Ihmisenä pysyminen

SeuraTekeeKaltaisekseen

Miten IT-alalla työskennellessä pystyy pitämään itsensä ihmisenä, eli säilyttämään kyvyn empatiaan ja normaaliin tunneilmaisuun ja vuorovaikutukseen, kun:
- työkaverit ovat enemmän tai vähemmän autistisia dilberttejä
- pomot ovat omahyväisiä ja pelokkaita narsisteja
- suurin osa vuorovaikutuksesta tapahtuu tietokoneen välityksellä

Pidempien lomakausien aikana tunnen olevani jokseenkin tavallinen, empaattinen ja tunteva ihminen. Teen normaalien ihmisten normaaleja asioita: nauran, tanssin, nussin, koen olevani osa ihmiskuntaa ja elossa oleva olento.

Mutta töissä vietetty arki tekee elämästä ankeaa: tunne-elämä latistuu kun työ ei tarjoa minkäänlaisia emotionaalisia virikkeitä (jos ei vitutusta lasketa). Työviikon jälkeen ei viikonloppunakaan jaksa (tai pysty) olla sosiaalinen, kun maanantaista perjantaihin on ollut irrallaan normaalista ihmiskunnassa, jonkinlaisessa virtuaalimaailmassa.

Tätä kun on tarpeeksi monta vuotta tehnyt, alkaa miettiä onko suurikaan rahallinen korvaus riittävä siitä, että tavallaan tukahduttaa henkisesti itseänsä.

Miten te muut suhtaudutte asiaan?

4

446

    Vastaukset 4

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kdkdkfkrkdkdlel

      Jojoon vaan.

    • EiHelpota

      Ala alkaa tökkiä yhä pahemmin ja pahemmin ja jossain vaiheessa it alalla työskentely on yhtä tuskaa, kannattaa vaihtaa alaa, jos vielä jotenkin pystyy sen järjestämään

    • nbhujolkj

      "suurin osa vuorovaikutuksesta tapahtuu tietokoneen välityksellä"
      Onko huono asia, jos kommunikoinnin kohteena on dilbertit ja narsistit?

    • Korporaatiothelvettiin

      Irtisanoudu Tiedolta/CGI:ltä ja etsi duunia pienemmästä puljusta niin helpottaa kummasti.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä tuot pöytään parisuhteessa?

      Siinäpä se kysymys on otsikossa. Mitäpä siis tuot/toisit pöytään parisuhteessa? Oletko mies vai nainen? Koetko sen mitä
      Sinkut
      349
      1342
    2. 2 km on nykyään liian pitkä koulumatka

      Hesarissa päivitellään lapset joutuu nyt kulkemaan 2 km kouluun jösses. Ruostefillarilla tuo matka menee vaikka miten äk
      Lieksa
      66
      788
    3. Mikä sinua ja kaivattuasi

      Yhdistää??????
      Ikävä
      54
      773
    4. Sinulle mies

      Kohtaamme jälleen kun on oikea aika. Sitä ei voi mikään eikä kukaan estää <3 <3
      Ikävä
      38
      745
    5. Martinan bisneksillä ei mene hyvin

      https://www.iltalehti.fi/viihdeuutiset/a/c46da6ab-340f-4790-aaa7-0865eed2336 Yrityksen konkurssihakemus on tullut kärä
      Kotimaiset julkkisjuorut
      168
      727
    6. Tiesitkö? Martina Aitolehden isäpuoli on tämä suosittu laulaja

      Martina Aitolehti on seurattu julkisuuden henkilö. Lähipiiriin mahtuu muitakin tunnettuja henkilöitä. Tiesitkö, että Ma
      Kotimaiset julkkisjuorut
      27
      678
    7. Miia Heikkinen avautui !

      Olipa hyvä kirjoitus, kiitos. Ongelmat mitkä nostat esille on todellisia ja tämä ylimielisyys totta ja se näkyy kaikessa
      Judo
      62
      647
    8. 47
      644
    9. 57
      638
    10. Voiko meidän välit

      Koskaan parantua tästä?
      Ikävä
      54
      617
    Aihe