Olenko bi vai homo

Pojujäbä

No niin. Yritän selittää asiani mahdollisimman tyhjentävästi ja selkeästi. Olen miettinyt, että olenko bi vai homo. Tiedän, että seksuaalisuus ei ole yksioikoista. Monesti ihminen ei ole 100 % homo tai hetero vaan jotain siltä väliltä. Olen 25 vuotias jätkä. Huomasin kiinnostukseni jätkiin noin 13 vuotiaana. Tunteelliset ihastukset ovat kohdistuneet enemmän naisiin ja lihallinen himo miehiin. Tosin on myös tuntunut, että mikäli jätkä on riittävän hyvännäköinen voi siihen myös ihastua tunteellisesti. Itsetyydyksen kohteet ovat olleet lähinnä miehiä. Tosin joskus iltaisin olen myös naisia ajatellut peiton alla. Hekin voivat olla hyvännäköisiä ja hemaisevia, mutta jätkiin liittyy jotain kivan "alentavaa" mikä saa hepin nousemaan.
Saan myös nautintoa btm roolista. Tämän vuoksi olen joskus irtoseuraa hakiessani sanonut olevani btm homo ja olen kiihottunut kun vastapuoli on bi top. Siinä ikään kuin alistuu puoliksi heterolle mikä tuntuu "kivan sovinistisen ihanalle". Olen myös monesti sanonut olevani bi. Mietin, että onko homoksi esittäytyminen vain "kielletyn hedelmän" maistamista ja siksi kiihottavaa.

12

1726

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Hggjjhf

      Olet homo. Ihastumisen tunteisiin tarvitaan otsalohkoa, johon voidaan vaikuttaa tietoisella mielellä. Eli jos ei ole sinut itsensä kanssa niin se vaikuttaa ihastumiseen. Liskonaivot eli sijainniltaan alemmat ja evolutiivisesti aijemmat aivoaalueet synnyttävät kiihottavuuden tunteet. Ja kiihotus ei valehtele. En jaksa pidemmin avata, mutta ehkä ymmärrät mitä tarkoitan. Nimimerkillä biologi.

      • yuyului

        Eli se että kiihottuu homoseksistä määrittää seksuaalisuuden. Ihastuksen puuttuminen on kiinni vain ettei ole sinut itsensä kanssa. Kuitenkin bissellä voi olla aivan aitoja ihastumisia naisiinkin. Yksi askel on että hyväksyy seksuaaliset halunsa miehiin. Toinen olisi sitten ihastuminen mieheen. Onko se sitten itsensä hyväksyminen homona ja homoelämän alku. Vai huomata olevansa todella aito bisse eikä mikään bicurious.


      • voivoi.voi.voi
        yuyului kirjoitti:

        Eli se että kiihottuu homoseksistä määrittää seksuaalisuuden. Ihastuksen puuttuminen on kiinni vain ettei ole sinut itsensä kanssa. Kuitenkin bissellä voi olla aivan aitoja ihastumisia naisiinkin. Yksi askel on että hyväksyy seksuaaliset halunsa miehiin. Toinen olisi sitten ihastuminen mieheen. Onko se sitten itsensä hyväksyminen homona ja homoelämän alku. Vai huomata olevansa todella aito bisse eikä mikään bicurious.

        Onhan se kummallinen bisse jolla voi vain olla AITOJA tunteita naisiin, eikö niillä pitänyt olla miehiinkin niitä AITOJA tunteita, jos kerran ovat bissejä.
        Miksi sekoitat bissejen ihastumiset homojen homoelämään?
        Eli olet SE ikuinen jaarittelija näistä aidoista väheksetyistä bissestä?
        Eihän tuossa sinun sekoilussa ollut mitään järkeä.
        Summarum bisseillä voi olla aitoja tunteita naisiin, mutta ei miehiin.
        Homoilla ei ole mitään aitoja tunteita?


    • Onnea_etsintään

      Jotkut tykkää erotella seksuaalisen ja romanttisen suuntautumisen toisistaan, eli voisit periaatteessa olla vaikkapa homoseksuaalinen heteroromantikko. Lopullinen vastaus identitteetin pohdintaan löytyy kuitenkin itsestäsi, joten kannattaa jatkaa pohdintaa ja tutustua erilaisiin indentiteetteihin ja ihmisiin. :>

      • hrtghtgrj

        Eikö " homoseksuaalisen heteroromantikon" tieteellinen nimi ole bi-seksuaali:D


      • erihomofirma
        hrtghtgrj kirjoitti:

        Eikö " homoseksuaalisen heteroromantikon" tieteellinen nimi ole bi-seksuaali:D

        Bisse se on.

        Ei se pohdinta, eikä omat ajatukset sitä määrittele, vaan teot sen määrittelee.
        Toisilla on hulluja ajatuksia oman seksuaalisen määrittelynsä kanssa, että voisi itse määritellä ne tekojensa/halujensa vastaiseksi, fantasiat ovat eri firma.


    • Totuus

      Eihän tuossa ole mitään epäselvää olet nimittäin ihan selvä bi. Homo et voi olla seuraavista syistä:
      1. Tunteelliset ihastuksesi ovat kohdistuneet myös naisiin.
      2. Itsetyydytyksen kohteesi ovat olleet LÄHINNÄ miehiä, joten naisiakin on fantasioissa ollut joskin vähemmän mutta on kumminkin.
      3. Saatat nähdä naisenkin hyvännäköisenä.

      Joten nämä seikat todistavat selvästi homo vaihtoehdon pois. Eli kannattaa jatkossa käyttää vain tuota bi titteliä.

      • biproblematiikkaa

        Mä luulen että kun on bisse eikä vain bi curious välillä tuntee olevansa homo. Se saa vain bisseytensä löytäneen kuvitteleman että on yhtäkkiä poksahtanut umpihomoksi. Homoseksuaalisuus tuntuu bisse miehelle ihan yhtä luontevalta kuin heterous. Onhan bisse naisillakin välillä naistenvälisen rakkauden kausia.


      • zyjzeezj

        Jonkun tutkimuksen mukaan naisissa biseksuaalisuus on verrattain yleisempää kuin miehillä. Miehet on yleensä joko-tai.


    • Anonyymi

      Mä kiihotun enemmän jätkistä kuin naisista, oon silti suhteessa naisen kanssa. Aiemmin oon harrastanu suuseksiä kahden miehen kanssa, ja edelleen sitä tekis mieli. On ihanaa kattella hyvännäköisiä jätkiä, luokittelen itseni enemmän homoksi kuin bisseksi.

      • Anonyymi

        Miksi sitten olet naisen kanssayhdesdä, jos koet itsesi homoksi? Et minusta bisseltä kuulosta. Onko tuo oikein tyttöystävääsi kohtaan?


    • Ollako vai eikö....
      maaginen luku 23

    Ketjusta on poistettu 25 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Olet minua

      vanhempi, mutta se ei vaikuta tunteisiini. Tunnen enemmän kuin ystävyyttä. Olo on avuton. Ikävöin koko ajan. Yhtäkkiä va
      Ikävä
      167
      3447
    2. Ruumis ojassa

      Kukahan lie ollu, mistä lie löydetty. No ikävä tataus.
      Oulainen
      15
      2096
    3. Mies pyysi rahaa

      Jälkikäteen kun tarjosi kyydin yhteisestä harrastuksesta kotiini. Mitä vi**... Ei ihastunut mies noin toimi?
      Ikävä
      223
      1490
    4. Jos tapaisimme uudelleen?

      niin luuletko että mikään muuttuisi vai toistuuko meidän historia? Ehkä vähän eri tavalla mutta samoin tuloksin J
      Ikävä
      70
      1241
    5. Mitä piirteitä rakastat

      Eniten kaivatussasi?
      Ikävä
      44
      1211
    6. 37
      1121
    7. Mites nyt suu pannaan

      Kitkiöjoki ja Järvinen solmivat Attendon/Terveystalon kanssa sopimuksen, jonka mukaan sopimuksen irtisanomisoikeus on va
      Sysmä
      38
      1063
    8. Taas Lieksassa tyritty

      Suomalaisten kansallismaisemaa juntit pilaamassa. Nuori tyttö kaupunginjohtajana ei ole sen viisaampi. *S-ryhmän hanke
      Lieksa
      136
      1031
    9. Hän on niin

      Hyvännäköinen. Vaikea vastustaa
      Ikävä
      47
      994
    10. Nähdäänkö ensi viikolla

      paikassa joka alkaa samalla kirjaimella kuin etunimesi? Ikävä on sinua. Fyysistä läsnäoloasi.
      Ikävä
      39
      974
    Aihe