HELLUNTAI HEILA. NYKYINEN? SALAINEN? UUSIKO? ILMA

Meillä varttuneilla käytös jo vakaa. Ei välttämättä yhden illan juttuja? Pysymme parisuhteissamme. Osaamme nauttia yksin olosta. Seurassa viihtynemme parhaiten.

29

673

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • näin.on.hyvä

      Ei yhdenillan juttuja tällä iällä. Elämä mataa mallillaan sinkkuna.

      • Helsingissä ei ole satanut ainakaan viikkoon. Kastelin puutarhaa kaivon tyhjäksi ja putkivettä lisäksi. Pieni sade olisi hyväksi - vaikka ei helluntai heilaa ilmestyisikään.


    • Vai vielä tässä uutta heilaa etsimään, kunhan saa tuon vanhankin hoideltua.
      Ilmasta tiedä, ukkonen saattaa jyrähtää, se puhdistaa ilmaa ja luonto kaipaa vettä.

    • kaikmahdollista

      "Jos ei heilaa helluntaina niin ei koko kesänä" vanha sananlasku sanoo, no nyt tul kiire, kuka nyt koko kesän haluaa heilatta heilua puhumattakaan heleästä helluntaista.

    • keplottelloo

      Ai onks jokkii helluntaki tulossa?
      En oo huomantkaa.
      Lämmintä kun piisoo ileman heiloja - no tuota vanhoo pittää pittöö hyvänä.
      Uusista ei oo väliks, ne on jo niin vanhojakkii kaik.

      • Yllätyksenä minullekin tuli tällainen helluntai.

        Töissä käydessä sitä vielä tarkkaili, että ei mene vahingossa töihin pitkinä viikonloppuina tai arkipyhinä (ilman pyhätyökorvauksia).
        Sitten meillä otettiin se toinen helluntaipäivä pois ja julistettiin Ruotsin kansallispäivä pyhäksi sen sijaan. Taitaa olla kesäkuun 6. Helluntai alkoi tuntumaan tavalliselta viikonlopulta ja vielä enemmän nyt eläkkeellä ollessa.


      • Tellukka kirjoitti:

        Yllätyksenä minullekin tuli tällainen helluntai.

        Töissä käydessä sitä vielä tarkkaili, että ei mene vahingossa töihin pitkinä viikonloppuina tai arkipyhinä (ilman pyhätyökorvauksia).
        Sitten meillä otettiin se toinen helluntaipäivä pois ja julistettiin Ruotsin kansallispäivä pyhäksi sen sijaan. Taitaa olla kesäkuun 6. Helluntai alkoi tuntumaan tavalliselta viikonlopulta ja vielä enemmän nyt eläkkeellä ollessa.

        Tämä helluntai meni heilatta, joten unohdetaan heilat koko kesäksi. Kannetaan vettä kasveille ja nautitaan niiden kukinnoista.


    • bessie--

      Ai on vai...

      Mitä tulee yhden illan juttuihin, niin jostainhan se pitkäkin parisuhde aina alkaa. Voi jäädä yhden illan jutuksi jos riittävää kiinnostusta ei ole puolin ja toisin. Emme me nuorempanakaan välttämättä kelpuuttaneet ensimmäistä seurastamme kiinnostunutta. Sehän on selvää, että varsinkin tässä iässä suurin osa parisuhdemielessä tehdyistä kohtaamisista jää 'yhden illan jutuiksi'.
      Parisuhteessa pysyminen ei läheskään aina ole paras vaihtoehto. Missään nimessä en 'ensimmäisenä neuvona' kehota ketään jättämään puolisoaan, mutta jos ja kun parisuhteen 'pelastamiseksi' tai parantamiseksi on tehty sen verran kuin ihmiseltä kohtuudella voi odottaa eikä se edelleenkään ole yksilön oman hyvinvoinnin kannalta tyydyttävä niin siitä kannattaa lähteä. Mitä nopeammin sen parempi, tämän ikäisistä kun puhutaan.

      "HELLUNTAI HEILA. NYKYINEN? SALAINEN? UUSIKO? ILMA"
      No, uusi on aina uusi, mutta jos nykyinen on hyvä niin mikä ettei. Salainen on täysin pois laskuista, mitä iloa on 'heilasta' joka ei halua tutustua läheisiisi tai esitellä sinua omilleen, ei niin mitään, päinvastoin.

      • Paljolti samaa mieltä. Yleisin poliisin selvitettävä pahoin pitely rikos on pariskunnilla. Parempi välien selvittelyn vaihtoehto on tilapäinenkin erilleen muutto.


    • e.lä.mä

      Vaimoni kanssa olimme yhdessä lähes 39 vuotta, sitten on ollut--- nykyisen kanssa7 vuotta ja luultavasti jatkuu loppuun, molemmilla omat talot melko lähellä kuitenkin. Viikottain päiviä yhdessä.

      (vaimoni kuoli 2007)

    • Kun tulee menee hyvin nykyisen kanssa ei kannata haikailla muualle.
      Tällä iällä on kova työ sopeutua olemaan uuden ihmisen kanssa.
      Meillä nähdään viikonloppuisin ja hänen lomillaan. Oikein hyvä näin.

      • Tuo tulee sana tuli vahingossa.


    • vanhakolli2

      Kolmekymmentä vuotta sitten kun isäni oli minun ikäinen, kaupunki oli täynnä 60 v leskiä.Etsivät vielä miestä loppuelämäänsä.Isällä oli vientiä mutta vihille ei mennyt pyynnöistä huolimatta.Tänään kaupunki on täynnä eronneita jotka haluaisivat vielä kunnon suhteen.Vientiä olisi mutta en oikein naimisiin viitsisi mennä.Jonkinlaista naista tarvii , seksiäkin, mutta avioliitot ei enää sovi.

      • e.lä.mä

        Olet oikeassa asiassa niin on.


      • Äitini taloyhtiössä oli paljon naisleskiä. Ensin oli kaksi miesleskeä, sitten toinen kuoli. Nämä miehet olivat todella suosittuja. Äiti nappasi tämän jäljelle jääneen leskimiehen. asuivat omassa asunnossaan, äiti laittoi ruuat kun mies osti tarpeet. Molemmat hyötyivät, mies pääsi valmiiseen pöytään ja äiti sai syödä ilmiseksi.


    • Per-kel

      Tultiin juuri kylistä missä miehet ja naiset istui eri pöydissä, eri jutut tietysti, nyt kuiteski kotona kaksistaan.- Helluntaita ! :-*

      • Yksin istun hikisenä. Aurinko paahtaa kuumasti. Kastelin juuri kasvimaan. Luumuista on pari puuta lisää kukkimassa. On kesä!


      • Per-kel
        arvo.e kirjoitti:

        Yksin istun hikisenä. Aurinko paahtaa kuumasti. Kastelin juuri kasvimaan. Luumuista on pari puuta lisää kukkimassa. On kesä!

        Et varmaan Pohjolassa? :)


      • Per-kel kirjoitti:

        Et varmaan Pohjolassa? :)

        Helsingissä asun.


    • ikäloppuakka

      Jos ei heilaa helluntaina, ei ongelmia koko kesänä...…..todella hyvä kesä tiedossa, saan olla ja mennä ja touhuta just niinku itse tahdon ilman että tarvii minkäänlaisia narinoita kuunnella :)

      • "ikäloppuakka"

        Noh.
        Onneksi sinullekin on tämä palsta.
        Täällä sinäkin voit narinoida.
        Ja lukea narinointeja.

        H.


      • SILLÄ.TAVALLA

        Se menee niin, että jos ei heila helluntaina, niin on jono juhannuksena.


      • eletääntoivossa

        Sittenhän tässä ei ole mitään hätää :)


    • pitää_vain_olla_hereillä

      Eiköhän tässä kohta heila löydy. On lämpimät ilmat ja siirrytään taloista aittoihin nukkumaan.

      • Kiva_ois

        Kyllähän miekin heilan ottasin vaik pitenpiaikaseen, mutta oon vähän "ronkeli" , kun yksin ollu jonkusen aikaa :)


      • Bengalitikku

        Kotimuseoissa mm. on aittoja esim. Seurasaaressa ja melkein joka kylässä on
        pienempikin maatila pihapiireineen säilötty.


      • Kuhakysyy

        Olettekos nukkuneet aitassa?


      • Bengalitikku

        En ikuna. Mummolassa ei ollut aittaa. Tuvan sivustavedettävässä olen nukkunut lapsena. Hyvin kaunis muistikuva.


    • huh

      Aitan vällyissä on heilan kanssa kivaa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vesikin maksaa, miksei hengitysilma?

      Jatkuvasti itketään ettei ole rahaa mihinkään, mutta tilastojen mukaan rahaa on enemmän kuin koskaan, joten miksei asial
      Maailman menoa
      1
      1576
    2. Satuolennoista tarinointi ei kuulu peruskoulun tehtäviin

      Opetustunteja on muutenkin käytössä vain rajallinen määrä. Eli nämä satuhommat koulun ulkopuolelle vapaaehtoisiin harras
      Maailman menoa
      95
      1501
    3. Lahkokasteen ja kristillisen kasteen erot

      Raamatun mukaan Kristillisessä yhdessä kasteessa Jumala pesee ja puhdistaa ihmisen sydämen ja poistaa perisynnin kirouks
      Kaste
      422
      1051
    4. Suomalainen perheenisä vaatii Suvivirren esittämisestä hyvityksiä

      Itse lapsena uskonnonopetuksesta vissiin traumoja saanut ihka suomalainen (!) perheenisä vaatii Espoon kaupungilta korva
      Maailman menoa
      200
      948
    5. Mitä haluaisit

      Tehdä kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      123
      842
    6. Heikki Paasosen Marita-vaimo jätti tunteikkaat jäähyväiset: "Tällä kertaa me..."

      Heikki Paasonen on naimisissa Marita Paasosen (os. Alatalo) kanssa ja heillä on kaksi pientä lasta. Nyt koitti aika jätt
      Suomalaiset julkkikset
      2
      797
    7. Kuka omistaa keltaisen vanhan aravan?

      Pitäs saada rakennuksen omistajaan yhteys, rappukäytävät on siivottomassa kunnossa. Hiekkaa ja roskia rappusissa, lisäks
      Haapavesi
      29
      760
    8. Pirkanlinna yleisötapahtuma

      Oli todella hyvä tilaisuus. Ja EERO. L. Aivan mahtava tyyppi. Veti rennosti ja asiallisesti. Ja yleisöltä hyviä kysymyks
      Ähtäri
      42
      751
    9. Känsäkoura ja hotelli

      Tietoa kuka ostanut?
      Kuhmo
      7
      724
    10. Nostetaanko nainen kissa pöydälle?

      Ja selvitetään nämä tunteet?
      Ikävä
      60
      693
    Aihe