Olen epävarma miten eläkekeni lasketaan. ETK rekisteriotteessa työsuhteet A, B, C, D ja niistä kertyneet elkäkelaskelmat.
Sitten viimeisin tulo?
Yhteensovitus, jyvitys ym askarruttaa. Eli maksaako viimeinen eläkelaitos viimeisen työsuhteen mukaan eläkkeen vai tuleeko mukaan A, B, C ja D.
Sitten viimeisin tulo?
Yhteensovitus, jyvitys ym askarruttaa. Eli maksaako viimeinen eläkelaitos viimeisen työsuhteen mukaan eläkkeen vai tuleeko mukaan A, B, C ja D.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Toi riippuu niin monesta asiasta, iästä, missä olet työskennellyt ja milloin. Yleensä nykyään työeläke kaikkine kertymineen maksetaan yhdestä eläkelaitoksesta, eli siitä, minkä alaisuudessa olet viimeksi työskennellyt, eli jos olet viimeksi työskennellyt esim. Kunnan virassa, eläkkeen maksaja on Keva, vaikka aikaisempia työsuhteita olisi yksityiselläkin puolella. Poikkeuksiakin on, jostakin voidaan eläke maksaa erikseen, mutta se on aika harvinaista. Noi kysymäsi asiat kannattaa kysyä omasta työeläkelaitoksestasi..
https://www.tyoelake.fi/tyoelakeote/
Tuolta voit tarkistaa kertyneen eläkkeesi määrän.
"Työeläkeotteella on tiedot kaikista tähän mennessä eläkettä kartuttaneista ansioistasi. Tuleva eläkkeesi pohjautuu otteen tietoihin. Työeläkeote onkin vähän kuin veroilmoitus – tiedot kannattaa tarkistaa vuosittain. Otteelta näet kätevästi myös työhistoriasi.
Työeläkeote ei kerro tulevaa lopullista eläkettäsi. Mitä enemmän työvuosia on edessä, sitä enemmän eläkettä ehtii vielä kertyä. Jos olet jäämässä eläkkeelle lähivuosina, antaa ote suuntaa jo vahvemmin."
Nämä nuoret islamistit vievät sinun leipäsi. Hyvää yötä.