Lentäjäliitto

Jäitähattuun

Netissä ja televisiossa on nyt kirjoitus,miten kopterilla lennätys on aiheuttanut vaaratilanteita Helsingissä.Ensin luki että turvaalueen lähellä on lennätetty.Nyt aamulla televisiossa on muunnettu asia niin että kopterilennätys on tapahtunut ikään kuin kielletyssä iömatilassa.Lentäjiä kismittää kun dronea ei pysty näkemään.No eikö ole hyvä asia ettei niitä näy lentoreiteillä...
Kaikki on arvailua.
Kun lennätän ,näkyy ruudulla vihreänä lentokoneet.Jos ovat turvallisen matkan päässä.En tiedä muuttuuko miehitetty ilmaalus punaiseksi jos etäisyys liian pieni.
Jäitä hattuun siellä lentäjäliitossa.Ilmatila kuuluu kaikille.Ja on lentäjien joukossakin vaaran aiheuttajia.Mediheli laskeutui kerran tontilleni.Nousun jälkeen kävin tallomassa kytevän niityn.

7

415

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • RC-pilotti

      Aloituksesta voisi väittää jopa trolliksi, sen verran tarkasti kirjoitettu, että ensilukemalla voi ymmärtää väärin.
      Ilmatila on yhteinen siksi sinne on asetettu myös sääntöjä. Niitä on hyvä tuntea ja saa myös noudattaa. Ilmatilankäyttäjiä on tullut runsaasti lisää. Osa ei tiedä eikä välitä säännöistä on se joukko joka aiheuttaa niitä ongelmia.
      Mitä dronen näkymiseen tulee, ei se näy tutkassa. Niissä ei tietääkseni ole transponderia toisiotutkalla näkemiseen ja tutkaheijastinta tuskin kukaan on asentanut sellaiseen. Muutenkin sen verran pieniä ettei niistä synny kunnollista tutkaheijastetta. Jos vertaa tieliikenteeseen heijatin helpottaa havainointia pimeän aikana ja sitten on liikennesäännöistä piittaamattomia, jotka eivät käytä heistimia, kuten hirvet, peurat, idiootit jne.

      Tulenkäsittelystä on vieraannuttu. Siitä on nykyiset tulenkäsittelyyn liittyvät lait ja määräykset pitäneet huolen. Osaaminen on kadonnut ja "ylivarjelulla" aiheutetaan piittaamattomuuden siemen. Lopputulokena on ääritilanteet eikä välitilanteita tunneta.
      Medihelilentäjä tuskin oli ensimmäistäkertaa laskeutunut niitylle. Ruohikko tuhoutuu varmasti osittain kyseisestä kohdasta. Jää varmasti kytemään kun siitä lähdetään. Saako siitä aikaiseksi sitten tulipaloa onkin se ammattitaito. Kiitokset kumminkin tarkaavaisuuseta ja kävit polkemasssa sammuvat kytemiset sammuksiin.

    • Jäitähattuun

      Minä vaan en ymmärrä,miksi lentäjien pitäis nähdä dronet.Eihän miehitetyn ilmaaluksen lentäjän tarvi väistää droneja.

      • ATPL

        Ei tarvi väistää mutta hyvä kuitenkin nähdä kun se dronen lennättäjä ei kuitenkaan tajua väistää ja ikävä tehdä pakkolasku kun se "näkymätön" drone joko kopterin roottorissa tai koneen turpiinissa aiheuttaen vaurioita ja dronekuski katoaa kuin pieru saharaan ettei joudu maksamaan korvauksia...


      • jäitähattuun

        Kai miehitetyn ilma-aluksen lentäjät tietävät että dronen/nelikoptrin maksimikorkeus on rajoitettu 120m korkeuteen.Korkeammalle pääsee jos anoo ilmatilan varausta ja saa luvan.Mutta silloin tiedon saa jokainen miehitetyllä ilma aluksella lentävä.
        Ilmainen neuvo on että kannattaa ymmärtää lentää hitaasti miehitetyllä ilma-aluksella alle 150m korkeudessa.
        Kun tietää että drone/nelikopteri on oltava lennättäjän näkökentässä,tietää myös miten lentää miehitettyä ila-alusta.Ilmainen vinkki edelleen on että laskeutuu 150m korkeudesta pystysuoraan alas.Drone/nelikopterin lennättäjä ehtii näin aona pois alta.
        Vastuun tunnoton miehitetyn ilma-aluksen lentäjä lentää vaakatasoisia jaksoja yli 50km/h alle 150m korkeudella.Tällaista lentoa on vaikeinta väistää.


      • RC-pilotti
        jäitähattuun kirjoitti:

        Kai miehitetyn ilma-aluksen lentäjät tietävät että dronen/nelikoptrin maksimikorkeus on rajoitettu 120m korkeuteen.Korkeammalle pääsee jos anoo ilmatilan varausta ja saa luvan.Mutta silloin tiedon saa jokainen miehitetyllä ilma aluksella lentävä.
        Ilmainen neuvo on että kannattaa ymmärtää lentää hitaasti miehitetyllä ilma-aluksella alle 150m korkeudessa.
        Kun tietää että drone/nelikopteri on oltava lennättäjän näkökentässä,tietää myös miten lentää miehitettyä ila-alusta.Ilmainen vinkki edelleen on että laskeutuu 150m korkeudesta pystysuoraan alas.Drone/nelikopterin lennättäjä ehtii näin aona pois alta.
        Vastuun tunnoton miehitetyn ilma-aluksen lentäjä lentää vaakatasoisia jaksoja yli 50km/h alle 150m korkeudella.Tällaista lentoa on vaikeinta väistää.

        Kaiketi tässä närästää tilanteet jossa lentokentän läheisyydessä lennätetään droneja miten sattuu. Viisikilometriä ja vähemmän lentokentästä dronenkin lentokorkeus ulkona on 0m. Sisällä rajana on katto. Tämä näyttää joiltakin roonittajilta unohtunut tai eivät ainakaan välitä noudattaa. Viidenkilimetrin jälkeen korkeus on 50m. Kun poistutaan lentokenttäalueelta n. 20km päästään sitten sinne 150m korkeuteen. Karanneet dronet ja ......ootit lennättäjät eivät tietenkään näitä noudata jonka uskon olen närästyksen syy.


      • jäitähattuun

        Minullakin on karkaava kopteri.Jyu Hornet merkkinen.Noin joka kymmenes kerta gps katoaa tai jotai muuta.Silloin ei ole minkäänlaista hallintaa.Ei tottele kaukosäädintä lainkaan.Siksi sillä ei voi kuvata eikä lennättää.


      • RC-pilotti

        Tais tulla tästä sellain kaksin keskustellu. Muu osanotto näyttää olevan vähäistä. Oma drone on merkitön. Koottu toimivista palikoista. Toiset aivot menossa kun esimmäiset olivat hankalat säätää. Säätimet myös vaihdoin kun ensimmäiset olivat vähän toisaikaisia. Seuraavana onkin sitten moottoritehon saattamiseen alkuperäiseen tarpeeseen kun säädot alkavat olla hallussa. GPS löytyy. mutta pelkkänä seurantana. Saa kuvien koordinaatit, mutta ei osallistu lentoon. Ohjauskalusto on todettu toimivaksi FPV kaluston kanssa. Määräykset/asetukset hallussa. Kesälomaa ja kärpäsiä odotellen aikaa lennättelyyn.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"

      Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä
      Maailman menoa
      435
      5392
    2. Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen

      Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.
      Maailman menoa
      170
      3196
    3. Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä

      Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575
      Maailman menoa
      98
      2741
    4. Kelekkakisat

      Mikä vakava onnettomuus sattunut kisoissa. On peruttu koko kisat. Pelastuskopteri näytti käyvän paikalla.
      Nivala
      7
      2432
    5. Kuinka pitkä välimatka

      on teidän kotien välillä?
      Ikävä
      70
      2071
    6. Eikö me voitais

      Vaan harrastaa seksiä kun muusta ei tule mitään
      Ikävä
      44
      2030
    7. Hotelli kainuu

      Mietityttää, hotelli Kainuussa, se, että asiakkaat voivat valita ketä saa olla ja ketä ei, Illan aikana asiakkaina!
      Kuhmo
      52
      1984
    8. Mistä kehon osasta

      Pidät minussa eniten?
      Ikävä
      87
      1737
    9. Pitäis vaan lopettaa

      Sinun kanssa yhteydenpito. Alkaa vaan haluamaan enemmän ja tuskin lopulta mikään kohtaisi. Ja ikävä vaan kasvaa ja lähei
      Ikävä
      12
      1481
    10. MTV: Vappu Pimiä lataa yllättävän kommentin Helena Puolakasta: "Eihän Helena Puolakkakaan..."

      Miten Vappu Pimiä pärjäsi mielestäsi MasterChef-tuomarina? Pimiä aloitti MasterChef-tuomarina uudessa pestissä. Nyt Pim
      Tv-sarjat
      17
      1363
    Aihe