Hei!
Vanha 1994 30hp Yammu rutisee kun heittää pakille. Olen säätänyt käytettävissä olevan säädön loppuun. Potkuri pyrii vapalla eikä rutinoita kuulu, mutta kun yrittää pakittaa, niin menee ensin päälle, mutta kun lisää kierroksia, niin rutisee ja lyö pois päältä. Mikä neuvoksi? Onko perä paska?
Kiitos!
Vanha 1994 30hp Yammu rutisee kun heittää pakille. Olen säätänyt käytettävissä olevan säädön loppuun. Potkuri pyrii vapalla eikä rutinoita kuulu, mutta kun yrittää pakittaa, niin menee ensin päälle, mutta kun lisää kierroksia, niin rutisee ja lyö pois päältä. Mikä neuvoksi? Onko perä paska?
Kiitos!
Vastaukset 38
Vanhimmat
Jos ei säätäminen auta, niin kytkin on voinu kulua paskaks jos on pitkään tehty kuten jotkut sankarit tekee, eli liiasta vauhdista "jarrutetaan" runnomalla pakki päälle.
Mistähän paikasta olet yrittänyt säätää ?
Perä on pa**kana. Kytkin kulahtanut.
Hei!
Yritin säätää moottorista alas menevästä tangosta (rikistä) jossa on pari mutteria tätä varten.
Perämoottorissa ei ole kytkintä #mekaanikotVauhdissa
Pellepalstahan tämä on muutenkin.
No niin, päästään taas vauhtiin?
Mahdatko edes ymmärtää mitä sana "kytkin" tarkoittaa?
Odotamme mielenkiinnolla selvitystäsi aiheesta.
kytkin on mekaanisen laitteen osa, jolla kytketään voimanlähde laitteen muihin osiin. Esim. Autoissa ja kaikissa kaksipyöräisissä missä on manuaali vaihteisto on kytkin. Kytkin on yleensä kuiva tai märkä monilevy kytkin. Nykyään märkälevy kytkin on yleisin. Kyllä minä ymmärrän, tykkään laitella kaikkia polttomoottorilla liikkuvia vempeleitä kuntoon.
Odotan mielenkiinnolla vastausta toiseen vastaukseeni.
"kytkin on mekaanisen laitteen osa, jolla kytketään voimanlähde laitteen muihin osiin"
Olet jyvällä neropatti. Hyvä.
Eli: se osa perämoottorissa, joka kytkee moottorin kampiakselin pyörimisliikkeen välittyväksi potkuriin, on toisin sanoen kytkin! Ilman kytkintä ei potkuri toisin sanoen pyörisi, kun vaihteen laittaa päälle. Vai mitä?
Eikö olekin ihmeellistä?
Neropatti, en tiedä mikä se on suomenkielellä, mutta englanniksi se on dog clutch. Eli ei kytkin! Suorasuomennoksena koira kytkin, mutta epäilen....
Clutch=kytkin. Dog clutch ei ole koira-kytkin, ei, olemme samaa mieltä.
Se on siis kytkin.
Mikä on jankkaamisesi tavoite?
Dog clutch on eri asia kuin clutch eli kytkin.
No ei todellakaan ole!
Juurihan sinä toope itse kirjoitit, että "kytkin on mekaanisen laitteen osa, jolla kytketään voimanlähde laitteen muihin osiin"
Juuri sellainen osahan on tuo "koira-kytkin".
Ymmärrätkö SUOMEA?
Kytkin = laite, joka kytkee jotakin.
Simple as that, asshole!
Ymmärätkö SUOMEA?
Kytkimellä tarkoitetaan ilman erikoistamista kuten juuri sanomalla pelkkä kytkin autoissa ja moottoripyörissä yms. Esiintyvää kytkintä.
https://en.wikipedia.org/wiki/Dog_clutch
Simple as that, asshole!
Joku vastasi AIVAN OIKEIN, MUTTA ET USKO!
"Joo, ei ole kytkintä perämoottoreissa, mutta vaihdelaatikko on, yksi vaihde eteen ja yksi taakse ja vapaa, näin ainakin useammissa. Kun jompikumpi vaihde on kytkettynä, potkuri pyörii, kun ei ole kytkintä käytettävissä, vapaalla ei pyöri. Voisihan perämoottoreissa olla vaikka keskipakokytkin, mutta kun sitä ei tarvita eikä siitä olisi mitään hyötyä, ei sitä valmistajat ole koneisiin laittaneet."
Lueppas tuo "Bäser.fiksu" vaikka fiksusta olet vielä kaukana.
Se on vaihteen kytkin, EI KYTKIN! Sama asia kuin vaihdekeppi, mutta se on vipu! Ymmärätkö kuinka simppeliä!
SE EI SIIS OLE KYTKIN!
Vittu sä olet sairas ja vajaa!
Lopeta jo se autowikin ja muun amispaskan lukeminen ja opettele SUOMEA.
Luuletko tuosta mongerruksesta jonkun ottavan selvää???
Okei, saat vielä yhden mahdollisuuden:
Väität kivenkovaa, ettei englantilaisittain "dog clutch" ole suomeksi kytkin. (kytkin yleisnimityksenä)
Kerro sitten mikä se on, jos ei kytkin???
Itseäsi edellen lainaten: "kytkin on mekaanisen laitteen osa, jolla kytketään voimanlähde laitteen muihin osiin"
Tämän tekee dog clutch, eli se on todellakin sananmukaisesti ja kirjaimellisestikin KYTKIN!
Amen.
Kirjoita googleen "perämoottori kytkin". Miksi google ei anna mitään hakutuloksia asiaan? Sakarakytkin termillä löytää vaikka mitä! Eli siis sakarakytkin on kytkimen alaluokka, eli en nyt ihan kytkimeksi sanoisi. Aikalailla sama asia kumminki.
Tälle palstalle on myös vaihtoehto olemassa. https://moottoriveneily.foorumi.eu/
Tervetuloa mukaan =)
Se tapa millä eri laitteet toisiinsa kytketään ei millään tavalla poista toimenpiteen tekijältä kytkin sanaa.
Perämoottorin kytkinosa on yksinkertainen ns. sakarakytkin joka edestakaisen liikkeen avulla potkuriakselin booreissa liikuteltaessa kytkeytyy joko etummaiseen tai takimmaiseen pystyakselin pyörittämään lautasenmuotoiseen hammaskehään riippuen mihin suuntaan on tarkoitus lähteä.
Kyseessä on siis mekaaninen kytkin jota voi myös ohjata sähköisen releen ( solenoidin ) avulla.
Kiitos vm41.
Sakarakytkin on viisas ja kuvaileva termi tämän tyyppiselle kytkimelle. Nyt muistan tämän termin tulleen joskus ennekin vastaan.
Yhtä kaikki: kytkin se on sakarakytkinkin.
Sakarakytkin on kytkimen alaluokka. Googlaa tai suoraan mene youtubeen "how outboard transmission works". Se sakarakytkin on semmoinen haarukka ja haarukat menevät rattaan loviin kiinni.
Joo, ei ole kytkintä perämoottoreissa, mutta vaihdelaatikko on, yksi vaihde eteen ja yksi taakse ja vapaa, näin ainakin useammissa. Kun jompikumpi vaihde on kytkettynä, potkuri pyörii, kun ei ole kytkintä käytettävissä, vapaalla ei pyöri. Voisihan perämoottoreissa olla vaikka keskipakokytkin, mutta kun sitä ei tarvita eikä siitä olisi mitään hyötyä, ei sitä valmistajat ole koneisiin laittaneet.
Aivan oikein selitetty. Selitäppäs se tälle herra fiksulle nimimerkillä Bäser.viser.
Bäser.baska sai toisen ääliön komppaamaan :)))
Tää oli paras: " kun ei ole kytkintä käytettävissä, vapaalla ei pyöri. "
Eli jos vapaalla pyörii, niin on kytkin käytettävissä?!?!!
Hyvä pojat! Mistä laitoksesta olette vapaalla?
Vapaalla potkuri saattaa pyöriä virtausten mukana.
Kaivoin esiin netistä suomen kielisen määritelmän kytkimelle:
"Kytkin on laite, joka mahdollistaa pyörivään akseliin perustuvan voimansiirron keskeyttämisen."
Eli koska perämoottorissa voidaan vaihteisto kytkeä vapaalle niin että potkuri ei pyöri vaikka moottori on käynnissä on siinä siis kytkin.
Kokonaan eri asia sitten se, että se on tyypiltään aivan erilainen kuin autoissa ja mopoissa, mutta on se kytkin kumminkin.
No niin vastataampa alkuperäiseen kysumykseen.
Eli oliko tuo kaukohallintalaitteen vaihdevaijeri irti koneen puolelta ?
Jos ei niin irroita ja yritä säätää sitten sillä tangolla uudestaan.
Kokeile sitten ilman vaijerin kiinnitystä, jotta meneekö pakki kunnolla päälle/perille
Saattaa olla , että tuo vaijerisäätö ei ole balansissa.
"""""Eli koska perämoottorissa voidaan vaihteisto kytkeä vapaalle niin että potkuri ei pyöri vaikka moottori on käynnissä on siinä siis kytkin."""""
Jaa, no onko autoissa sitten kytkinkeppi lattiassa? Ja mikäs se poljin latiassa on? Ja onko minun autossa 6 vaihteinen kytkin?
Se keppi auton lattiassa on ns. valitsin, jonka avulla valitaan välityssuhde vaihdelaatikosta.
Ennen valintaa olisi suotavaa vapauttaa moottorin tuottama pyörintävoima
jalka KYTKIMEN avulla vaihdelaatikosta.
Toki vaihdelaatikon sisältä löytyy myös kytkin joka kytkee erikokoiset vaihdevälitykset toisiinsa.
Näin ollen kytkimiä löytyy aina sieltä, missä niitä vähiten luulisi olevan.
Minullapa ei ole kytkinpoljinta lattiassa
Ompi kytkinkeppi , jota liikuttamalla auto kulkee
eteenpäin, taaksepäin, vapaa
Kytkinkepin liikuttelu ei autoasi juuri liikkeelle saa.
Tarvitaan moottorista pyörintäliike joka turpiinikytkintä avuksi käyttäen saa auton liikkeelle.
Keppi konsolissasi on vain käyttövipu siirtokytkimelle laattikkoosi.
Kyllä tuo auto sen kytkinkepin liikuttelun vaatii
Ei kulje muuten
Ei starttaa jos kepakko osoittaa eteenpäinmenoa
Ei starttaa jos kepakko osoittaa taaksepäinmenoa
Vaihdevaijerin moottorinpäässä mutterit joilla säädetään
Tästä linkistä löydätte kuvan perämoottorin alavaihteiston potkuriakselissa olevasta kytkimestä: http://moottoriveneily.foorumi.eu/download/file.php?id=324&mode=view
Hienoa, että rekisteröit käyttäjän! Heihei feikki argonille!
Kun sakarakytkimen kulmat kuluu riittävän pyöreäksi ei se enää pidä kun pitäisi välittää voimaa. Jos säädät sen että pitää, niin vapaata ei löydy tai eteenpäin ei pidä.
Kytkinkappaleen ja siihen vastaavan hammaspyörän kulmat kuluu kun vaihdetta siirretään päälle siten, että kulmat ei tartu heti vaan kuuluu narahdus. Peräöljyn magneettitulpasta löytyy öljynvaihdossa teräsmurusia.
Jostain syystä tämä kuluma oman kokemukseni mukaan tapahtuu useimmin pakkipuolelta. Koneissakin on eroja. Kaukarin vaijerin liike kannattaa pitää herkkänä voitelulla ja lopulta paljon on kuskista kiinni.
Kun käyttää koneen merkkikohtaisia laitteita, ei kytkennöissä ongelmia juuri esiinny.
Tarvikeosien sopivuus ei aina ole varmaa ilman pientä "sävellystä".
Sisävaijerin liikkeen pituus on ratkaiseva tekijä toimivuudelle, joten valitsimen, sekä kaapelin oikeillisuus on huomioitava asennusvaiheessa.
Sempä vuoksi tarvike kaukolaitteissa on yleensä useampi kiinnityskohta sisäkaapelille juuri liikkeen pituutta silmälläpitäen.
Jos nyt oikeaoppisesti ajatellaan, ei perämoottorissa ole vaihdelaatikkoa sanan täydellisessä merkityksessä, vaan ns. kulmavaihde suunnanvaihtajalla.
Joku ehdotti sitä haarukkaa sakarakytkimeksi ?
Sen haarukan avullahan juuri liikutellaan sitä ihmeellistä sakarakytkintä edestakaisin menosuuntaa ajatellen, milläs muuten ?
Tämä kulmavaihdin on kytkimien yksinkertaisin malli toimivuudeltaan, koska välitys-suhde on kiinteä ennalta määritelty ilman mahdollisuutta vaihdella välitystä ajon aikana,
sitä paitsi tila, missä vaihdin sijaitsee asettaa koolle rajoituksen sujuvuutta ajatellen.