Olemme lähdössä matkailuautolla Altaan. Netistä löysimme kolme leirintäaluetta Alta Strand - Alta River ja Camp Alta. Mitä näistä suosittelisitte hinta-laatusuhteessa ja maisemiltaan?
Vastaukset 10
- Norway_in
CampAlta on näistä kolmesta ainut joka ei rajoitu jokeen. Strand sekä River ovat joen varressa ja River on huomattavasti edullisempi kuin Stand camping.
- Riverbank
Alta River camping on paras hinta-laatusuhteessa ja maisemat myös kauneimmat. Altassa kannattaa käydä ehdottomasti Komsan huipulla.
- Riversides
Viime kesänä olin Alta River campingissä ja suosittelen kyllä aluetta. Näistä kahdesta muusta ei kokemusta. Altan reissulla Komsa tietysti täytyy olla käyntikohteena.
- Altaivuoret
Alta River camping on Suomalaisten pyörittämä ja ihan kohtuu hintainen Norjan tasossa. Altasta löytyy vielä myös Solvang camping.
- Asuntoauto
CampAlta on mielestäni näistä kolmesta paras. Alue rajoittuu myös jokeen toisin kuin täällä väitettiin. Google mapsista voi käydä katsomassa aluetta kuvien muodossa.
- Alteidet-opas
Hei.
Kiitos kiinostuksesta Altaa kohtaan.
Altajoen varrella on tosiaan kolme leirintäaluetta ja jokaiseen voi majoittua matkailuautolla sekä kaikki alueet ovat joen rannassa. Maisemiltaan ei suuria eroja alueissa ole, mutta hintaluokassa Strand camping on viidentähden alue ja täten myös kalliimmat hinnat kuin River campingissä ja CampAlta. Altasta löytyy myös paljon nähtävyyksiä ja kuten täälläkin jo mainittu niin Komsa on kaupungin suosituin nähtävyys.
Jos Altaan aikoo heinäkuun lopussa tai elokuussa matkata niin on hyvä huomioida että Kautokeinon tiellä välillä Kautokeino-Eiby tehdään suurta tietyötä ja kyseinen osuus on erittäin huonossa kunnossa.- Altaanpäinelokuussa
Ollaan aikeissa mennä Altaan elokuussa, mutta Kautokeino-Eiby tietyö mietityttää. onko mahdollisuuksia kiertää kyseinen tietyö?
- Alteidet-opas
Hei.
Tietöitä on elokuussa myös käsivarrentiellä välillä Karesuvanto-Kilpisjärvi sekä Karasjoki-Lakselv välillä. Jos elokuussa aijotte Altaan matkustaa niin tietyöt onnistuu kyllä kiertämään jos ajatte Kiirunan kautta tai Ifjordin kautta. - Velsinors
Altassa oli joskus sellainen camping kuin Kronstad. Mahtaakohan alueella olla vielä jotain toimintaa kun ainakin kotisivut ovat vielä toiminnassa.
- Alteidet-opas
Hei.
Kronstad campingiä ei valitettavasti ole enää olemassa. Alue oli Suomalaisten suuressa suosiossa.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 951831
Miksi kumppaniehdokkaan oma elämä on teille ongelma?
Täällä monesti kuulee vaatimuksia siitä, että kumppaniehdokkaalla ei saisi olla lemmikkejä, lapsia, kavereita, eksiä, su4871400- 881203
Ny se loppuu ( Kuhmo)
Yhtiö on myyty. Notta yyteet meleko äkkiä, notta. Pelastautukoon ken voi. Notta se on tuulista pian.481200- 751160
Oikea nainen
On äärimmäisen naisellinen, pienikokoinen, kapeaharteinen, pienet kapeat kasvot, paksut huulet, kauniit hiukset, upeat t1941144- 93947
Parikymppinen hakkasi nelikymppisen kriittiseen tilaan
Ja ihminen jäi junan alle lautiosaaressa...paljon on taas sattunut ja tapahtunut. Ketähän nämä uhrit mahtaa olla 🤔 htt11894- 65725
Minä olen käyttänyt mustan magian riittejä ja taikoja aiheuttaakseni epäonnea ja pahaa joillekin
Ne jutut on toimineet. Olen harjoittanut tätä parisenkymmentä vuotta176721