Onko Jyväskylässä huoltoasemaa joka ei myy polttoainetta romaneille? Olisipa se aikamoinen temppu. Siirtyisin oitis sen asiakkaaksi.
Bensaa valikoiden
Sinisilmillä
22454
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 13 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 22
Vanhimmat
"Siirtyisin" No miksi et siirry? Mikä sua estää?
Tuo kyseinen NESTE asema voi hyvin nostaa reilusti hintoja ja saada teitä rotukiihkoilijoita sillti sankoin joukoin kanta-asiakkaakseen.
Mahtava markkinointi tempaus. Omistaja varmaan maksaa mustalaisille siitä että tekevät mainoksen. Ainakin kassa tyrkytti Lindgrenille rahaa, mutta summa taisi olla vielä liian pieni neuvottelun tuossa vaiheessa.
Täytyykin kohta lähteä Jari-Pekalle tankkaamaan ja aamulla sitten taas Kärkkäiselle ostoksille
Joskus piti ottaa 2-tahtista bensaa erääseen laitteeseen, ihmettelin, mitenkähän tämäkin toimi kun niin pitkään aikaan tällaista käyttänyt... sitten sain sen laskemaan bensaa säiliöstä kanisteriin jonka nostin bensa-aseman kassalle, sen kanisterin: tässä on 3 litraa tuota bensaa, maksaisin.
Alottaja vois siirtyä pois Jyväskylästä.
Huoltoasemia jotka ei myy romaaneille bensaa löytyy Pohjois-Koreasta ja isiksen hallintoalueelta,mutta eipä ne toisaalta myy bensaa kellekkään muillekkaan ku vaan omilleen.
Aloittajan pitää muuttaa kyseisiin paikkoihin asumaan niin pääsee kunnon patrioottien keskuuteen.
Muutama asiallinen poikkeus ei pyhitä muun klaanin käyttäytymistä.
Jyskän kylmäasemalta saa bensaa ja dieseliä heti kun on maksu kykyä
diesei benseni kaikkei
Täytyyhän maailmassa olla joitakin periaatteellisia käytäntöjä joista ei tingitä. Jokainen kauppias valitsee sitten itse omat käytäntönsä. Pitkäaikainen kokemus esim. jostakin tietystä ihmisryhmästä voi antaa aihetta omiin valintoihin. Minusta sen täytyy olla hyväksyttävää.
Tuo myyminen ei liene yleinen taphtuma ? Voin olla vääräskii .
Mersu-Persu-Bensiinin syöjä, ilman "supernappeja" formuloissakin mersut surkeita.
Ferrari laittoi viimeisimpään kilpailuun autoihin kanssa jotain omia uusia ominaisuuksia, on aina hauska katsoa noiden romuralleja ja kilpailuja F1.
Täytyy bensanmyyjillä olla liikaa rahaa jos ei raha kelpaa, kaikkien pitäisi laittaa boikottiin sellaiset asemat jotka ei romaneille myy bensaa niin eiköhän muutaman viikon kuluttua la bensan myynti sujumaan olipa kyseessä kuka tahansa asiakkaana!
Neste on meidän suvulla nyt boikotissa.
Sehän on hyvä että lopetatte sen ryyppäämisen vihdoinkin. Yhteiskunta säästää.
Se on ongelma kun yksi huutaa kassalla ja kahdeksan kerää tavaraa sen kun ehtii. Sitten kaikki poistuvat kun Ravimies- lehden edellistä numeroa ei ollutkaan enää myynnissä!
Onhan näitä juoksukaljojenkin hakijoita kalpeanaamoissakin joten se siitä! Huoltsikan tuulikaapit hieman suuremmiksi ja ensin avautuu sisäovi automaattisesti mutta uloimman ovi pysyy vielä lukossa, sitten kun kaikki kähveltäjät on tuulikaapissa niin menee eka ovikin lukkoon, sitten vaan kassalta nappia painamalla kaasua koppiin!
Minä seurasin kerran tuollaista automaattisesti avautuvaa ovea: joku oli jättänyt jäätelöpaperin tai jonkun sellaisen oven eteen, tuuli sitä heilutteli paperia jolloin ovi avautui jatkuvasti uudestaan... kun tietokone luuli että se paperi on ihminen.
Noista formula-jutuista, pikkulapsilla taitaa ollakin harjulla sellainen pieni formula-rata jo.
Ennätys hameenalle kerättyä kamaa oli 70 kg , joten ei ole ihme jos kauppias kyllästyy lahjoittajan rooliin . Tuossa bensakaupassahan oli mahdollisuus tuollaiseen .
Aivan, itsekin olen tuntenut muutaman romanin, joskus kannoin erään vanhan romanimiehen ostokset kerostalon toiseen kerrokseen ja osasi kyllä olla kiitollinen, todella siisti asunto ja nuoret kunnioittaa vanhempiaan vielä tänä päivänäkin, eivät haistattele kuten valkonaamojen kakarat.
Itse aikoinani ? Tuollaisilla mielipiteillä tämänpäivän arkea . Paremminkin olisi tuttavan ystävä kertoi . Mikään noista ei kerro tämänpäivän todesta .
Kanisteriin tankkaus on eri asia. Puheena olevan etnisen ryhmän edustaja pysäköi autonsa paikallisen Teboilin vastapäisen liikkeen p-paikalle.
Jätti muun seurueen autoon ja käveli kadun yli Teboilille. Täytti kanisterinsa ja maksamisen unohtaen talloin autolleen ja seurue ajeli pois alueelta.
Ilmeisesti ujosteli mahdollisuutta, että rekisterinumero olisi näkynyt valvontakameroihin?
Eipä silti, millä niiltä köyhiltä syöttiläiltä mitään pystyy perimään!
Vanha venäläinen käytäntö, kaikki on otettava minkä voi ilmaiseksi saada.