Moi kaikki palstan trans-ihmiset! Olen kokenut sellaisia asioita, että voin jos en kokonaan niin ainakin osittain asettautua asemaanne. Minulle on siis cis-mieheksi tapahtunut hyvin kummia asioita (en keksi tapauksia) jossa minua on siis tarkoituksellisesti kiusattu joukolla pitämällä minua trans-naisena tai transvestiittina tai mitä lie niiden kierojen ihmisten päässä on ikinään liikkunut. Sen lisäksi minut nähtiin likaisena lutkana/huorana sellaisena ja miehillä oli ainakin kiilto silmissä ahdistellessaan minua. En jäänyt rauhaan virkaatekeviltäkään kun psykiatrisella osastolla mieshoitaja pakoitti minun pukemaan päälle sairaalan naisten vaatteet. Minusta tuntui sinä pitkänä ajanjaksona, eli useita vuosia, että minulta riistettiin ihmisarvo täydellisesti, kohdeltiin sadistisesti yhteisöllisesti "alistamalla" sukupuoleen johon en ole koskaan kokenut kuuluvani. Tästä kohtelusta minulle aiheutui jopa jonkin tyypin dysforioita eli oli sellainen ahdistavan tätimäinen olo ja ihankuin minun olisi pakko noudattaa naisten käytössääntöjä , mielenterveys meni ja välillä tuntui kuin kehoni olisi marionetti jollekkin saatanalliselle voimalle jota vastaan en voi taistella ilman ahdistavia rangaistuksia (kuolemakokemus, hyperventilaatio, häviäminen pois olemasta).
Olen kuitenkin nyt toipunut tuosta tilasta, enkä haluaisi koskaan kenenkään ihmisen kärsivän tuollaisesta yhteisöväkivallasta, etenkin kun transihmiset joutuu kokemaan samaa. Sukupuoli pitäisi ehdottomasti olla ilmoitusasia ja ilmoituksen jälkeen väärä sukupuolinen kohtelu olisi laskettava väkivallan teoksi tai joku muu lievempi lakipykälä, josta saisi ainakin sakot.
Sympatiaa ja empatiaa cis-mieheltä joka on käynyt läpi helvetin. :)
Empatiaa cis-mieheltä :)
KylmäKohtalo
1
190
Vastaukset
Hetkinen... mistä on kyse?
Ketjusta on poistettu 11 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1381309
Kauhavan häiriköijistä
Juttua Iltalehdessä. Pakko sanoa että noi nuoret on kyllä ihan pimeitä. Putkin peltoja jupksevat kiusaamaan kun ei tietä38859Haluan sinut, kuuletko minua.
Haluan sinut. Toivon, että voisimme olla yhdessä. Mietin pystynkö täyttämään toiveesi, olemaan arvoisesi. Voisitko saad29607Tehdäänkö tänään toiveista totta?
Poikkea tänä illasta siinä lähellä ja annetaan silmien puhua ja sen jälkeen puhu sinä lopulta mitä ajattelet..46597- 14580
Miksi Lapset kiusaa yöllä
Miksi Lapset kiusaa yöllä ihmisiä? Miksi vanhemmat antaa tämän tapahtua? Eikö ne huomaa ettei lapset ole kotona vai eivä26548Ajatteletko ollenkaan minua
Naiselle, jonka kanssa vahva tunne yhteydestä. Jota kipeästi kaipaan, mutta jota ei juuri näe. Onko siitä jo kolme vuott30536- 24521
Viimeinen lankafest
Käykää viimeisessä lanka festissä. Ensivuonna sitä ei enää ole. Rahat on loppu. Harmi .16492Sama ransetti taas!
Keikkui tällä kertaa Honkavaaran tien varressa muutaman sadan metrin päässä Louhenkoskelta.. Otin rekisterin ylös ja ver17483