miten eläke lasketaan

maatiaismamma

Olen epävarma miten eläkekeni lasketaan. ETK rekisteriotteessa työsuhteet A, B, C, D ja niistä kertyneet elkäkelaskelmat.
Sitten viimeisin tulo?

Yhteensovitus, jyvitys ym askarruttaa. Eli maksaako viimeinen eläkelaitos viimeisen työsuhteen mukaan eläkkeen vai tuleeko mukaan A, B, C ja D.

3

393

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Näinsetoimii

      Toi riippuu niin monesta asiasta, iästä, missä olet työskennellyt ja milloin. Yleensä nykyään työeläke kaikkine kertymineen maksetaan yhdestä eläkelaitoksesta, eli siitä, minkä alaisuudessa olet viimeksi työskennellyt, eli jos olet viimeksi työskennellyt esim. Kunnan virassa, eläkkeen maksaja on Keva, vaikka aikaisempia työsuhteita olisi yksityiselläkin puolella. Poikkeuksiakin on, jostakin voidaan eläke maksaa erikseen, mutta se on aika harvinaista. Noi kysymäsi asiat kannattaa kysyä omasta työeläkelaitoksestasi..

    • TarkistaVerkossa

      https://www.tyoelake.fi/tyoelakeote/

      Tuolta voit tarkistaa kertyneen eläkkeesi määrän.

      "Työeläkeotteella on tiedot kaikista tähän mennessä eläkettä kartuttaneista ansioistasi. Tuleva eläkkeesi pohjautuu otteen tietoihin. Työeläkeote onkin vähän kuin veroilmoitus – tiedot kannattaa tarkistaa vuosittain. Otteelta näet kätevästi myös työhistoriasi.

      Työeläkeote ei kerro tulevaa lopullista eläkettäsi. Mitä enemmän työvuosia on edessä, sitä enemmän eläkettä ehtii vielä kertyä. Jos olet jäämässä eläkkeelle lähivuosina, antaa ote suuntaa jo vahvemmin."

    • Nämä nuoret islamistit vievät sinun leipäsi. Hyvää yötä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ikävöin sinua kokoyön!

      En halua odottaa, että voisin näyttää sinulle kuinka paljon rakastan sinua. Toivon, että uskot, että olen varsin hullun
      Ikävä
      59
      4054
    2. KALAJOEN UIMAVALVONTA

      https://www.kalajokiseutu.fi/artikkeli/ei-tulisi-mieleenkaan-jattaa-pienta-yksinaan-hiekkasarkkien-valvomattomalla-uimar
      Kalajoki
      94
      2419
    3. Jos sinä olisit pyrkimässä elämääni takaisin

      Arvelisin sen johtuvan siitä, että olisit taas polttanut jonkun sillan takanasi. Ei taida löytyä enää kyliltä naista, jo
      Tunteet
      45
      2072
    4. Älä mahdollisesti ota itseesi

      En voinut tietää. Sitäpaitsi.. niin
      Ikävä
      22
      1803
    5. Kadonnut poika hukkunut lietteeseen mitä kalajoella nyt on?

      Jätelautta ajautunut merelle ja lapsi uponnut jätelautan alle?
      Kalajoki
      26
      1601
    6. Ota nainen yhteyttä ja tee Tikusta asiaa?

      Niin sitten minä teen Takusta asiaa.
      Ikävä
      28
      1536
    7. Joku hukkui Hyrynsalmella?

      Oliko mökkiläinen taas?
      Hyrynsalmi
      15
      1222
    8. Metsästysmökki

      Metsästyskortti saapui. Lisäksi metsästysmökki varata!
      Kuhmo
      31
      1148
    9. Mitä sinä mietit

      Mies?
      Ikävä
      110
      1125
    10. Emme voi elää velaksi, sanoi Riikka

      Valtionvelan odotetaan nousevan 86,3 prosenttiin bruttokansantuotteesta vielä kuluvan vuoden aikana. https://www.iltale
      Perussuomalaiset
      79
      1062
    Aihe