10kk uroslabbis

Hermoromahdus

Hei, omistan 10kk vanhan uroslabradorin, koirani on vähänaika sitten alkanut hyppiä päin ja purra. Koira myös läähättää sisällä eikä osaa enään kunnolla rauhoittua nukkumaan. Voiko tämä olla murrosikää vai olisikohan koirallani kipuja? Onko kellään ollut samanlaista ja miten olette selvinneet tilanteesta?

5

577

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Nuoruusvillitsee

      Sil on varmaan kuuma, jos läähättelee? Alkoiko helteiden alettua?
      Onko liikkeissä jotain joka kielisi kivusta?
      Jos vaikuttaa kipeältä, vie lääkärille.

      Kyllä murkkuiältä vaikuttaa tuo muu touhu.Et komennat napakasti EI.Kun alkaa hölmöillä, hyppiä purra.Jos ei tehoa, otat se hetkeksi kiinni pannasta, ja pidät aloillaan samalla toruen sanallisesti .....vaikka että nyt loppu tommonen touhu, hyi hyi ..tai mitä vaan keksit XD
      Älä ole kovakourainen, koirasi on nuori.Ja haluaa testata asemaansa, liian kovin kohtelemalla sen luottamus sinuun loppuisi.Joka pilaa välinne.
      Joten, ole määrätietoinen, mutta oikeudenmukainen.
      Koirasi on nyt hyvässä iässsä tehostaa koulutusta, ihan perus asioita.Liikuntaa, uintia ja muuta yhteistä tekemistä kannattaa harrastaa.Voit tehdä hajujälkeä pihalle, ja jättää jonkin kerkun jäljen päähän.Harjoitella noutoja.Tänne, istu, maahan,sivulle,seuraa jne.Sekä koiran jättämiset noihin asentoihin niin että itse kävelet hiukan kauemmas, ja palaat sitten palkitsemaan jne.Koira tarvitsee rajoja ja rakkautta.Koulutuksissa käynti olis myös hyvä, sekä mätsäreissäkäynti.
      Siitä tulee varmasti ihan mahtava tapaus, kunhan ikää hiukan kertyy😁

      • minelan

        nm. nuoruusvillitsee
        ERITTÄIN HYVÄ KIRJOITUS, JA MIELIPIDE SINULTA. Nyt 60 vuotta kasvattajana olleena, no en kyllä kasvattajana, mutta omistajana olleena ja koulutuskenttiä kuluttaneen ESIM. Laakson kentää TÖÖLÖSSÄ.Kasvatin pieniluonteisesti kk-mäyräkoiria. Parahaiten menestynyt koirani oli Minelan Balsami. Vielä 12 vuotiaana se oli3,ssa peräkkäisessä näyttelyssä näyttelyn kaunein koira eli BIS1
        EN koskaan puhunut sille edes rumasti tai kovalla äänellä, kuten en 4 muullekaan koiralleni. Ne saivat elää vapaata elämää, mutta joku kehossani välittyi niile.Että mammaa pitää nyt kuunnella.
        Luottamuksen saanti koiraanja luominen on kaiken a ja o. Koiraa ei koskaan saakohdella väkivaltaisesti, vaikka nuoren koiran kanssa hermot on tiukilla.


    • Minulla oli tälläinen samanlainen labbis ja myin sen kiinaan syötäväksi niin pääsimpähän siitäkin.

    • Eihäne ne paperitalot mitään kestäkkään.... vai oliko se koreassa?? prk

    • Opetettu

      labbis on nuorena villi. Opeta koiraasi mene koirakouluun sen kanssa. Labbis on kuitenkin helpoin koira palkitsemisella opettaa kuin jaksaa sen tehdä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Onko sulla

      suoja työ paikka? 🤔🤷‍♂️
      Ikävä
      34
      3996
    2. Joensuun kaupunki levittelee tonttitietoja Keskisuomalaiselle

      Sähköposteja ja tonttitietoja levitellään mm. Pasi Koivumaalle
      Joensuu
      13
      1899
    3. Oletko nainen alkanut kammoamaan minua

      Sinua ei näy eikä kuulu, ja ilmeisesti kiertelet tilanteita. Oletko huomannut, että olet vieläkin ajatuksissani luvattom
      Ikävä
      63
      1364
    4. Saako 60 v vielä töitä? Arto Nyberg puhuu suoraan elämästä ilman töitä

      Arto Nyberg täyttää tänään 60 v. Onnea! Nyberg totuttiin näkemään suoran haastatteluohjelman kapteenina vuodesta toise
      Maailman menoa
      95
      1306
    5. Toivoisitko Rakas vielä?

      Haluaisitko vielä? Uskoisin osaavani näyttää sinulle, kuinka ainutlaatuinen nainen olet.
      Ikävä
      68
      1195
    6. Tiesitkö tätä ex-miehistä? Noriko Salo jysäytti yllätyspaljastuksen

      Noriko Salo ja ex-F1 kuski Mika Salo olivat naimisissa v. 1999-2022. Kirsi Salon ex-mies puolestaan on muusikko Sammy A
      Kotimaiset julkkisjuorut
      5
      1051
    7. Koska tajusit silloin aikanaan

      että olin ihastunut sinuun? 🤭😍 Taisin olla aika läpinäkyvä 🫣❤️
      Ikävä
      47
      951
    8. Keskustelua kasteesta

      You tubessa kaksi pappia keskustelivat kasteesta ja kritisoivat raamatullista uskovien kastetta. Toinen heistä yritti
      Kaste
      333
      924
    9. Ihan pieni näkeminen vaan

      👋 ja minä olisin valmis jo vaikka mihin sun kanssa. Nämä on näitä.. 🤫🫣😘💥
      Ikävä
      26
      911
    10. En haluaisi kaiken kuihtuvan pois

      ilman, että olemme voineet jutella rauhassa kasvotusten... Mutta mistä ihmeestä löydän sinut?
      Ikävä
      39
      902
    Aihe