dna:n sijoittaminen euroopan kartalle

dna_operator

Tuttava on kiinnostunut siitä että mistä hänen toinen vanhempi on lähtöisin mutta myheritage ei antanut kuulemma vastausta siihen koska toisen sukupuolen tietoja ei ole saatavilla.

Olen ymmärtänyt että puuttuva linja voisi olla lähtöisin joko keskieuroopasta taikka venäjältä. Onko olemassa palveluita jotka paljastaisivat tämän ? Esimerkiksi onko yliopistollisissa sairaaloissa palveluita joilla tämä voisi selviltä ?

3

484

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Kannattaa ottaa testi toisesta firmasta, josta saa myös haploryhmätestejä eli isä- ja äitilinjatesteja. Naisesta saa vain äitilinjatestin, mutta miehestä saa molemmat. Suosittelen My Family Tree:tä. Googlaa Finland dna projekti. My Heritagen serkkutestin raakadatan voi siirtää sinne ja saada siten paljon enemmän serkkuosumia . Finland Dna projektissa on jo yli 12400 suomalaisen tai sellaisen, jolla on sukua Suomessa, serkkutestitulokset ja useista myös haploryhmätulokset. Hyvällä onnella voi tulla läheinen osuma, josta pääsee eteenpäin. ja jolloin kallista haploryhmätestiä ei tarvitse ottaa.

      • Sorry, firman nimi tuli väärin. Siis Family Tree Dna (FTDNA) https://www.familytreedna.com/ Isälinjan testi on Y-DNA (suositus Y67-testi), äitilinjan mtDNA (mtFULL). Kertaalleen otettua Family Finderia ei siis tarvitse tehdä kahteen kertaan.


    • tamppi

      Venäjältä saattaa olla vähän tuloksia joihin verrata joten vertailupohja puuttuu

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ikävöin sinua kokoyön!

      En halua odottaa, että voisin näyttää sinulle kuinka paljon rakastan sinua. Toivon, että uskot, että olen varsin hullun
      Ikävä
      62
      4479
    2. KALAJOEN UIMAVALVONTA

      https://www.kalajokiseutu.fi/artikkeli/ei-tulisi-mieleenkaan-jattaa-pienta-yksinaan-hiekkasarkkien-valvomattomalla-uimar
      Kalajoki
      159
      3368
    3. Kadonnut poika hukkunut lietteeseen mitä kalajoella nyt on?

      Jätelautta ajautunut merelle ja lapsi uponnut jätelautan alle?
      Kalajoki
      58
      2687
    4. Jos sinä olisit pyrkimässä elämääni takaisin

      Arvelisin sen johtuvan siitä, että olisit taas polttanut jonkun sillan takanasi. Ei taida löytyä enää kyliltä naista, jo
      Tunteet
      49
      2594
    5. Hukkuneet pojat kalajoella pakolaisia?

      Eivät osanneet suomea nimittäin.
      Maailman menoa
      135
      2537
    6. Älä mahdollisesti ota itseesi

      En voinut tietää. Sitäpaitsi.. niin
      Ikävä
      24
      1903
    7. Joku hukkui Hyrynsalmella?

      Oliko mökkiläinen taas?
      Hyrynsalmi
      24
      1731
    8. Ota nainen yhteyttä ja tee Tikusta asiaa?

      Niin sitten minä teen Takusta asiaa.
      Ikävä
      30
      1636
    9. Mitä sinä mietit

      Mies?
      Ikävä
      174
      1600
    10. Metsästysmökki

      Metsästyskortti saapui. Lisäksi metsästysmökki varata!
      Kuhmo
      39
      1297
    Aihe