Ruotsin tilanne

Siellä on kyllä asuntomarkkinat ajautuneet melkoiseen tilanteeseen. Hinnat ovat nousseet 30 vuotta ja nyt hintakehitys on taittunut. Tämä on mielenkiintoista siksi, että rahamarkkinoilla ei ole ollut niinkään vaikutusta kuten normaalisti, sillä lainarahaa on edelleen saatavilla ja se on halpaa. Toisaalta alueellinen kehitys poikkeaa, että ei sielläkään maaseutukylissä hinnat ole nousseet ja myyntiajat ovat pitkiä.

Tuleekohan Ruotsin tauti Suomeen, ja jos tulee niin tuleeko samasta syystä?

2

132

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Ruotsin tauti ei voi tulla Suomeen, sillä täällä ei ole sen paremmin vastaavaa hintakehitystä, pk-kuplaa, kerrostalokämppien omistusmallia, ikilainoja, kuin korkeita korkojakaan.

      • veitvarpaatsuustani

        Näin on näppylät. Hölmöläisen hommaa verrata säilöttyjen persikoiden ja muovikelmuun laitettuja tuoreiden mansikoiden säilyvyyttä. Siis että joku olisi huolissaan, voisiko nuo säilyketölkkiin laitetut persikatkin homehtua päivässä-parissa.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Keitä täällä on??

      Kertokaa nimenne!! 🤔
      Ikävä
      110
      1094
    2. Tiedät, että en voi enää laittaa viestiä

      Aikaa kulunut. Eikä se näyttäisi enää luontevalta vastata näin pitkän ajan jälkeen. Tiedän myös, että sinä et enää lait
      Ikävä
      82
      824
    3. Nostetaanpas kissa pöydälle: Onko Kuhmossa työpaikkakiusaamista?

      Kuka uskaltaa puhua? Vai uskaltaako kukaan? Naisvaltaisella alalla on kuulemma Kuhmossa ruma tilanne. Mitä aikuiset ede
      Kuhmo
      18
      609
    4. Tuleeko Martinasta rouva Muhis

      Saako vihdoinkin ne haaveilemansa prinsessa häät Hajjin entinen Muhammad kanssa, 😂 yhteistä heillä on se, että molemmat
      Kotimaiset julkkisjuorut
      264
      606
    5. Mitä hyvää

      Mitä hyvää hän on tuonut elämääsi?
      Ikävä
      68
      567
    6. Ei enää kauaa rakkaani

      Ensin minun pitää saatella narsistit oikeuden eteen ❤️
      Ikävä
      95
      552
    7. Miten näytät / näytit ihastumisesi hänelle?

      Toimiko, miten hän vastasi? vinkki5
      Ikävä
      26
      512
    8. Mitä sanoisit

      juuri nyt kaivatullesi jos uskaltaisit/kehtaisit?
      Ikävä
      44
      493
    9. Oletko miettinyt sitä

      Että jos meidän persoonat ei sovi yhtään yhteen ;) No onneksi kumpikin on fiksu eikä halua toiselle mitään pahaa.
      Ikävä
      47
      491
    10. Mökötätkö, kun jäit ilman vastausta?

      Vai mitä ajattelet...
      Ikävä
      47
      437
    Aihe