Yit yrittää nyt saada maanomistajat suostumaan, että yit tekisi tuulivoimaloista entistä suurempia, että saisi paremmin valtion rahaa. Älkää olko narusta vedettäviä. Jos kapasiteetti nousee liian suureksi, täytyy hakea ympäristöselvitys, uusi rakennuslupa, uusi rahoitus jne. Asiasta valitetaan varmasti. Onneksi valittajat ovat saaneet siirrettyä hanketta kolme neljä vuotta ja nyt rahat eivät tule kuin manulle illallinen. Nuy valtion avustukset ovat pienemmät ja rahast a kilpailevat kaikki energiamuodot mm aurinkoenergia, mikä on todella hyvä, kannattava ja näkymätön. Sekä äänetön. Nyt järki käteen. Nyt selvisi miksi yit on sponsoroinut kainen aikaa kyyjärveä.
Yit yrittää suurentaa Peuralinnan tuulivoimaloita
22
763
Vastaukset
- Vierasmaal
Niin yrittää. Oudolta tuntuu, että yit kokoinen yritys on n 40 milj. Euron urakan perään. Alkuvuoden tulos on heikko joten kaikki pitää ottaa huomioon. Luulisi, että on suurempia keikkoja kuin nuo muutama kannattamaton tuulivoimala. Mutta ku saa verorahoin rällästää. Nyt meinataan rakentaa entistä suurempia voimaloita ja kyläläiset ovat höynäytettävissä vuokrata maata. Voi voi, järki käteen.
- Mylläri
Loistavaa
Kehitys on saavuttanut Peuraperänkin. Isoja myllyjä vaan kehiin jotta saadaan omankylän sähköä
patteriin ...
Nyt ei auta agrologin eikä insinöörin valitukset enää.
Myllyt tuloo ja sillä siisti notta ei valiteta.- myllypylly
Ei valita sorvarikaan!!
- kesäheinäkaupungista
Kirjoittajalla on väärää tietoa. Valittajana ovat olleet rakennusmestari, pankkivirkailija ja insinööri. EI agrologi ole ollut valituksissa mukana. Tarkista tietosi netistä, siellä on valittajista tietoa. Ne ovat julkisia.
Päinvastoin mukava kun tulee tuulivoimaloita, niin saavat Peuralinnaan kunnon tiet. Siellä asuvat ovat olleet motissa tänä keväänä. Iloinen uutinen tuo tuulivoimaloiden takaisin paluu!!! - hupsistakeikkaa
Sinun IB- osoitteesi on viranomaisten tiedossa.
- Hyvätmyllyt
kesäheinäkaupungista kirjoitti:
Kirjoittajalla on väärää tietoa. Valittajana ovat olleet rakennusmestari, pankkivirkailija ja insinööri. EI agrologi ole ollut valituksissa mukana. Tarkista tietosi netistä, siellä on valittajista tietoa. Ne ovat julkisia.
Päinvastoin mukava kun tulee tuulivoimaloita, niin saavat Peuralinnaan kunnon tiet. Siellä asuvat ovat olleet motissa tänä keväänä. Iloinen uutinen tuo tuulivoimaloiden takaisin paluu!!!Parasta onkin että hölmöt peuraperäiset pysyisivät ikuisesti motissa. Ei Sipi annakaan rahaa tuulivoimaloille, pitää ihan omilla rahoilla rakentaa. Täältä kirkolta katselemme myllyjänne.
- Einäymyllyjä
kesäheinäkaupungista kirjoitti:
Kirjoittajalla on väärää tietoa. Valittajana ovat olleet rakennusmestari, pankkivirkailija ja insinööri. EI agrologi ole ollut valituksissa mukana. Tarkista tietosi netistä, siellä on valittajista tietoa. Ne ovat julkisia.
Päinvastoin mukava kun tulee tuulivoimaloita, niin saavat Peuralinnaan kunnon tiet. Siellä asuvat ovat olleet motissa tänä keväänä. Iloinen uutinen tuo tuulivoimaloiden takaisin paluu!!!Jokos ne on pystyssä. En kyllä nähnyt.
- Ootymmärtämätön
hupsistakeikkaa kirjoitti:
Sinun IB- osoitteesi on viranomaisten tiedossa.
Kaikkien on.
- Myllytpörimään
Hyvä että tulee peuraperälle eikä tänne harsunkankaalle. Myllythän saavat päät sekaisin. Ei haittaa peuralinnalaisia, päät jo valmiisti sekaisin. Mutta köyhiä pitää auttaa.
- Takaisin
kesäheinäkaupungista kirjoitti:
Kirjoittajalla on väärää tietoa. Valittajana ovat olleet rakennusmestari, pankkivirkailija ja insinööri. EI agrologi ole ollut valituksissa mukana. Tarkista tietosi netistä, siellä on valittajista tietoa. Ne ovat julkisia.
Päinvastoin mukava kun tulee tuulivoimaloita, niin saavat Peuralinnaan kunnon tiet. Siellä asuvat ovat olleet motissa tänä keväänä. Iloinen uutinen tuo tuulivoimaloiden takaisin paluu!!!Onko siellä jo ollut voimaloita, jos ne nyt tulee takaisin?
- ripsi
Don Quiote hyökkää kohta
- Eituuei
Tuliko pajukot ostettua turhaan, kun ei myllyt jauhakaan. Vuosia jo kulunut hukkaan.
- Paikkakuntalainen
Myllyjä vaan. Onhan sielä tilaa.
- Halpasöhkö
Missä tilaa!!
- Kysynvaan
Tehdään ensin voimassaoleva kaavoitus
Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1834612
- 363283
Kehutaan vaihteeksi Perussuomalaisia
Perussuomalaiset ovat olleet melkoisen lokakampanjoinnin kohteena, vaikka ovat saaneet paljon hyvää aikaiseksi. Nyt on1412738Miksi juuri vasemmiston puolelta tulee niin paljon luusereita, kelapummeja jne.
Tämä asia ihmetyttää suuresti.172495- 252368
SDP ylivoimainen ykkönen
En ole koskaan viitsinyt käydä äänestämässä, mutta nyt SDP:n etumatka on niin kutkuttava, että pakkohan se on vaivautua.672237Tiesitkö? Johannes Brotheruksen ex-isäpuoli on kuin onkin Mikko Kuustonen - Tästä on kyse!
Tiesitkö? Ja hehän on kuin kaksi marjaa... Johannes Brotherus on KUUMAA-yhtyeen jäsen ja tänä syksynä mukana Vain elämää192008Mitä tapahtuu?
Mitä säpäkän risteyksessä on tapahtunut kun poliiseja, ambulansseja ja kopteri paikalla?311760Roiskeläpät takaisin niin alkaa lasit kestämään
"Tuulilaseja hajottava talvi-ilmiö on ehkä ratkennut" Tämän päivän autoissa kun on esimerkiksi vanhempaa autokalustoa s391715Polttomoottoriauto on köyhän merkki
Kun ei ole varaa ostaa sähköautoa, niin joutuu köyhän autoa käyttämään.751381