Oon 11-vuotias tyttö ja oon jo pitkään kärsinyt ikäkriisistä. Tiedän, että tää kuulostaa vähän tyhmältä ja naurettavalta yms. Koska oon näin nuori, mutta on tullu monta kertaa ihan itkukohtauksiakin.
Oon aika kehittynyt ikäisekseni, kun menkatkin on jo alkanut, joten voi olla murrosikään liittyvää, mut tää on silti ihan hirveetä. Mietin vaan, et mitä ihmettä teen sit kuuskymppisenä, kun mun ikäkriisillä on aihe...
Oon kans miettiny, et mitä sitten kun menetän isovanhemmat, kun kaikki jäljellä olevat (3) on jo seittemänkymppisiä.
Mun ainut ongelma ei oo ikäkriisi, vaan myös koko. Nimittäin oon huomannut, että kasvaessa vatsa on alkanut kasvaa jonkin verran. Vedän koulussakin vatsaa sisään ja oon alkanut laihduttaa.
Sit mulla on vielä nää rinnat, jotka on huomattavasti muihin ikäisiini verrattuna aika isot. Niistä on huomauteltu ja kyselty niin paljon, että tuntuu kun pää räjähtäis.
Mulla ei oo koulussakaan tiettyä kaveriporukkaa jossa olisin, mut nykyään oon yleensä kahen tytön kanssa, mut molemmat luistelee ahkerasti ja tekee välkillä temppuja, niin alan vähän kyllästyä...
Mulla on itkukohtaus käynnissä tällä hetkellä, ja nenäliinatkin on lopussa. Kellokin tulee jo 12 :c
Olisin hyvin kiitollinen, jos jollain olis pieniäkin vinkkejä edes johonkin ongelmaan.
Ikäkriisi jo näin nuorena...
2
150
Vastaukset
Katso Euroviisuja ja mene sitten nukkumaan.
- Sos
Sua vois helpottaa jos puhuisit tästä vaikka vanhemmalle tai ihan koulussa terkalle/kuraattorille. Osaisit sillon ehkä ymmärtää paremmin miksi ikääntyminen ja kehittyminen aiheuttaa sulle tälläsiä huolia.
Itse veikkaisin että sun huolet johtuu varmaankin tuosta että olet aikaisin kehittynyt, kuten sanoit. Vaikkakin 11v on jo ihan normaali ikä tytölle aloittaa murrosikä, niin onhan se totta että siinä iässä varmasti samanikäiset ja vanhemmatkin voivat asiasta huomautella. Muista että sun ei tarvitse kuunnella kenenkään huomautuksia tai sanomisia. Kavereiden kanssa on hyvä puhua tälläistä asioista, mutta sun ei tarvitse sietää mikään mikä saa sun olon epämukavaksi.
Koska olet vielä noin nuori, on ihan normaalia tuntea pelkoa esim vanhenemisesta, kuolemasta ja läheisten kuolemasta. Muistan että itsellänikin oli samanikäisenä samanlaisia murheita. Se helpottaisi varmasti tosi paljon että juttelisit vanhemmalle tai jollekin :)
Ja voin kertoa, että itse 11vuotiaana halusin epätoivoisesti jo aloittaa murrosiän ja saada rinnat ja kasvaa naiseksi. Mutta meistä jokainen kehittyy omalla tavalla, ja sun pitää olla ylpeä siitä että olet juuri sellainen kun olet. Se on se hieno asia mitä sitten iän myötä oppii! Toivottavasti pääset purkamaan huolia jollekin
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
IL - Patteriauto syttyi parkkihallissa Tampereella - 50 autoa LUNASTUKSEEN!
"Palon aikaan parkkihallissa oli 90 autoa, joista noin 50 tuhoutui palossa korjauskelvottomiksi. Lisäksi palo vaurioitti24745349Kristillisistä Siionisteista asiallista tietoa Hesarissa.
KD ja Persut ovat kaiken takana avoimesti!3111240Persut JYTKYTTÄÄ ylös, ohi kepun! +2,1 %
Persut palasi kolmen suurimman joukkoon ja on matkalla kohti kevään 2027 eduskuntavaalivoittoa. Sosialistit ovat syöksy20710873Sanna Marin saa ylistystä Hillary Clintonilta
Jos joku ei tiedä kuka tämä rouva Hillary Clinton on, niin kerrottakoon "fun fact", eli hän on se keneltä Donald Trump369711Ja jälleen uusi latauksessa olleen sähköauton palo! Nyt Keravan Prisman parkkihallissa.
IS 3.10.2025 Latauksessa ollut sähköauto syttyi yöllä tuleen Keravan Prisman parkkihallissa, Keski-Uudenmaan pelastusla858528Gallup, PS:lle JÄRISYTTÄVÄ nousu, SDP suurin laskija
https://yle.fi/a/74-20186114 PS kovaa vauhtia nousemassa ennen 2027 vaaleja suurimmaksi puolueeksi. Nyt mennään jo etua2236511Pirjo sanoi Esalle
Painu sinä Esa hevonvittuun... johon Esa? Laittakaapa ehdotuksia. # ==================== # APUFUNKTIO: satunnainen kok03210Jos mä joisin
Itteni känniin nyt, voi olla että mä tunnustaisin sulle kuinka ihastunut oon ollu suhun viimeiset 2 vuotta. Eikä mua pys302229- 371629
Koulu-uhkaus.
Meinaatteko päästää lapsenne kouluun, niin kauan kun tämä uhkaaja siellä myös on? Tekijä on kaikilla tiedossa.261510