ympäristökatastrofi, Bang Saray ranta on täysin tuhoutunut ja kaikki merielämistö on kuollut valtavalla alueelta, ranta muutamien kymmenien kilsojen päässä pattayalta.
Pattayan lähellä erittäin vakava
63NumBall
20379
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 20
Vanhimmat
Pattayalla tapahtuu, aina
Tulvavesien mukana lurahtanut öljyä rantaveteen ja puhdistustyöt ovat käynnissä. Merieläimistö on housussasi täysin tuhoutunut. Ei rantavesissä ole mitään merieläimistöä. Vuorovedet vie eläimistöt mennessään. Pari viikkoa ja ranta on entisellään.
PS: Lerppatero. Olet sanonut että Jomtienkaan ei kuulu Pattayaan niin miten tuo Bang Saray nyt kuuluu Pattayaan tässä tapauksessa?
Voisi vuorovesi viedä sinutkin koska kuulut savolaiseen eläimistöön.
Resuperse olet taas tapasi mukaan totaali väärässä, tuo asia on ollut täällä thai tv 36 kanavan yksi isommista uutisista, koska tuo kriisi uhkaa lähirantoja, jopa pattayaa... joskin se voi todennäköisesti vaan parantaa paskanhajuista pattayan rantaa, onhan tuo vain todennäköisesti öljyä... mutta yhdessä asiassa olet täysin oikeassa pattayalla ei ole rantavesissä ole mitään merieläimistöä
https://www.dailynews.co.th/regional/643461
https://www.thaivisa.com/forum/topic/1038208-beaches-in-crisis-bang-saray-a-black-stinking-mess-all-marine-life-dead/
Hua Hinissä rantavesissä sitä elämää oli vuosikymmeniä sitten, mutta ei enää, lukuisten katastrofien seurauksena rannat näyttävät nykyisin tältä:
https://bit.ly/2IHc3AJ
Ja resu jos olisit käynyt terveellä rannalla, tietäisit että siellä on paljon merieläimistöä, jopa 20 cm syvyydessä on paljon pieniä kaloja, rannalla on pieniä krapuja jotka kaivautuvat hiekkaan kun maa vähänkään tärähtää, ohi kävellessä, nämä kravut ovat pienen pieniä, alle 1 cm, mutta heittävät hiekkaa ulos sellaisia läjiä, joita resut luulevat olevan hevosen paska läjiä, näitä ei tietenkään löydy pattayalta eikä edes pattayan lähirannoilta, mutta paskapaperia, roskia ja muuta ihmispohjaista biojätettä riittää.
Resuperse näiden vuosien aikana noita kalakuolemia on ollut kolme kertaa, johtuu siitä että sateenjälkeen merestä on happi loppunut joka ajaa kalat rannalle kuolemaan, pattayalle sateiden mukana tulee paskapaperia ja muuta ihmisperäistä saastaa...
Tietäsit jos olisit käynyt täällä... tai edes Thaimaassa.
Google matkaaja oi moista tiedä, reppana.
Kauheaa mitä Hua Hinissä aina rannoilla tapahtuu. Uskaltaako joku sinne vielä matkustaa?
Me kävimme vuosi sitten ja saimme tarpeeksi rannasta, hevoset kusivat ja paskoivat ympäriinsä, öljyntuoksu olivahvana, liekö haudanneet rantahiekkaan thaityyliin öljykatastrofin jäljet? Kiskurihinnat rannalla ja vielä yrittivät niistäkin jymäyttää ylimääräistä, onneksi näytin hinnastosta oikean hinnan, niin thaikieltä motkottaen taipuivat alentamaan 500b jo muutenkin ylikallista hintaa.
Lerpan happi loppui jo aikoja sitten. Pattayalla ei ongelmia.
Tässä lääkäreiden antama diagnoosini.
Dissosiatiivinen identiteettihäiriönsä (engl. dissociative identity disorder, DID, "monipersoonahäiriö" tai "sivupersoonahäiriö") on dissosiaatiohäiriöistä monimutkaisin eikä enää ole lukuisien lääkärien kertoman mukaan hallinnassa ja parannettavissa.
Tämä häiriö ilmenee voimakkaimmin nähdessäni Hua Hinissä kaikken negatiivisena ja Pattayan ruusunpunaisena ilman rottia ja rannan saastaisuutta.
Se on fiksu lähtökohta elämään tuo rehellisyys. Sinunlaistasi paskanjauhajaa ei haluta mihinkään ja siksi olet yksinäinen ja köyhä pikku paskiainen. Valehtelemalla sisällön rakentaminen elämään on säälittävyyden huippu.
Jos sinä puhut paskaa Pattayasta ja sen turisteista, niin tulet saamaan aina ja kaikilta tismalleen samanlaista palatetta. Kaikki pitävät sinua typeränä trollina, ja sellainen sinä olet. Typerä trolli. Koetat vielä kääntää velat saataviksi ja syytät toisia siitä mitä itse teet.
Joku sen jo sanoi aiemmin, mutta en ole minäkään eläissäni nähnyt yhtä sekopäistä tuhertelijaa kuin sinä. Eikö ne oikeasti tepsi ne skitsolääkkeet vai mistä on kyse?
Sivullisena annan muistutuksen Sinulle 42.
Trollisi on esittänyt tapaamista.
Sinä olet luvannut hänelle euroja ja jopa polvillasi pyytää anteeksi.
Trollisi on tavattavissa vaan sinä et tapaa.
Katos pojua......avautui taas.
Todella joo tuo rehellisyys on fiksu lähtökohta jonka johdosta et liene unohtanut rehellisyyttä, että olet ystäväsi varakkaan ja sanojensa mittaisen lenkkariSavolaisen ja kahden muun kanssa kukin teistä luvanneen 5 kilodonaa ja olet esittänyt missä tahansa, koska tahansa, millä säännöin tahansa ja millä vedolla tahansa.
Se onkin kuten tuo 2010Lerp42Laif kirjoittaa totuudesta, varsin osuva sinun totuuskäsitykseesi.
Ensi viikolla olen Hesassa, nyt Mikkelin saarilla jotka ei ole Mikkelissä ja voit googlata jos kiinnostaa, täällä saaria 365 ja yksi minun, jossa 100 vuotta vanha museosuojeltu kalastajapirtti.
Kalliosaari noin jalkapallokentän kokoinen, ei arvokas koska sitä ei kukaan ostaisi ja museosuojelusopimukseni edellyttää yhtä sun toista.
Pistänet viestiä mikäli olet sanojesi mittainen mies ja nappulat plakkarissa, niin juodaan kupposet kuumaa ja saat samalla nähdä, jopa tutustua Thaimaan kauneimpaan hampulekuriin.
Ne sinun hesajuttusi on jo kuultu. Mutta Chiang Mai, Pattaya eikä Phuket kelpaa tapaamispaikaksi. Siinä onkin sitten jo kaikki tarvittava tieto sinun "thaimaalaisuudestasi", kiitos. Älä jaksa enää jauhaa tuota samaa jargonia.
Missä tahansa.......... älä kirjoita jos olet rahaton ja munaton POJU.
Lerppa, lerppa, muistahan kuka munaton on. Lerpaksi kutsuvat, pidä mielessäsi tarkkaan totuus.
Pattayalla ympäristöongelmat on päivittäisiä.
Mitä sillä on merkitystä mihinkään. Suomen maatalous ja Leningradin jätevedet ovat pilanneet Suomenlahden vedet. Silti stadissa asutaan aivan tyytyväisenä. Muslimi-invaasio on ainoa asia, joka helsinkiläisiä huolettaa.
Kyllä lähiympäsistön asiat huolestuttavat myös hesalaisia, Hiekkaharjun kuuluisasta lerpasta, ilman pilaajana ja rottaburgereita kauppaavana ovat huolestuneet kaikki lähikaupungit ja kunnat, jopa Kauniaisissakin on lerpan saattamiseksi avohoidosta suljetulle on adressi kiertämässä.
pattayalla ja palstalla tapahtuu joka päivä eikä niin positiivista.