Eniten tuettu

paavoonjämpti

Arhimäki totesi hauskasti kysyessään Jari Lepältä, että miksi tästä 'eniten tuetusta' ei saisi Suomi tai EU leikata. Kainuun isännillä ei moellakaan ole enää sukua jatkamaan rahastusta.

11

247

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Arhinmäki-hauskasti

      ”Välikysymys suomalaisen maatalouden kriisistä.

      Miten hallitus aikoo jatkossa helpottaa kriisiin ajautuneiden maatalousyrittäjien ahdin- koa ja nopeuttaa viivästyneiden maataloustukien maksua sekä parantaa maatalousyrittä- jien mahdollisuuksia saada sopeutumislainoitusta,

      mitä hallitus aikoo tehdä purkaakseen tarpeetonta byrokratiaa, mihin toimenpiteisiin hallitus aikoo ryhtyä parantaakseen tuottajien asemaa elintarvike- ketjussa, alentaakseen maatalouden tuotantokustannuksia ja nostaakseen tuottajahintoja,
      mihin toimiin hallitus aikoo ryhtyä lisätäkseen maataloustuotteiden vientimahdollisuuksia ja
      millä keinoin hallitus aikoo edistää kestävää ruuantuotantoa ja eläinten hyvinvointia?”

      https://www.eduskunta.fi/FI/vaski/Kysymys/Documents/VK_3 2016.pdf


      Eräs välikysymyksen allekirjoittajista on Paavo Arhinmäki.

    • Niinpäniin

      ”Vasemmistoliiton puheenjohtaja Paavo Arhinmäki korostaa puolueensa kantavan huolta myös maaseudusta ja sen työpaikoista.

      ”Yhdessä keskustan kanssa vasemmistoliitto on ollut se puolue, joka on voimakkaimmin puolustanut aluepolitiikkaa”, vasemmistoliiton puheenjohtaja Paavo Arhinmäki sanoo.

      Esimerkiksi Arhinmäki ottaa liikenneinvestoinnit. Maaseudun alemman tieverkoston ja metsäteiden kunnossapito on hänen mukaansa paras keino turvata metsäteollisuuden puunsaanti.”

      http://www.maaseuduntulevaisuus.fi/tunteeko-paavo-arhinmäki-kolhoosin-katso-mt-n-puheenjohtajatentti-1.97147

    • KommariKupparit

      Kansainvälisen kommunismin SKP:n poliittinen peitejärjestö oli SKDL.

      Suurmaanomistajien MTK:n poliittinen peitejätjestö on kepu.

      SKP lakkautti itsensä neukkulan romahdettua, mutta agraarikommunistien MTK-kepu jatkaa suomalaisten veronmaksajien, kuluttajien ja luonnon kuppaamista.o

      • pentti.alpree

        Toisiaan kai ne tuki. Tennilähän myönsi töllössä, että 'SDP on isojen kaupunkien puolue'.


    • Kansanvalta

      Eikös ne päätökset tehdä siellä eduskunnassa, näin olen käsittänyt.

      Tietääkseni viljelijöitä on suomen landasta noin 3%.

      Jos kansanedustajamme antavat tuollaisen määrän määräillä, siitähän voi syyttää ainoastaan heidän tyhmyyttään.

    • Veikko48

      Taas väärin nimimerkki ”KommaritKupparit”

      ”Maa- ja metsätaloustuottajain Keskusliitto MTK r.y. (lyhyesti MTK on maanviljelijöiden, metsänomistajien ja maaseutuyrittäjien etujärjestö. MTK:n tehtävänä on edistää maaseudun yrittäjien asemaa sekä maaseudun luonnonvarojen kestävää käyttöä.
      Suomen maanviljelijöiden vapaa, valtiosta ja puolueista riippumaton talouspoliittinen järjestö.”

      MTK ei ole minkään ryhmittimän peitejärjestö vaan maanviljelijöiden, metsänomistajien ja maaseutuyrittäjien epäpoliittinen etujärjestö, siis tavallaan ammattiyhdistys jonka tehtävänä on jäseniensä etujen ajaminen.

      Jos olet sitä mieltä että päättäjämme ovat tehneet sellaisia päätöksiä joista sinä et pidä, sille ei voi mitään koska suomi on demokraattinen maa ja päätökset ovat kansan valitsemien kansanedustajien tekemiä.

      Myöskään SKPtä ei ole lakkautettu.

      https://www.skp.fi/

      • MTKKULUTTAJANASIALLA

        MÄÄRITÄPPÄ UUDELLEEN MIKÄ ON MTK ASEMA MAATALOUDESSA ??????????????

        MTK MARTTILA HALUAA ISOT TILAT JA ON PUOLUEELLINEN OLLUT ESIM "VALION VESIRAJAAN AMPUMISESSA"

        TÄMÄ " ETUJÄRJESTÖ " ON KANTANUT JO SELKÄ VÄÄRÄLLÄÄN TORJUNTAVOITTOJA JOISSA EI OLE TORJUTTU MITÄÄN VAIN MENETETTY

        AJATELLAAMPA SVEITSIÄ JOSSA MAIDONTUOTTAJA SAA MAIDOSTA 90 SENTTIÄ LITRA
        HAASTATELLUN PAIKALLISEN MAIDONTUOTTAJAN MUKAAN

        VERTAILUNVUOKSI VALIO MAKSAA 34 SENTTIÄ LITRA

        KYSYMYSKUULUUKIN ;

        ONKO M T K VERRANNUT SUOMEN MAATALOUTTA MUIDEN EU MAIDEN TAI MUIDEN EU:N ULKOPUOLISTEN MAIDEN TUOTANTOON JA VAATINUT JATKUVALLA JULKISELLA
        KESKUSTELULLA PAREMPAA HINTAA SUOMESSA

        EI

        MIKSI EI

        KOSKA PAREMPI HINTA OLISI PALUUTA PIENIIN TILOIHIN NÄIN MTK PUHEENJOHTAJA ON KERTONUT PUHELIMESSA MINULLE

        TOKI SAMALLA HUONOLLA HINNALLA KAATUU MUUTAMA EPÄTERVE SUUR-TILA
        MUTTA SE VAHVISTAA VAIN JATKAVIEN ASEMAA

        NÄIN ETUJA AJAA MTK


    • jjhägderevejeeno

      Enpä lupttais vasureihin. Aikoinaan lestadiolaisista kepuisännistä iso osa äänesti SKDL:ää.

      • Mitä-logiikkaa

        Kepuisäntä, eli siis keskustapuoluetta kannattava isäntä äänestää SKDLlää.

        Olisikohan nyt mennyt kirjoittajalta punaiset ja keltaiset pillerit sekaisin.


      • vaikutusonselkeä

        Ulkomaisen ruuuan vaikutus näkyy.


    • Veikko55

      Mistä tuollainen tieto?

      ”On tunnettua, että vanhoillislestadiolaisilla ja Suomen keskustalla on pitkään ollut läheinen suhde. Väitöskirja osoittaa, miten juuri keskustasta tuli vanhoillislestadiolaisuuden poliittinen koti. Keskustan ja sen edeltäjän maalaisliiton lisäksi ovat kelvanneet kokoomus ja edistyspuolue. Oikealle on vetänyt myös yrittäjähenkisyys, jolle ei Nykäsen mukaan kuitenkaan ole olemassa luontevaa teologista perustelua.”

      https://freepathways.wordpress.com/2012/09/03/poliittinen-valta-2/

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Haluaisin rakastaa sinua

      Ja olla sinulle se oikea... Rakastan sinua 💗💗💗
      Ikävä
      57
      4614
    2. Vain vasemmistolaiset rakennemuutokset pelastavat Suomen

      Kansaa on ankeutettu viimeiset 30+ vuotta porvarillisella minäminä-talouspolitiikalla, jossa tavalliselta kansalta on ot
      Maailman menoa
      155
      4224
    3. Tiedätkö mihin

      Ominaisuuksiin rakastuin sinussa?
      Ikävä
      67
      3862
    4. onko kaivattusi

      vaarallinen? :D
      Ikävä
      125
      3820
    5. Purra on kantanut vastuuta täyden kympin arvoisesti

      Luottoluokituksen lasku, ennätysvelat ja ennätystyöttömyys siitä muutamana esimerkkinä. Jatkakoon hän hyvin aloittamaans
      Maailman menoa
      47
      3648
    6. Persut huutaa taas: "kato! muslimi!"

      Persut on lyhyessä ajassa ajaneet läpi kaksi työntekijöiden oikeuksien heikennystä, joita se on aiemmin vastustanut. Pe
      Maailman menoa
      79
      3478
    7. Pieni galluppi

      Mitäs lahjaa odotat joulupukilta.
      Ikävä
      98
      3031
    8. Olisiko sinulla

      Jonossa vaihtoehtoja, ehkä
      Ikävä
      54
      2885
    9. Mitä tuntemuksia

      Rakkaasi ääni herättää?
      Ikävä
      25
      2706
    10. Korjaamo suositus

      Vahva suositus Kumpulaisen korjaamolle vanhan 5-tien varrelta! Homma pelaa ja palvelu ykköslaatuista. Mukavaa kun tuli p
      Hyrynsalmi
      15
      2420
    Aihe