D-vitamiini taso

Kzotdltstod

Mittautin D-vitamiinin verestä ja lukema oli 69.
Viiearvojen alapuolella, mutta lääkäri meinasi, että syö vaan edelleen sama määrä D-vitamiinia kuin aikaisemminkin.
Olen syönyt D50 joka pv.
Luulisi, että olisi parempi syödä jo enemmän, jotta saisi lukeman nousuun

6

603

    Vastaukset 6

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • deeee

      Lukemasi on tyydyttävä.
      Pillereistä ei imeydy niin hyvin kuin ruoasta.
      Syö enemmän ruokaa josta saat D-vitamiinia
      ja näyttäydy auringossa, se on hyvä D-vitamiinin lähde nyt.

      • deee2

        Jep, tai kokeile eri valmistetta esim. suihketta.


    • Ripe

      D on immunosuppressantti kuten esim. kortisoni. D aiheuttaa ja ylläpitää Th1 tauteja . Siis yleisimpiä kansantauteja. Perustuu korruptoituneeseen bisnekseen. 1.25D myrkytysraja Merckin mukaan on 105 pmol/L. Itselläni mitattu yli 160 pmol/l, enkä ole ottanut Deetä ikinä.

      • nolin

        Kerro selkosuomella mikä tuo tarkoittaa ! Immunosuppressantti. TH1-taudit.


      • Rip
        nolin kirjoitti:

        Kerro selkosuomella mikä tuo tarkoittaa ! Immunosuppressantti. TH1-taudit.

        Immunosuppressantti heikentää puolustusta. Immunostimulantti vahvistaa. Th1-taudit käsite on selvää suomea. Googleta. Etsi PubMedistä.


    • JohnnyTang

      Kyllä purkki D on sellaista mitä en suosittele että sillä ihmiset tankkaavat itseään, se näyttää enemmän palliatiiviselta hoidolta kuin joltakin joka todella pitkässä juoksussa auttaa eteenpäin. Lopettakaa ihmeessä sen purkki D:n popsiminen

      Aiheesta on luettavissa esim tästä :


      http://bacteriality.com/category/vitamin-d/

      http://autoimmunityresearch.org/transcripts/AR-Albert-VitD.pdf



      Pitäkää mielessä, mitä enemmän immuuni järjestelmää tukahdutetaan, sitä vaikeampaa on elimistön taistella eri pathogeeneja vastaan, ja jos oireet tukahdutetaan, ei se tarkoita että parantumista tapahtuu. Purkki D on muotoa jolla on immunosupressiivisa vaikutuksia. En varma miten autoimmuuni taudeissa, mutta siinäkin asia on monitahoisempi ja täysin mahdollista että myös siinä purkki D on enemmän haitaksi kuin hyödyksi.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kysely : Juuri kukaan ei halua nykyisen hallituksen jatkavan

      Ylen kysely: Juuri kukaan ei halua nykyisen hallituksen jatkavan – eivät edes halli­tus­puolueiden omat kannattajat Kes
      Hallitus
      129
      1526
    2. Salaisuudet paljastuu

      Viimeiset hetket meneillään ottaa yhteyttä. Kertoa totuus ja selvittää asioita. Viimeiset hetket meneillään jos joku
      Ikävä
      143
      1358
    3. Kelan mukaan veronpalautukset ovat tuloa tuet lähti

      https://www.is.fi/taloussanomat/art-2000012225387.html Verohallinnon maksama veronpalautus tulee niille, jotka ovat mak
      Maailman menoa
      109
      834
    4. Sinkkujen tilanne kiinassa katastrofaalinen

      800 naista osallistui sinkkujen iltaan, paikalle saapui 0 miestä. Ei mahdollisuuksia, kun nainen on 38 -vuotias, ja
      Sinkut
      123
      799
    5. Mies, minkä tiedon juuri nyt haluaisit

      tietää hänestä, naisesta?
      Ikävä
      67
      749
    6. 53
      711
    7. Aloitan kiertotalouden

      Aloitin tänään kiertotalouden, ei mulla nyt oikeastaan muuta MOI
      Lieksa
      37
      571
    8. Minne katosi Sofian Jeff-rakas ystävä?

      Seiskalehden mukaan Jeffreytä ei ole näkynyt, kuin kesäkuussa maininta Sofian ommissassa insramissa. Onko jo tullut ero
      Kotimaiset julkkisjuorut
      144
      569
    9. Stubbin ylimielinen uho vie Suomea sotaan!!?

      https://m.youtube.com/watch?v=aQ3c540lm9o Miten voi olla että maamme presidentii toimii näin vastuuttomasti kuten hölöt
      Maailman menoa
      288
      542
    10. Kuka hukkui

      Kuka hukkui eilen kätkytniementiellä?
      Pyhäjärvi
      6
      525
    Aihe