Olen hulluna yhteen naiseen. Hän on ihana kaikin puolin, olen ihastunut,rakastunut ja haluan häntä.
Vaikeus on siinä että olen varattu, miehen kanssa, lapsiakin on. En ole oikein koskaan kiihottunut miehestä, en innostu miesten värkeistä. Ollenkaan. Seksin aikana ajattelen aina naista.
Lapsille haluisin antaa hyvän lapsuuden, en haluaisi rikkoa perhettä. En toisaalta muutenkaan tiedä tän ihanan naisen tunteista.
No, elämä on.
Vaikea ihastus
13
1213
Vastaukset
- Hukasssa
Huh... osui ja upposi. Perinteisesti mitä todennäköisimmin väärään ihmiseen. Itse olen niin toivottoman ihastunut yhteen naiseen, joka on tahollaan miehen kanssa naimisissa, lapsiakin heillä on. Uskon todella että välillämme voisi olla muutakin kuin pelkkää ystävyyttä. Olen itse bi, mutta ajautunut viime kuukausien aikana suhteeseen miehen kanssa. Epäilen suhdettani tähän mieheen jatkuvasti koska en saa varattua ystävää pois mielestäni. Ystäväni tietää että olen kiinnostunut enemmän naisista kuin miehistä... Ahdistaa, kun toinen pyörii mielessä jatkuvasti. Huolimatta yrityksistäni siirtää hänet pois mielestä. Haaveilen hänestä jatkuvasti.
- Mietinvain
Ap; Lapset ovat onnellisia kun sinäkin. Kaikki selviää aikanaan, mitä jos tämä nainen onkin sun kohtalo? En toki sano että kannattaisi tehdä hätiköityjä ratkaisuja, mutta voisihan pikkuhiljaa ottaa selvää ja pyrkiä lähemmäksi tätä ihastuksesi kohdetta. Hymyt, pitkät katseet, kosketukset ja huomionosoitukset kertovat jo aika paljon.. Jos olet miehen kanssa ja hän sen tietää ehkä voisit jotenkin itse johdattaa tilannetta, harva tahtoo tai uskaltaa osoittaa tunteitaan varattua kohtaan vaikka ajatukset toisesta olisi yhtä lämpimät kuin sinulla. Kuinka hyvin tunnette?
- svoboda
Omasta ja muiden kokemuksesta sanon, että nyt kannattaa ottaa vaikka edes asumusero ja olla hetki itsekseen ja ihmetellä. Kyllä lapset sen aistii, kun äiti on onneton, lasten onnellisuus on maailman huonoin ja kestämättömin syy pysyä yhdessä. Sitten asiat etenee niin kuin etenee, joko tämän naisen suuntaan tai muualle, mutta ero on helpompi, kun ei ole (vielä) kolmatta osapuolta. Eroa ennen kuin hajotat itses.
- Justjuuu
Kokemuksen syvällä rintaäänellä, ihastuin itse naimisissa olevaan heteroon, hän sanoi olevansa rakastunut, oltiin läheisiä, pussailtiin paljon...erosi, muuttui, riideltiin, kertoi että on hetero eikä tunne minua kohtaan siten kuin toivoisin. Veikkaan että olin jokin korvike. En usko enää kovinkaan pieniin eleisiin, kun isotkin toi tämän tuloksen.
- 8Iioo9900
Tää on hyvä kirjoitus. Täällä annetaan usein neuvoja, että kannattaa olla rohkea, hypätä seikkailuun ja kaikkea muuta vastaavaa. Saahan niin tehdäkin toki. Ihmettelen vaan, kun harvemmin kukaan täällä kirjoittaa näistä ikävämmistä kokemuksista, vaikka kaikillahan niitä yleensä on reppuun kertynyt.
Minä haluan muistuttaa, että bi-uteliaisuus on ihan oikea ilmiö. Monia hetskuja kutkuttaa ajatus samaa sukupuolta olevien kanssa toteutetuista kokeiluista. Ainakin naisilla tuntuu olevan paljonkin tällaisia haluja. Jotkut naiset ehkä löytävät itsestään sen bissen tai jopa lepakon. Näistä tarinoista sitten kirjoitetaan lehtijuttuja ja niitä toistellaan keskustelupalstoilla. Sen sijaan bi-kokeilut, joiden tuloksena hetero on palannut vähin äänin takaisin hetskuelämään ei puhuta. Syykin on selvä: Onko niissä paljon puhumista? Osapuolet haluavat usein pitää kyseiset sählingit omina tietoinaan. - vaikeena
Minun kohdallani taas kyse ei ole vain bi-uteliaisuudesta, jotkin asiat vain tietää ja tämä on yksi niistä.
t: naimisissa oleva"hetero" Hyvä, että tästä puhutaan useammasta näkökulmasta. En yhtään epäile, etteikö keskustelun aloittaja olisi "aito" bi. Mutta onko se toinen osapuoli yhtä varmasti edes kiinnostunut naisista?
On tietenkin hirveän romanttista lähteä eroamaan ja haaveiden perään etsimään itseään ja mahdollisesti suurta rakkautta. Enkä todellakaan tarkoita kettuilla, koska ihan samassa veneessä tässä ollaan ja perheellisenä minäkin. Itse haluaisin tutustua siihen uuteen ihmiseen kunnolla ja ajan kanssa ja koittaa sovittaa molemmat elämäni yhteen ihan avoimesti. Toisaalta kukapa nainen siihen kanssani suostuisi.
T: avoliitossa oleva bi- Aikanäyttää
vaikeena kirjoitti:
Minun kohdallani taas kyse ei ole vain bi-uteliaisuudesta, jotkin asiat vain tietää ja tämä on yksi niistä.
t: naimisissa oleva"hetero"Mä olen ollut suuresti ihastunut erääseen naiseen jo pidemmän aikaa. Olemme lähentyneet, eikä aika ole vienyt tunteitani tai ystävyyttämme mihinkään.. päinvastoin. Hänen kanssaan viettämäni aika on mulle arvokasta, hän on upea. Välillä mietin, voiko mututuntumani olla oikeassa, että hänkin toivoisi jotain enemmän. Hän on naimisissa, muussa tapauksessa olisin luultavasti jo tehnyt rohkeampia liikkeitä. Nyt tyydyn omaan rooliini, mikä se sitten hänen pään sisällään onkaan. Turhauttavaa, hän ansaitsisi tietää tunteistani. Kuten minäkin hänen mikäli niitä on olemassa. Surullista elää tunteidensa vankina.
- BissetNeuvooToisiaan
Adaar kirjoitti:
Hyvä, että tästä puhutaan useammasta näkökulmasta. En yhtään epäile, etteikö keskustelun aloittaja olisi "aito" bi. Mutta onko se toinen osapuoli yhtä varmasti edes kiinnostunut naisista?
On tietenkin hirveän romanttista lähteä eroamaan ja haaveiden perään etsimään itseään ja mahdollisesti suurta rakkautta. Enkä todellakaan tarkoita kettuilla, koska ihan samassa veneessä tässä ollaan ja perheellisenä minäkin. Itse haluaisin tutustua siihen uuteen ihmiseen kunnolla ja ajan kanssa ja koittaa sovittaa molemmat elämäni yhteen ihan avoimesti. Toisaalta kukapa nainen siihen kanssani suostuisi.
T: avoliitossa oleva biMitäs sen sun tän hetkinen 'suhde' on mieltä siitä, että etit naista, joka kolahtaa ja siihen saakka pissität molempia ennenku 'kumman kaa olisit mielummin-lamppu syttyy'? Siis näinkö romanttisesti?
Tuo pahimman kuvittelu on kyllä niin tyypillistä joiltain ihmisiltä. Totta kai avokkini tietää tämän asian ja hyväksyy sen. Hän on ihan valmis siihen, että minulla olisi yhtä aikaa kaksi pysyvää suhdetta, koska uskoo minun siihen pystyvän. En myöskään viesti kenellekään uudelle ihmiselle olevani sinkku ja kerron taustani viimeistään ekalla tapaamisella ja mieluummin jo ennen. Tadaa! Maailma on avara. Kaikki eivät monogameja, ja pystyn olemaan pirun romanttinen kahdellekin ihmiselle. Ihan superhuomaavainen, sillä minulle on tärkeämpää huomioida toista kun saada huomiota. Ensimmäistä tapaamaani naista tapaan edelleen, vaikka molemmat myöntävät jo, ettei kemiaa taida olla riittävästi. Pysymme ystävinä ja kiva niinkin.
Adaar kirjoitti:
Tuo pahimman kuvittelu on kyllä niin tyypillistä joiltain ihmisiltä. Totta kai avokkini tietää tämän asian ja hyväksyy sen. Hän on ihan valmis siihen, että minulla olisi yhtä aikaa kaksi pysyvää suhdetta, koska uskoo minun siihen pystyvän. En myöskään viesti kenellekään uudelle ihmiselle olevani sinkku ja kerron taustani viimeistään ekalla tapaamisella ja mieluummin jo ennen. Tadaa! Maailma on avara. Kaikki eivät monogameja, ja pystyn olemaan pirun romanttinen kahdellekin ihmiselle. Ihan superhuomaavainen, sillä minulle on tärkeämpää huomioida toista kun saada huomiota. Ensimmäistä tapaamaani naista tapaan edelleen, vaikka molemmat myöntävät jo, ettei kemiaa taida olla riittävästi. Pysymme ystävinä ja kiva niinkin.
"Ensimmäistä tapaamaani naista..." tarkoitti tässä kontekstissa nyt ensimmäistä, jolle näillä ekoilla treffeillä selvensin taustani pohjia myöten. Hän ei kauhistellut tai ollut pettynyt, koska hänellä taas on ihan omat syynsä (tässä tapauksessa ihastunut saavuttamattomaan ja haluaa silti tapailla muita). Useilla on. Joku on vaikka lähdössä kesän jälkeen kahdeksi vuodeksi Kiinaan ja haluaa silti seuraa, vaikka pelkää, ettei jatkoetäsuhde onnistuisikaan. Monet taas jostain syystä valehtelevat ikänsä tai painonsa tai olevansa juuri eroamassa. Voisinhan minäkin toki sanoa niin. Ihan just viiden vuoden kuluttua kun lapset ovat tarpeeksi vanhoja... Tai sitten on sellaisia kuin minä. Ilmeisesti tuo ensimmäisen viestini "ihan avoimesti" oli jotenkin vaikeatajuinen.
Tiäks, mäkin tahtosin olla, en vaikeena vaan hulluna. Tai aina aika ajoin tahtosin ja sitten kun oon, niin en aina tahtoskaan. Eli ei oo helppoo 😂
Mut juu, tiiän ja tunnistan tuon sun tilanteen. Mukavaa kesän jatkoa ja tsemppiä!- Kipsukka
Mäkin haluaisin olla ihan hullu oma itseni 😊 Se ois ihan superkivaa!
Ketjusta on poistettu 9 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Persujen mukaan rasismi on huumoria
Vaan kun koomikko kutsui Halla-ahoa fasistiksi, niin piti haastaa oikeuteen. Mihin se huumorinitaju yhtäkkiä hävisi? ⠀2226306Rasismia kaikkialla näkevät ovat Suomen tyhmimpiä ihmisiä
ja monillahan kuluu myös mielialalääkkeitä, eli päässä on ongelmia. Mutta he eivät tajua kuinka paljon ja ihan todellis1895872Ei kahta sanaa etteikö Petteri Orpo hyväksy rasismia
Koska jatkaa hallituksessa rasistisen perussuomalaisiksi itseään kutsuvan puolueen kanssa. Se on Petteri Orpon arvomaai155454Mitkäs nuorisoporukat ovat toisia nuoria ryöstelleet (selvää rassismia)
No poliisi kertoo, että maahanmuuttajataustaisia ovat, ja isot porukat sillä yhden suomalaisen uhrin kimpussa on ollut j754148Hallitus on kaadettava ja Orpon on erottava
Mikään muu hallitus ei ole oman elämäni aikana tuhonnut näin paljon tämän maan taloutta ja työllisyyttä sekä suomen main1393482Lasse Lehtonen vaatii persuja pyytämään anteeksi aasialaisilta
Persut ova romahduttaneet Suomen maakuvan parissa päivässä negatiiviseksi rasismillaan ja se alkaa vaikuttamaan jo Suome1303313HS 12/25 kysely: persut romahti, demarit raketoi
Kyyti on kylmää persuleirissä, saattaa vetää siellä silmätkin viirulleen. Sen sijaan SDP:n puoluetoimistolla voidaan pok213006Töppö-persut ovat todella tyhmiä
sen kertoo tämäkin avaus: "Persujen suosio vain laskee" Töppö-persu vaan unohtaa, että ennen tätä galluppia persujen kan62477Rasismi rapauttaa Suomen mainetta ja hallituksen hiljaisuus pahentaa vahinkoa
Finnairin viesti Japanista on pysäyttävä: suomalaisen politiikan rasismikohut heijastuvat suoraan matkustuspäätöksiin ja2422375- 1302254