Raamatusta löytyy vastaukset.
Homoliittoja ja homoparien vihkimistä kirkossa tai missään hän ei syntihyväksy.
Tulee kysyä Jumalalta kaikki asiat
26
274
Vastaukset
Kysyitkö Jumalalta, täytyykö sinun laittaa tämä aloitus?
usko.vainen kirjoitti:
Totuutta tulee julistaa sopivalla ja sopimattomalla ajalla, sanoo Raamattu.
Aloittaja oli sitä mieltä, että Jumalalta tulee kysyä kaikki asiat.
Kuusenjuuret kirjoitti:
Aloittaja oli sitä mieltä, että Jumalalta tulee kysyä kaikki asiat.
Vastaukset löytty Raamatusta. Raamattu on Jumalan sanaa ihmisille.
usko.vainen kirjoitti:
Vastaukset löytty Raamatusta. Raamattu on Jumalan sanaa ihmisille.
Luuletko, että aloittaja ajatteli asian noin tässä yhteydessä? Vai tiedätkö?
Kuusenjuuret kirjoitti:
Luuletko, että aloittaja ajatteli asian noin tässä yhteydessä? Vai tiedätkö?
Ilmeisesti koska siitähän hän juuri kirjoitti.
usko.vainen kirjoitti:
Ilmeisesti koska siitähän hän juuri kirjoitti.
Jotkuthan kyselevät asioita Jumalalta myös rukouksessa. Ja saavat vastauksia, joita ei suoraan Raamatussa mainita.
Kuusenjuuret kirjoitti:
Jotkuthan kyselevät asioita Jumalalta myös rukouksessa. Ja saavat vastauksia, joita ei suoraan Raamatussa mainita.
Puhutaanpa nyt aloituksesta jos sopii.
usko.vainen kirjoitti:
Totuutta tulee julistaa sopivalla ja sopimattomalla ajalla, sanoo Raamattu.
Mutta totuus on, että Jumala ei sanonut sanakaan homojen eikä muidenkaan vihkimisistä. Eikä homoista ja lesboista muutenkaan.
usko.vainen kirjoitti:
Puhutaanpa nyt aloituksesta jos sopii.
Mehän puhumme. Aloituksessa sanotaan, että tulee kysyä Jumalalta kaikki asiat ja siitähän minä ainakin olen kirjoittanut.
Kuusenjuuret kirjoitti:
Mehän puhumme. Aloituksessa sanotaan, että tulee kysyä Jumalalta kaikki asiat ja siitähän minä ainakin olen kirjoittanut.
No kysy sitten.
usko.vainen kirjoitti:
Minkäs minä sille voin?
Etpä paljon muuta kuin ottaa sen huomioon kommentoidessasi.
- vajakille
torre12 kirjoitti:
Mikä on sinun surkean antisi tarkoitus?
Älä vonkaa, ei se sulla anna!
En kyllä itse kysele Jumalalta menenkö kauppaa nyt vai myöhemmin. Enkä sitä pitäskö tänä kesänä pestä matot alkukesästä vai loppukesästä. En ole kyllä huomannut, että niihin ihan suoraan vastauksia Jumalalta saa.
- SaastainenSaastukoon
torre12 kirjoitti:
Mutta totuus on, että Jumala ei sanonut sanakaan homojen eikä muidenkaan vihkimisistä. Eikä homoista ja lesboista muutenkaan.
3. Moos. 20:13
Jos joku makaa miehenpuolen kanssa, niinkuin naisen kanssa maataan, tekevät he molemmat kauhistuksen; heidät rangaistakoon kuolemalla, he ovat verivelan alaiset.
24 Sentähden Jumala on heidät, heidän sydämensä himoissa, hyljännyt saastaisuuteen, häpäisemään itse omat ruumiinsa,
25 nuo, jotka ovat vaihtaneet Jumalan totuuden valheeseen ja kunnioittaneet ja palvelleet luotua enemmän kuin Luojaa, joka on ylistetty iankaikkisesti, amen.
26 Sentähden Jumala on hyljännyt heidät häpeällisiin himoihin; sillä heidän naispuolensa ovat vaihtaneet luonnollisen yhteyden luonnonvastaiseen;
27 samoin miespuoletkin, luopuen luonnollisesta yhteydestä naispuolen kanssa, ovat kiimoissaan syttyneet toisiinsa ja harjoittaneet, miespuolet miespuolten kanssa, riettautta ja villiintymisestään saaneet itseensä sen palkan, mikä saada piti.
28 Ja niinkuin heille ei kelvannut pitää kiinni Jumalan tuntemisesta, niin Jumala hylkäsi heidät heidän kelvottoman mielensä valtaan, tekemään sopimattomia.
29 He ovat täynnänsä kaikkea vääryyttä, pahuutta, ahneutta, häijyyttä, täynnä kateutta, murhaa, riitaa, petosta, pahanilkisyyttä;
30 ovat korvaankuiskuttelijoita, panettelijoita, Jumalaa vihaavaisia, väkivaltaisia, ylpeitä, kerskailijoita, pahankeksijöitä, vanhemmilleen tottelemattomia,
31 vailla ymmärrystä, luotettavuutta, rakkautta ja laupeutta;
32 jotka, vaikka tuntevat Jumalan vanhurskaan säädöksen, että ne, jotka senkaltaisia tekevät, ovat kuoleman ansainneet, eivät ainoastaan itse niitä tee, vaan vieläpä osoittavat hyväksymistä niille, jotka niitä tekevät.
- Kirjakääröt
Tuom.1:1-2 Biblia (1776). Ja tapahtui Josuan kuoleman jälkeen, että Israelin lapset kysyivät Herralta sanoen: kuka meistä ensisti menee sotaan ylös Kanaanelaisia vastaa? Ja Herra sanoi: Juudan pitää menemän: katso minä annoin maan hänen käsiinsä.
- Tarkkaväännös
2Moos.19:19 Ja pasunan ääni koveni kovenemistaan. Mooses puhui, ja Jumala vastasi hänelle jylinällä. 2Moos.19:19 Biblia (1776). Ja sen basunan helinä enemmin ja enemmin eneni. Moses puhui ja Jumala vastasi häntä kuultavasti.
>> Homoliittoja ja homoparien vihkimistä kirkossa tai missään hän [umala] ei syntihyväksy. <<
Ihan kuin sinun Jumalasi olisi kaappihomo. Kysy onko se.- evita-ei.kirj
Aina kannattaa miettiä omia motiiveja ja syntyjä syviä, kysellä Jumalan tahtoa elämässä. Silloin pysyy oikealla tiellä.
Tiedä sitten kannattaako tehdä elämästä hankalampaa kuin se onkaan.
Eiköhän sen pistääkö päällensä punaisen vai keltaisen mekon osaa itsekkin päättää.- olen-kuullut-että
RepeRuutikallolle mekon värin päätääminen on todella vaikeaa.
- Ei.homoliitoille
Hävittiin Sveitsille jääkiekossa. Häpeällistä. Homoliittojen syytä.
- jooeisitäjeesustataas
Raamatusta löytyy vastaukset - kunhan laittaa sen kirjaimet oikeaan järjestykseen.
Voisitko nyt jälkikäteen tarkastaa mitä siellä sanotaan Higgsin bosonista, mistä vasta hiljattain on saatu havainto laskennallisen teorian todisteeksi?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riikka vie Suomen kohta ykköseksi työttömyyskisassa
Espanja: 10,5 % Suomi: 10,3 % Ruotsi: 9,3 % Kisa on tiukkaa, mutta Riikalla hyvä draivi päällä. Vasemmistolaisen päämin1743032Miten juhlitte ensi lauantaina?
Se on kalenteriin merkitty juhlapäiväksi, niin sitä kai kuuluu juhlia.2982696Suomen veroaste 5 %-yks liian matala
Palauttamalla kokonaisveroaste 1990-luvun tasolle saadaan hyvinvointivaltion palvelut rahoitettua ilman velan ottoa.751768Kolme neljästä suomalaisesta kannattaa miljonääriveroa
Kertoo vasemmistoliiton teettämä kysely. Veron ulkopuolelle jätettäisiin asunto. "Puolet vastaajista oli sitä mieltä, e501667Kumpaan rahat, mummojen vaippoihin vai Nalle WahIroosille?
JOS siis sinä saisit päättää?391541- 1221316
- 1051229
Ryöstö Punkaharjulla
Punkaharjun k-market ryöstetty tänään keskellä päivää, ketä lie asialla? Poliiseja ainakin pörrää ympäriisee141184Evoluutioon ja alkuräjähdykseen uskominen vaatii todella vahvaa uskoa
Että tyhjästä syntyi ja kehittyi kaikki se mitä näemme ympärillämme.3831167Uudestisyntyminen ei tapahdu kasteessa
Tässä Apostolien tekojen kohdassa näemme, että Filippus julisti hoviherralle ensin evankeliumia ja kuulusteli sitten tar2041073