Millaisia ovat potkupallokatsomoiden ns. fanikannattajat eri puolella Suomea? Olisi mukava kuulla kommentteja, plussia ja miinuksia.
Ropsin fanit Rovaniemellä, ns. BingoBoys olkoon esimerkkinä: aika ajoin paikallisessa lehdessä on kirjoituksia heistä, lähinnä heidän esiintymisestään katsomossa. Kirjoitusten mukaan oman joukkueen kannustus ei ole kovin terveellä pohjalla, varsinkin lapsiperheet kokevat olonsa heidän lähellä vastenmieliseksi.
Alatyylistä huutelua vastustajalle, v -sanojen äänekästä käyttöä, jopa rasismin kynnyksen ylittävää juopuneiden mölinää. Kannustuslaulut ovat tylsiä jollotuksia, vailla sisältöä. Kaikenkaikkiaan siis ns. Junttilan peräkylän junttimeininkiä.
Tuo ylläoleva siis koostuu lehdissä/mediassa esiintyneestä kritiikistä ja kyllä itsekin kun Ropsin kotipelissä olen, niin todellakin valitsrn paikkani jostain muualta kuin heidän läheltään. Samoin kuten monet muutkin sivistyneet katsojat.
Niin, miten lie muualla Suomessa: onko meininki samanlaista ?
Rovaniemen juntit katsomossa
HesanKundi
2
97
Vastaukset
- Junantuoma66
No jaa. Potkupalloa se tuppaa täällä Kemissäkin olevan. Ja sama meininki katsomossa. "Lapin juntti lyö outoa turpaan, se on outo ja arvaamaton" ...
- Ipa
Tampereen Ilves kommentoi: taitaa tommoinen urpoilu olla pohjoisen ongelma, ei täällä semmoista ole ollenkaan.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1466130
En löydä sinua
En löydä sinua täältä, etkä sinä varmaankaan minua. Ennen kirjoitin selkeillä tunnisteilla, nyt jätän ne pois. Varmaan k253736Eelin, 20, itsemurhakirje - Suomalaisen terveydenhuollon virhe maksoi nuoren elämän
Yksikin mielenterveysongelmien takia menetetty nuori on liikaa. Masennusta sairastava Eeli Syrjälä, 20, ehti asua ensi1282931- 492620
- 412560
Ne oli ne hymyt
Mitä vaihdettiin. Siksi mulla on taas niin järjetön ikävä. Jos haluat musta eroon päästä niin älä huomioi mua. Muuten kä262026Hajoaako persut kuten 2017?
https://www.is.fi/politiikka/art-2000011217813.html Tämä on totisinta totta. Persut on murroksessa. Osa jättää puolueen2691924Kamala uutinen: Henkilö kuoli Tokmannin pihaan Kankaanpäässä- Jäi trukin alle
IL 9.5.2025 Ihminen kuoli Kankaanpään Tokmannin edustalla perjantaina aamupäivästä. Poliisin mukaan henkilö oli jäänyt511858- 341633
- 281620