Jorma katseli netistä Georgiannan julkaisuja. Esim. tällaista: https://issuu.com/georgianna/docs/gpwphotostories
Mutta miten tähän seuraavaan julkaisuun, sivuille 16-17, oli tehty pehmytpiirtoa?
https://issuu.com/georgianna/docs/southcarolinagardens
Oliko
a) kuvatessa käytetty suttutsuumia?
b) etulinssiin vedetty vaseliinia?
c) tarkennettu liian lähelle, jotta tausta tulee epäteräväksi?
d) kameralla käytetty jotain efektiä?
e) kuva käsitelty jälkikäteen pehmytpiirtoiseksi?
f) käytetty pehmytpiirtosuodinta etulinssin edessä?
g) hönkäisty vesihöyryä etulinssiin ennen kuvan ottamista?
h) vedetty sideharsoa, tai muuta vaaleaa, ohutta kangasta kameran eteen?
i) jotain muuta konstia, tai mitä näitä voi olla?
Voiko asian päätellä kuvasta jälkikäteen?
Pikku-Jorman kuvauspulma 3
5
239
Vastaukset
- kuuuukkeli
Minusta kysymys on objektiivin terävyysalueesta ja vastavalo ehkä aiheuttaa lisähuntua.
- Tsuumikosh
Erinomainen havainto, tai muistutus, että vastavalo voi aiheuttaa ns. korkovaloa, vai miksikä sitä nimitetään. Ei sädekehää, mutta ilmiön, kuin valo kimaltelisi kohteen ääriviivoilla. Ehkä tarpeellinen tummasta taustasta erottamiseen joskus.
- veikkaan
Veikkaan että lähelle kukkapuskaan tarkennuksen lisäksi vedetty Lightroomissa Clarity-säätöä miinukselle, tai vastaavaa säätöä jossain muussa ohjelmassa. EXIF tiedoistahan jotain voisi päätellä, esim. millä polttovälillä, aukolla yms. kuvattu, mutta noissa kuvissa ei taida niitä tietoja olla tarjolla.
- ValokuvaVerstas
Aika normaalia fotosoppausta: clarityä hieman miinukselle, sitten pystyellipsi valinta kuvan keskialueelle, sopiva feather pehmentämään rajaa, sitten vaikkapa gaussian blur kuvan reuna-alueille. Aikaa menee 10-15 sekuntia. Nämä toimet siis kuvan normaalin vaaleus/tummuussäädön jälkeen. Aivan peruskauraa.
- Tsuumikosh
Olisiko mahdollista, että kuva on otettu erittäin valovoimaisella objektiivilla, ja syvyysterävyyden aluetta on osunut hiukan kukkien kohdalle, kuvan oikeaan puoliskoon? Tässä selitysmallissa ihmetyttää, voisiko normaalipolttovälillä saada terävyysalueen noin lyhyeksi. Suurella kennolla saisi? Voiko päätellä näin pitkälle?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kunpa minä tietäisin
Olisipa minulla tietoa, siitä oletko sinä nainen kiinnostunut minusta, miehestä joka tätäkirjoittaa, vai olenko minä aiv262476- 1142106
- 1221769
Syitä välttelyyn
En ennen ole kokenut tällaista. Miksi vältellään jos on ihastunut vai onko se aina merkki siitä ettei kiinnosta?861705Yksi päävastuullinen heitti lusikan nurkkaan.
Toivottavasti omaisuuden hukkaamiskielto tulee välittömästi.91527Purrasta tehty huoli-ilmoitus
Näin lehti kertoo https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/0f1cfaf0-d4e4-4a97-9568-c27b3199b0161271086Miksi kaivattunne
ei pystynyt koskaan kertomaan tunteistaan? Teitkö oikean valinnan kun lähdit etääntymään? Kuinka kauan olisi pitänyt odo901075Pelottaa kohdata hänet
En tiedä jaksanko tai kykenenkö. Tuntuu jättimäiselle vuorelle kiipeämiseltä. Pitäisikö luovuttaa. Pitäisi. En jaksa nyt88995Olisin halunnu vaan tutustua
Ja kevyttä olemista... Mutta ei sitten. Ehkä mies säikähti, että haluan heti kaiken. 😅 Kävisi ihan sellainen kevyt meno35967Tiedätkö ketään toista jolla on sama kaivattu
Eli joka ikävöisi samaa henkilöä tällä palstalla? Tai muualla? Tiedätkö miten kaivattu suhtautuu tähän toiseen verrattu15959