10kk uroslabbis

Hermoromahdus

Hei, omistan 10kk vanhan uroslabradorin, koirani on vähänaika sitten alkanut hyppiä päin ja purra. Koira myös läähättää sisällä eikä osaa enään kunnolla rauhoittua nukkumaan. Voiko tämä olla murrosikää vai olisikohan koirallani kipuja? Onko kellään ollut samanlaista ja miten olette selvinneet tilanteesta?

5

595

    Vastaukset 5

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Nuoruusvillitsee

      Sil on varmaan kuuma, jos läähättelee? Alkoiko helteiden alettua?
      Onko liikkeissä jotain joka kielisi kivusta?
      Jos vaikuttaa kipeältä, vie lääkärille.

      Kyllä murkkuiältä vaikuttaa tuo muu touhu.Et komennat napakasti EI.Kun alkaa hölmöillä, hyppiä purra.Jos ei tehoa, otat se hetkeksi kiinni pannasta, ja pidät aloillaan samalla toruen sanallisesti .....vaikka että nyt loppu tommonen touhu, hyi hyi ..tai mitä vaan keksit XD
      Älä ole kovakourainen, koirasi on nuori.Ja haluaa testata asemaansa, liian kovin kohtelemalla sen luottamus sinuun loppuisi.Joka pilaa välinne.
      Joten, ole määrätietoinen, mutta oikeudenmukainen.
      Koirasi on nyt hyvässä iässsä tehostaa koulutusta, ihan perus asioita.Liikuntaa, uintia ja muuta yhteistä tekemistä kannattaa harrastaa.Voit tehdä hajujälkeä pihalle, ja jättää jonkin kerkun jäljen päähän.Harjoitella noutoja.Tänne, istu, maahan,sivulle,seuraa jne.Sekä koiran jättämiset noihin asentoihin niin että itse kävelet hiukan kauemmas, ja palaat sitten palkitsemaan jne.Koira tarvitsee rajoja ja rakkautta.Koulutuksissa käynti olis myös hyvä, sekä mätsäreissäkäynti.
      Siitä tulee varmasti ihan mahtava tapaus, kunhan ikää hiukan kertyy😁

      • minelan

        nm. nuoruusvillitsee
        ERITTÄIN HYVÄ KIRJOITUS, JA MIELIPIDE SINULTA. Nyt 60 vuotta kasvattajana olleena, no en kyllä kasvattajana, mutta omistajana olleena ja koulutuskenttiä kuluttaneen ESIM. Laakson kentää TÖÖLÖSSÄ.Kasvatin pieniluonteisesti kk-mäyräkoiria. Parahaiten menestynyt koirani oli Minelan Balsami. Vielä 12 vuotiaana se oli3,ssa peräkkäisessä näyttelyssä näyttelyn kaunein koira eli BIS1
        EN koskaan puhunut sille edes rumasti tai kovalla äänellä, kuten en 4 muullekaan koiralleni. Ne saivat elää vapaata elämää, mutta joku kehossani välittyi niile.Että mammaa pitää nyt kuunnella.
        Luottamuksen saanti koiraanja luominen on kaiken a ja o. Koiraa ei koskaan saakohdella väkivaltaisesti, vaikka nuoren koiran kanssa hermot on tiukilla.


    • Minulla oli tälläinen samanlainen labbis ja myin sen kiinaan syötäväksi niin pääsimpähän siitäkin.

    • Eihäne ne paperitalot mitään kestäkkään.... vai oliko se koreassa?? prk

    • Opetettu

      labbis on nuorena villi. Opeta koiraasi mene koirakouluun sen kanssa. Labbis on kuitenkin helpoin koira palkitsemisella opettaa kuin jaksaa sen tehdä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä kaivatussasi ärsyttää

      Juuri nyt, tällä hetkellä?
      Ikävä
      101
      1233
    2. Salaisuudet paljastuu

      Viimeiset hetket meneillään ottaa yhteyttä. Kertoa totuus ja selvittää asioita. Viimeiset hetket meneillään jos joku
      Ikävä
      91
      850
    3. Poliisi pamputti Variskankaalla

      Mistä lie alkanut ja miksi poliisit kutsuttu, mutta mielestäni hyvin toimittu. Jos haluaa rähistä eikä rauhoitu puheella
      Kajaani
      31
      774
    4. vapaa

      sana :) 🚮
      Ikävä
      66
      683
    5. Karita Tykkä mennyt kihloihin.

      Onnittelu kuuluu hänelle ja tulevalle aviopuolisolleen.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      93
      616
    6. 32
      605
    7. S-ryhmän ihmisoikeuslinja ei kestä omaa hankintaketjuaan

      S-ryhmän Israel-boikotin suurin uskottavuusongelma löytyy yllättävän läheltä, SOK:n omien tuotemerkkien hankintaketjuist
      Maailman menoa
      16
      574
    8. Nainen tosi ikävä sua

      Näkispä edes ohimennen
      Ikävä
      18
      558
    9. Haavoittuvuutesi on aseista riisuvaa

      Harmi, etten voi osoittaa sinulle tunteita. Hyvää yötä miehelle. Naiselta
      Ikävä
      43
      523
    10. Rakennus myynnissä

      Joko se loppuu mehtä hallitus sumilta?
      Suomussalmi
      10
      466
    Aihe