Möin tori.fi:ssä vanhan ipodini pois, ja kauppaa tehdessä tämä äijä kysyi kuittiinsa (jonka oli tulostanut) niin mun nimmaria, nimenselvennystä ja hetua (henkilötunnusta)
ja mä tyhmä annoin. Nyt rupes mietityttää mihin hän ylipäätänsä tarvitsi sitä henkilötunnusta ja soitin hänelle takaisin kysyen että mikä tää homma nyt olikaan. hän selitti jostai verovapaasta ja että tää oli sille vaa helpompi että pysty todistaa jotai joka meni ohi mulla (en älynyt) eli jos joku osaa sanoa, onko tää normaalii että hän tarvitsi mun henkilötunnuksen. hän oli siis yrittäjä, ja sen pystyin tarkistamaan laittamalla nettiin hänen nimensä.
Annoin henkilötunnuksen tuntemattomalle??
4
311
Vastaukset
- Mitensenyton
Minua taas ihmetyttää miten tämä tarinasi liittyy pörssiin tai osakkeisiin?
- Meijeripoika
No voi vittu.
- gtyujbv
Koska asioit yrityksen kanssa, on oikea osio suomi24:ssä Talous -> Kuluttajansuoja. Sieltä voit saada paremmin vastauksia.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Karhuryhmä
Kellään tarkempaa tietoa miksi ja missä karhuryhmä ollut? Perheväkivaltaa vai huumeperintää kenties taas?283456- 973216
- 763034
Raisionkaaren koira hyökkäys
Taas nähtiin että koiriin ei voi luottaa. Eilen illalla vapaana ollut koira hyökkäsi Raisionkaarella kolmen henkilön kim793011"Mielipide: Äärivasemmiston uhka on otettava vakavasti"
Demokratia näyttäisi olevan Halla-aholle enemmänkin välttämätön paha kuin tavoiteltava asia. Väkivallan ihannointi ja m532911Tapa jolla kohtelit minua viimeksi miellytti erityisesti
Osaat huomioida kauniisti ja katsot aina tilanteita yhteisen hyvän kannalta. Sitä arvostan erityisesti.862688- 352500
- 572361
Satuit vain olemaan
Ensimmäinen joka avasi minussa sen nähdyksi ja rakastetuksi tulemisen puolen. Pitäisi vain muistaa että et ole ainoa. Se432235- 882012