Mun pitäisi soittaa lasten valvojalle, aihetta on vähän kertynyt. Jos mä kerron sille näistä huumeista, kirjataanko ne heti kirjoihin ja kansiin ja lastensuojelusta soitetaan? Idea olisi että Tämä ukko käy seuloissa ennenkö saa lapset, ja jos ne siellä viikon ovat voinko vaatia päivittäin tämmöset seulat? Mitä Tässä tehdään, en halua ketään riistää mitään, mutta pitää turvallisuudesta huolen. Omat kokemukset olis suotavaa jakaa
Lasten isä ja huumeet
Piipiipikkulintu
2165
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
sosiaalitoimi/ "lastensuojelu, lastenvalvoja" ei ole lapsia koskevissa vanhempin välisissä asioissa asianosainen- ja sopimusosapuoli.
Ainahan voi soittaa lastensuojeluun jos on huoli lapsista ja isän päihteidenkäytöstä.
Kuitenkaan ei kannata sitä tehdä jos on kyse kiusaamisesta tai siitä ettei halua antaa lapsia isälle. Aito huoli on siis syy soittaa.
Tosin kannattaa muistaa että vaikka oma huoli olisikin perusteltu ja isä todella käyttäisi päihteitä niin asia ei mene siten että vain ilmoittajaa uskotaan vaan mies voi pystyä luistelemaan asiasta ja selittelemään itsensä siitä ulos ilman seuloja vaikka käyttäisikin jotain. Exää on niin helppo syytellä katkeraksi, mustasukkaiseksi ja vieraannuttajaksi mikä on todella ikävää niissä tapauksissa joissa päihteidenkäyttöä todella tapahtuu.
Ilmoittaja ei myöskään saa tietää mitä asialle tapahtuu tai johtaako ilmoitus mihinkään.
Yksi riski soittamisessa on se että saa kunnianloukkaussyytteen tai alkaa huoltajuusriita jossa soittoa käytetään sinua vastaan.
Hankalia asioita jokatapuksessa.
Olisikin hyvä jos eronneet puolisot eivät kiusallaan tekisi tällaisia ilmoituksia jolloin sellaisilla joilla on aihetta niihin olisi helpompi puuttua lastensa turvallisuuteen vaikuttaviin asioihin mihin päihteidenkäyttökin liittyy.