miten eläke lasketaan

maatiaismamma

Olen epävarma miten eläkekeni lasketaan. ETK rekisteriotteessa työsuhteet A, B, C, D ja niistä kertyneet elkäkelaskelmat.
Sitten viimeisin tulo?

Yhteensovitus, jyvitys ym askarruttaa. Eli maksaako viimeinen eläkelaitos viimeisen työsuhteen mukaan eläkkeen vai tuleeko mukaan A, B, C ja D.

3

500

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Näinsetoimii

      Toi riippuu niin monesta asiasta, iästä, missä olet työskennellyt ja milloin. Yleensä nykyään työeläke kaikkine kertymineen maksetaan yhdestä eläkelaitoksesta, eli siitä, minkä alaisuudessa olet viimeksi työskennellyt, eli jos olet viimeksi työskennellyt esim. Kunnan virassa, eläkkeen maksaja on Keva, vaikka aikaisempia työsuhteita olisi yksityiselläkin puolella. Poikkeuksiakin on, jostakin voidaan eläke maksaa erikseen, mutta se on aika harvinaista. Noi kysymäsi asiat kannattaa kysyä omasta työeläkelaitoksestasi..

    • TarkistaVerkossa

      https://www.tyoelake.fi/tyoelakeote/

      Tuolta voit tarkistaa kertyneen eläkkeesi määrän.

      "Työeläkeotteella on tiedot kaikista tähän mennessä eläkettä kartuttaneista ansioistasi. Tuleva eläkkeesi pohjautuu otteen tietoihin. Työeläkeote onkin vähän kuin veroilmoitus – tiedot kannattaa tarkistaa vuosittain. Otteelta näet kätevästi myös työhistoriasi.

      Työeläkeote ei kerro tulevaa lopullista eläkettäsi. Mitä enemmän työvuosia on edessä, sitä enemmän eläkettä ehtii vielä kertyä. Jos olet jäämässä eläkkeelle lähivuosina, antaa ote suuntaa jo vahvemmin."

    • Nämä nuoret islamistit vievät sinun leipäsi. Hyvää yötä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. No nytkö tuli lähtö Orpolle?

      Pieniä oli Marinin aamupalasilakat joulukaloiksi vrt. Orpon 35 miljoonan euron kähmintä johonkin Vapaavuoren urheiluhall
      Maailman menoa
      236
      1825
    2. Mikä teidän jutussa on ongelmana?

      Missä meni pieleen?
      Ikävä
      186
      1591
    3. Kauhavan häiriköijistä

      Juttua Iltalehdessä. Pakko sanoa että noi nuoret on kyllä ihan pimeitä. Putkin peltoja jupksevat kiusaamaan kun ei tietä
      Kauhava
      45
      1202
    4. Haluan sinut, kuuletko minua.

      Haluan sinut. Toivon, että voisimme olla yhdessä. Mietin pystynkö täyttämään toiveesi, olemaan arvoisesi. Voisitko saad
      Ikävä
      50
      932
    5. Auto ajoi päälle?

      Ja pakeni luin iltapäivälehdestä. ! Ken on kuski joka tuollee teki
      Kuusankoski
      14
      760
    6. Miksi Lapset kiusaa yöllä

      Miksi Lapset kiusaa yöllä ihmisiä? Miksi vanhemmat antaa tämän tapahtua? Eikö ne huomaa ettei lapset ole kotona vai eivä
      Kauhava
      30
      741
    7. Sama ransetti taas!

      Keikkui tällä kertaa Honkavaaran tien varressa muutaman sadan metrin päässä Louhenkoskelta.. Otin rekisterin ylös ja ver
      Hyrynsalmi
      21
      730
    8. Hän on tosi

      hyvännäköinen. Ei edes ryppyi oo. :D
      Ikävä
      38
      727
    9. Viimeinen lankafest

      Käykää viimeisessä lanka festissä. Ensivuonna sitä ei enää ole. Rahat on loppu. Harmi .
      Puolanka
      23
      702
    10. Tehdäänkö tänään toiveista totta?

      Poikkea tänä illasta siinä lähellä ja annetaan silmien puhua ja sen jälkeen puhu sinä lopulta mitä ajattelet..
      Ikävä
      46
      627
    Aihe