelin Itä-Suomen yliopiston rikosoikeuden professori Matti Tolvaselta, onko:
1) Sysmän hallintomalli mahdollisesti laiton (aviopari johtaa kuntaa kuin Danny ja Armi)?
2) Ovatko Sysmän kunnanviraston tietyille kunnanvaltuutetuille ilman avointa hakua annetut ketjutetut määräaikaiset työsuhteet laittomia eli korruptiota.
Tässä hänen vastauksensa:
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Laki ei näyttäisi tätä kieltävän. Esteellisyyttä ei synny esittelijän ja luottamusmiehen välisessä suhteessa. Eri asia on se, ettei kunnanhallituksen puheenjohtaja voi olla päättämässä asioista, jotka koskevat kunnanjohtajaa (työsuhteen ehdot, palkkaus). Hankala tilanne, mutta oikeuskeinoja ei taida olla käytettävissä.
Työsopimusten ketjuttaminen on eri asia, ja korruptionäkökulmasta vaikea. Sen näyttäminen, että kyseessä olisi lainvastainen suosiminen, voi olla jokseenkin ylivoimaista. Järjestely on toki varsin omituinen.
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
1) Muodollisesti homma on siis laillinen JOS kunnanhallituksen puheenjohtaja ei ole ollut päättämässä asioista jotka koskevat hänen aviopuolisonsa (kunnanjohtajan) työsuhteen ehtoja ja palkkausta - käytännössä kyseessä on kuitenkin vähintääkin HANKALA TILANNE, moraaliton suhmurointi ja vallan keskittäminen eli erittäin huono ja moraaliton hallintotapa. Joku joka tietää asiasta enemmän voisi tutkia asiaa.
2) Määräaikaisten kunnanviraston työpaikkojen osalta kyseessä voi hyvinkin olla lainvastainen suosiminen eli lahjus. Siltä toiminta ainakin ulospäin näyttää, koska kunnanvirastoon palkatut kunnanvaltuutetut toimivat kunnanjohtajan käsiohjauksessa kunnanvaltuustossa äänestäessään.
Kokonaisuutena - Sysmän hallintojärjestely on VARSIN OMITUINEN (afrikkalainen malli) eikä se siten mahdu kuntalaisten oikeustajuun eikä moraalikäsitykseen. Vastaavaa ei ole missään päin muualla Suomessa. Ja koska kunnanjohtaja ja kunnanhallituksen puheenjohtaja eivät ole itse tehneet tilanteen parantamiseksi mitään vaan päinvastoin näyttävät suhmuroinnillaan kuntalaisille keskisormea, he eivät siten ansaitse kuntalaisten luottamusta - asialle täytyy tehdä jotain.
Professori kommentoi Sysmän hallintomallia
3
445
Vastaukset 3
- hyvin-on-toiminut
Eipä haittaa hoitaako asioita avio-, avo-, tahi sateenkaripari, pääasia että hoidetaan ja kuntatalous on kunnossa. Paskanjauhajat kyllä keksivät aina haukkumisen aihetta päättäjistä, vaikka itsellä ei ole munaa edes ehdolle asettua, saati sitten uskottavuutta niin että vaaleissa valittaisiin.
- SaaraHyökyaalto
Kuntatalous kunnossa ja kunta tapettu...? Miten muuten Sysmän demarit pystyvät työväebpuolueena nukkumaan rauhassa tässä mielettömässä yksityistämisvimmassa?
- Pidänhauskoistapaidoista
Demareiden johtoporukka ollu pihalla kehityksestä jo reilun viis vuotta. Takinkääntäjiä ja ruskeakieliä
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Suomalaisten pinna paloi - Ärsytys iskee uudesta TTK-juontajasta "Eihän tälle voi kun nauraa"
Oliko Veronica Verho hyvä valinta TTK-juontajaksi? Uuden TTK-juontajan henkilöllisyyttä on arvailtu siitä asti, kun Va1092240- 103896
- 66853
- 48825
Mitä tapahtuu?
Mitä tapahtuu Humalojalla? Poliiseja talon ympärillä ja paljon ihmisiä pitkin pihoja???21796Suomi on viittä vaille sodassa Venäjän kanssa...
...syynä tähän on kokoomuslainen presidenttimme Stubb. Hän on ainoa eurooppalaisen maan johtaja, joka kärkkäästi ja taha528737- 67661
Olen vähän epävarma siitä, oletko kiltti
Nainen, ensivaikutelma oli, että olet tosi hyväsydäminen eli siinä mielessä harvinaisuus. Eli et mene virran mukana, etk76650Herkkä, hellä, aurinkoinen, kaunis upea, valonsäde on hän nainen
Ja myös fiksu, älykäs ja luonnonläheinen. Erittäin mielenkiintoinen ja kiltti ihminen. Haluan tuntea hänet, koska kaik23590- 57561