Moro, muutama vuosi sitten jossain lehdessä esiteltiin 200 suomalaista luontomatkakohdetta. Yritin tuota lehteä googlailla, luin Luonto-lehden kansikuvat neljän vuoden taakse (sitä pidin todennäköisimpänä), mutten vaan löytänyt. Osaisiko joku auttaa?
200 suomalaista luontomatkakohdetta
Majakovski
3
825
Vastaukset
- Kauniinamuistona
Suomessa on joka paikka täynnä maailman hienointa luontomatkakohdetta. Siis aivan joka paikka. Etelästä Pohjoiseen. Ehkä nyt yksi parhaimpia omalle kohdalle sattuneita on soutuveneellä Pielisellä retkeily kesäiltoina ja öinä. Auringon laskun aikaan soudella omia aikojaan. Mitään ihmisen aiheuttamaa ääntä ei kuulu. Kuikat, joutsenet, sorsat y.m.s. tietenkin metelöi, mutta se jos mikä on musiikkia korville.
- papetzu
Käy maistamassa hana-vettä sumiaisissa.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ikävöin sinua kokoyön!
En halua odottaa, että voisin näyttää sinulle kuinka paljon rakastan sinua. Toivon, että uskot, että olen varsin hullun302786Kova karman laki
Karman lain kautta pahantekijä tehdessään pahaa toteuttaa koston ja rangaistuksen sille jolle pahaa on tehty. Tämä tarko5081817Päivieni piristys, missä olet?
Toit iloa ja valoa mun elämään ☀️ Nyt mennyt kohta viikko ettei ole nähty. Kaipaan nähdä sua silti ja pelkään vaikka tei171800- 171414
Näen jatkuvasti Sompasaunalla alastomia miehiä ja naisia
jotka menevät siihen viereiseen rantaan myös uimaan alasti. Sompasaunat on siis Mustikkamaalla Helsingissä, ja kuljen si711279- 241235
Jos sinä olisit pyrkimässä elämääni takaisin
Arvelisin sen johtuvan siitä, että olisit taas polttanut jonkun sillan takanasi. Ei taida löytyä enää kyliltä naista, jo431168Millainen kaivattusi luonne on?
Millaisia luonteenpiirteitä arvostat kaivatussa? Oletteko samanlaisia luonteeltanne?761131- 311008
UPM suunnittelee paperintuotannon lopettamista LPR:ssa
Ilta-Sanomissa oli uutinen. Metsäyhtiö UPM suunnittelee paperintuotannon lopettamista Kaukaan-tehtaalla Lappeenrannassa98993