Kuinka tappava ilman aseenkantolupaa hankittava ilmakivääri on, jos vaikka päähän ampuu? En siis ole vahingoittamassa ketään ulkopuolista.
Ilmakivääreistä
12
675
Vastaukset
- imppu
Lähietäisyydeltä piipunsuulla erittäin vaarallinen.
- Mata-faka
Paljon on kiinni impukasta. Tässä asiassa hinta korreloi aika pitkälle tehojen kanssa.
Esim. Teräasekeskuksen myymä Walther Dominator antaa 40J energiat sopivalla paukulla piipunsuulta, ja netistä löytyy videoita missä noita viritetään aina 80J asti kaasuporttia avartamalla. Tällöin tosin säiliötä joutuu täyttämään useammin, mutta tämä ehkä ei sinun tapauksessasi (suunnittelemasi käyttötarkoitus) aiheuta ongelmia...
...ja sitten ihan vakavasti, älä ammu itseäsi ilmakolla, siis minkäänlaisella!
Viritettynäkin piipunsuuenergiat on kuitenkin niin vaatimattomia, että todennäköisesti jäät henkiin, vaikeasti vammautuneena tosin :-| - Pollo1212
@Nothing_to_lose:
Kaikki ok?
Täysissä sielun ja ruumiin voimissa??
- victor.ernst
Ei millään asella saa edes ajatella tällaista,vaikka olis muovikuulapyssy. Ase on tehty tappamiseen tai toisen vakavaan vahingoittamiseen.Huonolla tuurilla, oksanhaarukka ja polkupyöränkumi-ritsa,
tapat kaveris,tai itses.Onko nyt kyseessä joku jackass kaveripila.ÄLÄ edes kokeile.Voisin kyllä kertoa näistä nopeuksista,kalibereista,iskuvoimista ja varoetäisyyksistä,vaan en kerro.Koppaa
ensin vasaralla otsaas ja mieti sitten. - ladycruella
aattelit sitte losauttaa ittes? lopeta. mun veljen kaveri kokeili sitä,kitu kolme päivää.ja tää on tosi juttu.
- Lobotomiako
Pelkkä reikä ei ole tappava vaan isäksi tarvitaanelintoimintojen lamauttaminen. Päästä voi työntää vaikka sukkapuikon läpi eikä siitä välttämättä edes seuraa kovinkaan pahaa vammautumista. Lobotomiahan tehdään metallipuikolla , jolla sotketaan etulohkon hermoyhteydet.
- JaanusVonTrollenberger
...niin meinaat että kunhan reikä ei ole sukkapuikon halkaisijaa isompi, voi ihan hyvin ampua itseään päähän?
- reikäpäässäkö
JaanusVonTrollenberger kirjoitti:
...niin meinaat että kunhan reikä ei ole sukkapuikon halkaisijaa isompi, voi ihan hyvin ampua itseään päähän?
Meinaan, että esim. 9mm luodinkin voi ampua pään läpi, jos se ei vahingoita mitään elintärkeää ja jäädä vielä henkiin. Päähän ampuminen ei välttämättä tapa ja sitten kärsiikin loppuelämänsä eri asteisesta vammautumisesta.
- Mata-faka
reikäpäässäkö kirjoitti:
Meinaan, että esim. 9mm luodinkin voi ampua pään läpi, jos se ei vahingoita mitään elintärkeää ja jäädä vielä henkiin. Päähän ampuminen ei välttämättä tapa ja sitten kärsiikin loppuelämänsä eri asteisesta vammautumisesta.
Ok, tää oli uusi tieto mulle.
Oon aina luullu että jos 9 millisellä kajauttaa kuuppaan niin se on hyvää yötä saman tien ja lopullisesti.
Mistä lie mulle moinen harhaluulo syntynyt, oon varmaan katsellut liikaa Hollywood leffoja...
On se hyvä että täältä saa luotettavampaa tietoa asioista, kiitos! - docdoc
Mata-faka kirjoitti:
Ok, tää oli uusi tieto mulle.
Oon aina luullu että jos 9 millisellä kajauttaa kuuppaan niin se on hyvää yötä saman tien ja lopullisesti.
Mistä lie mulle moinen harhaluulo syntynyt, oon varmaan katsellut liikaa Hollywood leffoja...
On se hyvä että täältä saa luotettavampaa tietoa asioista, kiitos!Kannattaa hieman tutustua ifmisen fysiologiaan. Aivorunko ja muutama isompi verisuoni ovat elintärkeitä. Muu osa liittyy enemmän tietoisuuteen, näköön ja kehon hallintaan.
- Hatsanmies
Hatsanilta löytyy 6,35 millinen Hercules. Lähtönopeus valmistaja ilmoittamana 365 m/s ja kuulia löytyy yli 2 grammaisia.
Teoriassa jos tuollaisella suuhun itseään ampuisi, niin kyllä siinä valot sammuisi lopullisesti. Kuula takaraivosta ulos ja ilmanpaine tuhoaisi keuhkot.
Kyseisen lutkun kuula menee 3 millin alumiinilevystä läpi 25 metrin päästä. Piti laittaa tuplalevyt takasuojaksi, eikä nekään yhdessä montaa laukausta kestä. - noinhanse
saman valmistajan 4.5 mm 380m/s.. normi luoiti hajoaa lähtiessään, painavimmilla kuteilla, t, tupsuluodilla, laaki ja vainaa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1564177
- 93098
Kehutaan vaihteeksi Perussuomalaisia
Perussuomalaiset ovat olleet melkoisen lokakampanjoinnin kohteena, vaikka ovat saaneet paljon hyvää aikaiseksi. Nyt on1332682- 252278
SDP ylivoimainen ykkönen
En ole koskaan viitsinyt käydä äänestämässä, mutta nyt SDP:n etumatka on niin kutkuttava, että pakkohan se on vaivautua.472154Tiesitkö? Johannes Brotheruksen ex-isäpuoli on kuin onkin Mikko Kuustonen - Tästä on kyse!
Tiesitkö? Ja hehän on kuin kaksi marjaa... Johannes Brotherus on KUUMAA-yhtyeen jäsen ja tänä syksynä mukana Vain elämää191788Roiskeläpät takaisin niin alkaa lasit kestämään
"Tuulilaseja hajottava talvi-ilmiö on ehkä ratkennut" Tämän päivän autoissa kun on esimerkiksi vanhempaa autokalustoa s381686Mitä tapahtuu?
Mitä säpäkän risteyksessä on tapahtunut kun poliiseja, ambulansseja ja kopteri paikalla?301674Polttomoottoriauto on köyhän merkki
Kun ei ole varaa ostaa sähköautoa, niin joutuu köyhän autoa käyttämään.581266Murtautuminen uimahalliin
17.10. yöllä Kiuruveden uimahalliin murtauduttiin yläkerran oven ikkunasta. Onko kellään havaintoja tapauksesta?341131